Andreas Tietze, düzenle|Mart 2007 1914'te Viyana'da doğan Avusturya'lı Türkolog. Viyana Üniversitesi'nde doğu dilleri ve tarihi eğitimi gördü. 1935'te araştırma yapmak üzere Türkiye'ye gelip, 1937 yılında üniversiteye doktorasını verdi. Bir ara İstanbul Üniversitesi'nde de çalıştı. Ayrıca kendi üniversitesiyle birlikte dört üniversitede ders verdi. ---- Kitapları: *The Lingua Franca in the Levant (1958) *Turkish Literaty Reader...

Andreas Tietze kaç yaşında?

Andreas Tietze öldüğünde, 89 yaşındaydı.
Andreas Tietze, günü, bir Pazar günü doğdu. Yaşasaydı 90. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 189 gün vardı.
Andreas Tietze'nin burcu Boğa burcuydu.
Hayır, Andreas Tietze 12/22/2003 tarihinde öldü.

Andreas Tietze hakkında bilgiler

düzenle|Mart 20071914'te Viyana'da doğan Avusturya'lı Türkolog. Viyana Üniversitesi'nde doğu dilleri ve tarihi eğitimi gördü. 1935'te araştırma yapmak üzere Türkiye'ye gelip, 1937 yılında üniversiteye doktorasını verdi. Bir ara İstanbul Üniversitesi'nde de çalıştı. Ayrıca kendi üniversitesiyle birlikte dört üniversitede ders verdi.


Kitapları:

  • The Lingua Franca in the Levant (1958)
  • Turkish Literaty Reader (1964)
  • The Koman Riddles and Turkish folklore (1966)


Tietze'nin bu kitaplarından olan The Lingua Franca in the Levant, yakındoğudaki Fransız lehçelerinden bahsetmektedir. Bunun dışındakiler Türklerle ilgilidir. Tietze, hem bir doğubilimci hem de bir Türkologdur.İlgili Konu Başlıkları Tümü

Donald Quataert

''Donald Paşa'')

Giritli Ali Aziz Efendi

Giritli Ali Aziz, Türk diplomat, büyükelçi, yazar ve şair.

Suraiya Faroqhi

Suraiya Faroqhi ya da Türkiye'de anılan adıyla Süreyya Faruki (d. 1941 Berlin, Almanya), Alman akademisyen, Osmanlı tarihçisi.