Amritsar Katliamı

1919 yılında İngilizlerin, sömürgeleri altındaki Hintlilere karşı yürüttükleri sistematik katliam.
13 Nisan 1919 tarihinde Hindistan, Pencap'taki Amritsar şehrinde beş İngiliz vatandaşı isyan karşıtı tedbir olarak hazırlanan Rowlatt tasarısı'nı protesto eden Hintliler tarafından öldürüldükten bir sonraki gün 14 Nisan'da tahminen 10.000'den fazla Hintli, tasarıyı tekrar protesto etmek amacıyla Amritsar'da toplandı.

Amritsar Katliamı

thumb|180px| Katliam anıtı 1919 yılında İngilizlerin, sömürgeleri altındaki Hintlilere karşı yürüttükleri sistematik katliam.

13 Nisan 1919 tarihinde Hindistan, Pencap`taki Amritsar şehrinde beş İngiliz vatandaşı isyan karşıtı tedbir olarak hazırlanan Rowlatt tasarısı`nı protesto eden Hintliler tarafından öldürüldükten bir sonraki gün 14 Nisan`da tahminen 10.000`den fazla Hintli, tasarıyı tekrar protesto etmek amacıyla Amritsar`da toplandı. Dağılmayı reddeden Hintlilere, İngiliz Tuğgeneral Reginald Dyer`dan (1864-1927) verilen bir emirle Gurkha birlikleri tarafından ateş açıldı. Resmi rakamlara göre 379 Hintli öldürüldü ve yaklaşık 1.200 Hintli yaralandı. Bu katliamdan sonra Tuğgeneral sıkı yönetim ilan etti ve kendi emrettiği katliamın sorumlularının bulunmasını istedi. Birkaç sözde sorumlu kamçılandı ve olay kapatıldı. Tuğgeneral`in faaliyetleri İngiliz Avam Kamarasında ifşa edilse de, Lordlar Kamarasında desteklendi. Bir ordu konseyi, daha sonra katliamı "yargıda bir hata" olarak adlandırdı. <ref>Savaş Sözlüğü, George Childs KOHN, sf:32 </ref>

Notlar

<references/>

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar