Amiloidoz

Kısaca: Amiloidoz, organlarınızda amiloid proteini birikmeye başladığında ortaya çıkan, ender görülen ve ölümcül bir hastalıktır. Amiloid, kemik iliğinizdeki hücrelerin ürettiği ve bedeninizde herhangi bir organ veya dokuda birikebilecek anormal bir proteindir. ...devamı ☟

Amiloidoz, organlarınızda amiloid proteini birikmeye başladığında ortaya çıkan, ender görülen ve ölümcül bir hastalıktır. Amiloid, kemik iliğinizdeki hücrelerin ürettiği ve bedeninizde herhangi bir organ veya dokuda birikebilecek anormal bir proteindir. Amiloidoz, organlardan birinde veya bir kaçında, o organların bozulmasını sağlayacak kadar amiloid proteini biriktiği zaman ortaya çıkar. Hastalık kalbi, böbrekleri, karaciğeri, dalağı, sinir sistemini ve mide-bağırsak (gastrointestinal) sistemini sıkça etkiler.

Amiloidoz bazı kanser tipleriyle (multipl miyelom, Hodgkin hastalığı) ve bir bağırsak hastalığı olan ailesel Akdeniz ateşi ile ilişkili olabilir. Diğer olgularda amiloidoz, uzun dönemde diyaliz tedavisi görmüş böbrek hastalarında görülebilir.

Amiloidozun kesin nedeni bilinmemektedir. Birleşik Devletlerde her yıl 3000�den az insan amiloidoz olmaktadır.

Amiloidozun tedavisi yoktur, ancak ilaçlar ve özel diyetler, belirtilerinizi kontrol altına almanıza ve amiloid proteini üretimini sınırlamanıza yardımcı olabilir.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.