Amiga

Amiga iflas etmiş olan Commodore şirketi tarafından üretilmiş ve 80'lerin ortasından 90'ların ortasına kadar, özellikle ufak boyutlu modelleri olan A500 ve A1200 ile döneminin en popüler kişisel bilgisayar sistemleridir. Üretildiği döneme göre şaşırtıcı derecede güçlü multimedya ve multitasking özelliklerine sahiptir.

Amiga

Amiga iflas etmiş olan Commodore şirketi tarafından üretilmiş ve 80'lerin ortasından 90'ların ortasına kadar, özellikle ufak boyutlu modelleri olan A500 ve A1200 ile döneminin en popüler kişisel bilgisayar sistemleridir. Üretildiği döneme göre şaşırtıcı derecede güçlü multimedya ve multitasking özelliklerine sahiptir.

Motorola 68000 ailesi işlemci ve Amiga Workbench işletim sistemine sahiptir. Amiga sözcüğü ispanyolcada kız arkadaş anlamına gelir. Elektronikçi Jay Miner tarafından üretilmiştir ve ilk adı "Lorrain" dir. İlk defa Carl Sassenrath tarafından geliştirilen dinamik kütüphaneler (Windows'ta dll olarak bilinirler) Amiga işletim sisteminde kullanılmıştır.

Amiga'ların çoğu tümleşik ve sabit diski olmayan bilgisayarlardır.

A500 ve A1200 modelleri genişletilebilir hafıza soketleri, yüksek çözünürlüklü ekran, fm ses üreteci, dahili disket sürücü harici sabit disk bağlantısı içermektedir. Bu bilgisayarların performansları, günümüzdeki GPU'larla özdeşleştirilebilecek grafik çiplerinden gelir. Agnus serisi çipler, bit blit işlemi yapabilir, çok büyük Bob (Blitter Object) çizimlerine izin verirler. Bu sayede oyunlardaki spritelar büyütülebilmiş, çok büyük karakterler ile oyun oynamak mümkün olmuştur.

Amiga'lar SD (Standart Definition) video sinyalini, ister NTSC isterse PAL olarak verebildiklerinden, evlerde analog RGB olarak Scart arabirimi ile TV bağlantısı yapılarak kullanılma imkanları vardır. Ancak Commodore 1084 monitörler o dönemdeki birçok ev TV'sinden daha iyi sonuç vermekte olduğundan, bütçesi uygun olanların tercih ettikleri monitörlerdi. Sonradan çıkan A1200 modeli ile, VGA monitörleri kullanmakta mümkün olmuştur.

DonanımIslemciİşlemci olarak Motorola 68000 ailesi kullanılmıştır. İlk kullanılan işlemci olan 68000 yalnızca 16/32 bitlik iken, aynı aileden takipçisi olan 68020, 68030 ve 68040 işlemciler Amiga yi tümüyle 32 bitlik bir sisteme çevirmiştir. Commodore'un iflasindan sonra Amiga'ya destegi sürdüren donanim ureticileri tarafindan PowerPC islemci kartlari da üretilmistir.

VideoA2000, A3000 ve A4000 modelleri bir video slotuna sahip olan amigaya, ilave grafik karti takmak mümkün hale gelmistir. Ayrica uyumlu genlock cihazlari oldugu icin yerel televizyon kanallari icin cok ekonomik bir cözüm haline gelmistir, hatta bu amacla kullanimi hala devam etmektedir.

Depolama birimiAmigalar ilk ciktiklarinda disket sürücüleri ile geliyorlardi. Ileriki modellerinde icin önce ST506 , ardindan sirasi ile SCSI ve ATA sabitdisk (ve optik okuyucu) arabirimine uyumlu hale gelmistir.

DigerBunun disinda amiga icin fare, joysick, yazici,renkli ve siyah beyaz monitör gibi cok sayida donanim üretilmistir. Teorik olarak 2 GB a kadar ram destekleyebilmesine ragmen, yeterince büyük modüller üretilmedigi icin pratikte en fazla 756 mb (3x256) bellege sahip olabilmistir.

YazilimSadece donanim olarak degil, yazilim olarak ta, üretildigi dönemin ilerisinde özelliklere sahiptir. Örnegin PnP (tak ve kullan), multitasking gibi özelliklere, windows 95 ten 10 sene önce sahipti.

Isletim sistemiAmigaOS isletim sistemi, unix e benzer modüler yapida bir isletim sistemidir. Isletim sistemi 2 parcadan olusur, kickstart rom ve workbench disketi. Yeni bir workbench surumune terfi etmek icin kickstart rom cipini de degistirmek gerekir. Kickstart bilgisinin diskette veya harddiskte saklandigi Amiga modelleri de vardir.

OyunAmiga oyunları

Kültürel etkileriAmiga üzerinde demo grupları birçok demo çıkarmıştır, C64 ile birlikte Amiga democuların en önemli platformlarından biri olmuştur.

Bugün bilişim sektöründe uzmanlaşmış kişilerin çoğunun mutlaka Amiga geçmişi vardır.

Amiga modelleri sunlardir:

Amiga 500 Amiga 500+ Amiga 600 Amiga 1200 Amiga 2000 Amiga 2500 Amiga 3000 Amiga 4000 Amiga CD 32 Amiga CD TV

İç BağlantılarLinklerKaynaklar

Vikipedi

Amiga

Portekizce Amiga kelimesinin İngilizce karşılığı.
(f) n. female friend, girlfriend

Amiga

İspanyolca Amiga kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. lady; female friend

Amiga

n. personal computer that was produced by Commodore and introduced to the public in 1985 (currently a product of Amiga Inc.) n. lady; female friend adj. friendly

Amiga

İngilizce Amiga kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Amiga, ordenador personal producido por Commodore insertado en el mercado en 1985 (actualmente es un producto de Amiga Inc.)

Amiga

İngilizce Amiga kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Amiga, un des premiers ordinateurs personnels qui fut très répandu dans les années 80

Amiga

İngilizce Amiga kelimesinin Almanca karşılığı.
nc.] n. Amiga, einer der ersten Heimcomputer (weitverbreitet in den 80ern danach nicht mehr im Gebrauch)

Amiga

İngilizce Amiga kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Amiga, computer prodotto da Commodore e immesso sul mercato nel 1985 (attualmente un prodotto della Amiga Inc.)

Amiga

İngilizce Amiga kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. amiga (um dos primeiros PCs fabricados, popular nos anos oitenta e atualmente fora de uso)

Amiga

İngilizce Amiga kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Amiga (een van de eerste computers in de tachtiger jaren en later uit de markt ging)

Amiga

Portekizce Amiga kelimesinin Fransızca karşılığı.
(amizade - mulher) amie (f); copine (f) {informal}

Amiga

İspanyolca Amiga kelimesinin Fransızca karşılığı.
(amistad - mujer) amie (f); copine (f){informal}

Amiga

İspanyolca Amiga kelimesinin Almanca karşılığı.
n. freundin, geliebte

Amiga (Mercurio) sözleri

Mercurio tarafından albümünde söylenen Amiga adlı şarkının sözleri.

Tu no puedes alejarte asн
Si a este amor le diste alas
Corriу friу que me hiere y me destruye
El alma
Si caнste desde el cielo aquн
Y sellaste mi mirada
Queda tanto por vivir
Y te pido quйdate no te vallas

CORO1
Algo muero dentro de mi
Cae nieve en mi corazуn
Este es mi pecado
Quererte a mi lado
Mi amiga
CORO2
Algo muere dentro de mi
Cae nieve en mi corazуn
u no puedes marcharte y dejarme
No estoy preparado
A morir en vida
Mi amiga

Tu no puedes alejarte asi
Y dejarme a mi sin nada
Duele mas el desamor
Que el ayer que siento en tus palabras
Si por este adios empieza el fin
Pierde mas siempre quiйn ama
Ilusion no a de morir
Y te ruego escuchame
No te vallas

İlgili konuları ara

Yanıtlar