André Le Nôtre

Andre Le Notre (12 Mart 1613 - 15 Eylül 1700) 1645 ile 1700 yılları arasında Kral Louis XIV'in peyzaj ve bahçe mimarlığını yapmıştır. En çok bilinen çalışması [Versailles Sarayı]'dır. Aynı zamanda Le Notre Chantilly, Chateau Fontainebleau, Racconigi, Saint-Cloud, Saint-Germain-en-Laye ve St. James's Park gibi birçok ünlü park ve bahçe tasarlamıştır. Vaux-le-Vicomte parkının yapımında Louis Le Vau ve Charles Le Brun gibi mimarlarla da çalışmıştır. Babası Jean Le Notre'de Kral Louis XIII'in bahçiv

Andre Le Notre (12 Mart 1613 - 15 Eylül 1700) 1645 ile 1700 yılları arasında Kral Louis XIV'in peyzaj ve bahçe mimarlığını yapmıştır. En çok bilinen çalışması Sarayı'dır. Aynı zamanda Le Notre Chantilly, Chateau Fontainebleau, Racconigi, Saint-Cloud, Saint-Germain-en-Laye ve St. James's Park gibi birçok ünlü park ve bahçe tasarlamıştır. Vaux-le-Vicomte parkının yapımında Louis Le Vau ve Charles Le Brun gibi mimarlarla da çalışmıştır. Babası Jean Le Notre'de Kral Louis XIII'in bahçivanlığını yapmıştır. == Hayatı Bahçivan oluşu Andre bahçivan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babası ve büyükbabasının onu küçük yaşta eğitmelerinin verdiği avantajla bahçivanlık mesleğini püf noktalarını kısa sürede anlamış ve baba mesleği olan bahçivanlığa merak duymuştur.

Çalışkan gençlik dönemi

Sanatın bütün alanlarına ilgi duyan Andre matematik, mimari, resim yapma gibi birçok alanda eğitim almıştır. Daha sonra Simon Vouet (Kral'ın ressamı)'in yanında çalışmaya başlamıştır burada klasik sanat ve perspektif eğitimleri almıştır. Ayrıca Simon Vouet'in arkadaşı olan François Mansart tarafından mimarlık eğitimi almıştır. Ve 40 yaşında bütün aldığı eğitimleri sergileyebiceği bir meslek olan bahçivanlığı seçmiştir.

Bahçivan olarak ilk günleri

Andre Le Notre kariyerine bahçivanlığın yanı sıra bahçe ile ilgili tasarımlarda yapmıştır. Tasarımlarına Vaux-le-Vicomte şatosunun projesiyle başlamıştır, bu projesini Nicolas Fouquet'e göstermiş ve olumlu yanıt almıştır. Daha sonra Louis Le Vau ve Charles Le Brun ile ortak olmuş ve bu projesi onu dünyaca ünlü yapmıştır. Kral Louis tarafından Versailles Sarayı'nın bahçesinin restorasyonu sırasında işe alınmıştır. Versailles şehri ile ilgili olan projesi herkes tarafından dikkat çekmiştir, bu projesinde Avrupa'da o ana dek görülmemiş büyüklükte bir cadde tasarlamıştır. Ünü yayıldıktan sonra Fransa dışında da peyzaj ve bahçe mimarisinde önemli eserler vermiştir.

Sonraki yılları

Sayısız projeye imza atan Andre Barok döneminin en önemli mimarları ve peyzaj mimarları arasına girmiştir. Bahçe mimarisinde bir çığır açan Andre Le Note 87 yaşında hayat gözlerini yummuştur. Mezarı Église Saint-Roch mezarlığındadır. Andre'nin eserleri farklı bakış açısı ve kusursuz geometrisiyle tanınmaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

André Le Nôtre ilgili konular

 • Le-

 • Le

 • André Le Nôtre

  Andre Le Notre (12 Mart 1613 - 15 Eylül 1700) 1645 ile 1700 yılları arasında Kral Louis XIV'in peyzaj ve bahçe mimarlığını yapmıştır. En
 • Le Havre AC

  Le Havre Athletic Club Football Association (Kısaltması: Le HAC) 1872'de Le Havre'de kurulan Fransız spor kulübüdür. İç saha maçlarını 25,1
 • Le Havre Octeville Havalimanı

  Le Havre Octeville Havalimanı (IATA:LEH, ICAO:LFOH) Fransa'nın Le Havre kentinin kuzeyindedir. Le Havre'ye uzaklığı 5 km.'dir.
 • Le Manifeste

  ''Le Manifeste'', Fransa'da yayınlanan komünist gazete.
 • Érik Orsenna

  Érik Orsenna (Müstear adı; Érik Arnoult), (d. 22 Mart 1947, Paris) Fransız politikacı ve roman yazarı.