anakronizm

Anakronizm, tarihi olay ya da olguların içerisinde geçtiği zaman ile olay ya da olguda yer alan nesne ya da özelliklerin birbiriyle uyumsuzluğudur.

Anakronizm

Anakronizm, tarihi olay ya da olguların içerisinde geçtiği zaman ile olay ya da olguda yer alan nesne ya da özelliklerin birbiriyle uyumsuzluğudur. == Örnekler == * Irak savaşında ABD askerlerinin mancınık kullanması * Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethine Rolex saatine bakarak başlaması Sinemadan birkaç örnek: *1987 yapımı Alex Cox filmi Walker örnek verilebilir. Filmin konusu 1850'lerde geçmesine rağmen filmin çekildiği yıllarda Nikaragua'da yaşanan benzer olaylara dikkat çekmek için anakronizme baş vurulmuştu. Yani "Acid Western" türündeki bu filmde 1850'lerin dekorunda zaman zaman görüntüye Marlboro sigarası paketi, Coca Cola şişesi, Zippo çakmak, Newsweek dergisi vb girer, hatta birdenbire bir Mercedes otomobil ve helikopter ortaya çıkıverir. *1999 Türkiye yapımı tarihsel parodi filmi Kahpe Bizans'ta taraflar bir kalenin burcunda kılıçlarla kıyasıya bir mücadele içindeyken aniden tepelerinden bir uçak geçer. Oysa filmin konusu bin yıl kadar önceki bir tarihte geçmektedir. }

Kaynaklar

Vikipedi

anakronizm

anakronizm : [[Fransızca]] anakronizm (anachronisme) sözü, "tarihe aykırılık, çağa uymama" anlamlarında dilimizde kullanılmaktadır. Kurumumuz bu kelime için tarih yanılgısı karşılığını önermektedir.

anakronizm

olay tarihinde yanılma.

anakronizm

Türkçe anakronizm kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. anachronism, assigning of a person or event to the wrong time period, something that is obsolete or out of date

anakronizm

Türkçe anakronizm kelimesinin Fransızca karşılığı.
anachronisme [le]

Yanıtlar