André Rossinot, (d. 22 Mayıs 1939, Briey (Meurthe-et-Moselle)) Fransız siyasetçi.

André Rossinot

André Rossinot, (d. 22 Mayıs 1939, Briey (Meurthe-et-Moselle)) Fransız siyasetçi. Tıp Eğitimi görmüş olup Kulak-burun-boğaz Uzmanı olmuştur. İlk kez 1969 yılında Nancy Belediye Meclis üyeliğine seçilmiştir ve 1983 yılı itibariyle de Nancy Belediye başkanı olarak görev sürdürmektedir. 1978-1997 yılları arasında milletvekilliği yapmış, 1986-1988 yılları arasında Jacques Chirac hükümetinde ve 1993-1995 yılları arasında da Édouard Balladur hükümetinde bakanlık görevlerini yürütmüştür. Çeşitli dönemlerde de Radikal Parti'nin Genel Başkanı olmuştur. 2007 ve 2012 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Nicolas Sarkozy'yi desteklemiştir. == Görevler == Yerel yönetimler * 1969 - : Nancy Belediye Meclisi üyesi * 1977 - 1983 : Nancy Belediye Başkanı 2. yardımcısı (Sosyal İşlerden sorumlu) * 1983 - 1988 : Lorraine Bölgesel Konseyi Başkan yardımcısı * 1983 - ... : Nancy Belediye Başkanı Siyasi Parti * 1983 - 1988, 1993 - 1997, 2003 - 2007 : Radikal Parti Genel Başkanı * 2003 - ... : Halk Hareketi Birliği Yürütme Kurulu üyesi * Radikal Parti Onursal Genel Başkanı Meclis * 2 Nisan 1978 - 1 Nisan 1986 : Meurthe-et-Moselle 3. seçim çevresi milletvekili * 2 Nisan 1986 : Meurthe-et-Moselle milletvekilli * 23 Haziran 1988 -1 Mayıs 1993 : Meurthe-et-Moselle 1. seçim çevresi milletvekili ** 24 Haziran 1988 - 2 Nisan 1989 : Meclis Başkanvekili * 17 Eylül 1995 - 21 Nisan 1997 : Meurthe-et-Moselle 1. seçim çevresi milletvekili Hükümet * 20 Mart 1986 - 10 Mayıs 1988 : Başbakan nezdinde, Parlamento ile İlişkiler Bakanı * 29 Mart 1993 - 11 Mayıs 1995 : Kamu Hizmeti Bakanı

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar