--}}

Anastasis: Diriliş (oyun)

Anastasis: Diriliş, Yazar Mehmet Murat İldan`ın bir tiyatro oyunudur.

Anastasis: Diriliş, Yazar Mehmet Murat İldan`ın bir tiyatro oyunudur.

Oyun, İmparator Augustus Octavianus zamanında Yahudiye`nin Beytlehem köyünde İsa`nın doğumuna dair konuşmalarla baslar. Daha sonra Kudüs kentinde Kral Herodes`le onun Baş Kahin`i arasında bu doğumun hükümete getireceği riskler üzerine konuşulur.

Sonraki sahnede Mısır`da dar bir sokakta, bir haham ve Meryem`in kocası Yusuf`un küçük İsa`nın eğitimiyle ilgili sohbetleri yer alır. Daha sonra Taberiye gölü yakınlarında Golanlı Yahuda ve bir Ferisi`nin Romalıların koydukları vergilere karşı isyan etme kararı aldıkları bölüm vardır.

Bir sonraki bölüm İmparator Tiberius Augustus Sezar zamanıdır; Erden ırmağı kıyısında Vaftizci Yahya ile Romalı bir asker hararetle tartışırlar. Takip eden bölümde İsa ıssız bir çölde Şeytan`la baş başadır; Şeytan onu ayartmaya çalışmaktadır. Daha sonra Galile`de deniz kıyısına gelinir. Burada balıkçılar Petrus ve kardeşi Andreas İsa`nın ilk çırakları olurlar.

Bir sonraki sahnede bir havranın önünde Isa, çırakları Petrus, Andreas, Yakub ve Yuhanna`yla dua, sadaka ve oruç gibi meseleler üzerinde konuşur. Bu bölümde ise Taberiye gölü yakınlarındaki küçük bir köyde Salmon ve Ishak adlı yaşlı çiftçilerin İsa`nın kim olduğu hakkındaki konuşmaları yer alır.

Bir sonraki sahne Gadariniler diyarındadır. İsa burada bir mezarlıkta bir adamın içindeki cini çıkarır. Bir baska sahnede yeşillik bir alanda İsa on iki çırağını toplamıştır ve onlara öğütler verir, ikişerli gruplar halinde değişik bölgelere gönderir. İsa bir ara kendi memleketi olan Nasıra`ya gelir ama burada hiç de hoş karşılanmaz. Olaylar ve çok çeşitli sahneler İsa`nın dirilişine kadar devam eder.

Anastasis Yunanca Diriliş anlamındadır. Tiyatro edebiyat-taslak sanat-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.