Amy Jade Winehouse (d. 14 Eylül 1983, Londra), İngiliz soul ve caz şarkıcısı, bestekarı ve söz yazarı. 6 defa Grammy Ödülleri'nde aday gösterilmiştir.

Amy Winehouse

1983 doğumlu Amy Winehouse, caz müzisyenleriyle dolu bir aileden geliyor. 10 yaşındayken ‘Sweet’n’Sour’ adlı rap grubunu oluşturan Winehouse, 13 yaşındayken gitar ile tanıştı. 16 yaşında kendi bestelerini yapıp söylemeye başlayan genç müzisyen, yakın arkadaşı Tyler James aracılığıyla demosunu A&R’e gönderdi ve Island/Universal’e bağlı 19 Management ile anlaşmaya vardı.

2003 senesinde “Frank” adlı ilk albümünü yayınlayan Amy Winehouse, bu albümle birçok müzik eleştirmeninden olumlu puan almayı başardı. İngiltere listelerinde 13 numara olan albüm, sound olarak caz öğelerini bulundururken, sanatçı albümüyle Birt Awards’da “İngiliz Bayan Solo Sanatçısı” ödülüne aday olarak gösterildi. Albümün satışlarıyla platin plak kazanan Winehouse, verdiği demeçlerde albümden tam olarak memnun kalamadığını belirtti. Bunun dışında Ivor Ödülleri’nde En İyi Şarkı Sözü Yazarı ödülünü alan Amy, çok geçmeden Mercury Music Prize’ın da sahibi oldu.

2006 senesine kadar sahne performanslarında bulunan Amy Winehouse, Ekim ayında sadece 6 aylık bir çalışmayla çıkan “Back To Black” adlı 2. albümünü piyasaya sürdü. Bir önceki albüme göre daha caz ağırlıklı olan albüm, İngiltere listelerinde 3 numaraya kadar yükseldi ve sanatçı albümün satışlarıyla altın plak kazandı. Grammy ödülünü aldı ama Amerika'ya vize alamadığı için törene katılamadı.

İlk albümü Frank, Merküri Ödülü'ne aday gösterilmiştir. İlk tek şarkılık albümü "Stronger than Me" ile 2004 yılında Ivor Novello Ödülü'nü kazanmıştır. Back to Black albümünden 2007'nin Mayıs ayında çıkan "Rehab" parçası ile aynı ödülü tekrar kazanmıştır. 14 Şubat 2007'de "Britanyalı En İyi Kadın Sanatçı" dalında BRIT Ödülü'nü kazanmış, "Britanya'nın En İyi Albümü" ödülüne aday gösterilmiştir. 17 Temmuz 2007'de Back to Black albümü, Merküri Ödülü'nün 12 albümlük ön aday listesinde gösterilmiştir. Aynı yıl sanatçı, üç dalda MTV Video Müzik Ödülleri'ne aday gösterilmiştir.

Amy Winehouse, müzikteki başarılarının yanı sıra bulimiya ve uyuşturucu sorunları ile sık sık gündeme gelmektedir.

DiskografiAlbümleri için bkz. http://muzik.turkcebilgi.com/sarkici/amy-winehouse/

Kaynak

Last.fm Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar