Amman

Amman Ürdün Krallığının başkenti. 635 yılında müslümanların eline geçen Amman,1516'da Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında Osmanlı topraklarına katıldı. II. Abdülhamit devrinde Rusya'dan kaçarak Osmanlı devletine sığınan Çerkezlerin bir kısmı Amman civarına yerleştirildi.

Amman Ürdün'ün başkenti. 635 yılında müslümanların eline geçen Amman,1516'da Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında Osmanlı topraklarına katıldı. II. Abdülhamit devrinde Rusya'dan kaçarak Osmanlı devletine sığınan Çerkezlerin bir kısmı Amman civarına yerleştirildi.

1908'de tamamlanan Hicaz Demiryolu hattının Ammandan geçmesi şehrin önemini arttırdı. I. Dünya Savaşından sonra İngiliz manda yönetimine giren Amman 1946'da Ürdün Krallığının başkenti oldu.

Karayolları ile ülkenin diğer şehirlerine bağlanan başkent Amman'da Uluslar arası bir havaalanı mevcuttur. Önemli bir sanayi merkezi olan şehirde Ürdün Üniversitesi bulunmaktadır. Şehrin en önemli tarihi eseri, Romalılarda kalma kalesidir. Kalenin içinde Antik bir tiyatro bulunmaktadır.

Haritası

Amman koordinatları: 31.939400, 35.934900

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Amman ilgili konular

 • Amman

  Amman Ürdün Krallığının başkenti. 635 yılında müslümanların eline geçen Amman,1516'da Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında Os
 • Surre-i Humayun

  Osmanlı Devleti'nde her yıl Surre denilen para ve armağanların İstanbul'dan Haremeyn'e (Medine ve Mekke) götürülmesi için düzenlenen alay.
 • Hicaz Demiryolu

  Hicaz Demiryolu, II. Abdülhamit tarafından 1900-1908 yıllarında Şam ile Medine arasında inşa ettirilen demiryoludur. Demiryolunun teknik işler
 • Paris Topu

  Paris Topu, I. Dünya Savaşı sırasında, 1918 yılının Mart-Ağustos ayları arasında, Almanların Paris kentini bombalamakta kullandıkları de
 • Ürdün Bayrağı

  Ürdün bayrağı, ana hatlarını I. Dünya Savaşı boyunca Osmanlı Devleti'nden bağımsızlığı almak için başlatılan Arap İsyanları'nın
 • Hicaz (bölge)

  Hicaz sözcüğünün diğer anlamları için Hicaz (anlam ayrımı) sayfasına bakınız
 • Hicaz Demir Yolu

  Hicaz Demiryolu Ma'an Mevkiinin Açılışı Madalyası, ''H. 1322, M. 1904''
 • Hicaz Demir Yolu Madalyaları

  Hamidiye Hicaz Demiryolu Madalyası, H.1318, M.1900
 • Hicaz Kolordusu (Osmanlı)

  Hicaz Kolordusu veya Hicaz Grubu, Osmanlı İmparatorluğu tarafından I. Dünya Savaşı sırasında kurulmuş olan bir kolorduydu.
 • Hicaz Krallığı

  Hicaz Krallığı, Hicaz bölgesinde Haşimi Ailesi tarafından yönetilmiş eski devlet (1916-25).
Amman
Amman