Andrian Nikolayev

Andrian Grigoryeviç Nikolayev (Çuvaşça ve Rusça: Андриян Григорьевич Николаев) (d. 5 Eylül 1929 – ö.

Andrian Grigoryeviç Nikolayev (Çuvaşça ve Rusça: Андриян Григорьевич Николаев) (d. 5 Eylül 1929 - ö. 3 Temmuz 2004) Çuvaş kökenli Sovyet kozmonotu. Nikolayev, uzaya giden üçüncü insan ve Türk kökenli ilk insandır.

Nikolayev, iki uzay uçuşunda görev aldı: Uzaya giden üçüncü insan olduğu Vostok 3 ve Soyuz 9. Bu görevlerde çağrı kodu ``şahin`` idi (Rusça: Со́кол). Her iki uçuşta da en uzun süre uzayda kalma rekorları kırdı. Ayrıca Vostok 2 ve Soyuz 8 görevlerinde yedek kozmonot olarak görev yaptı. 22 Ocak 1969`da Nikolayev, bir Sovyet subayı olan Viktor İlyin tarafından Leonid Brejnev`e yapılan bir suikast girişiminden kurtuldu. 26 Ocak 1982`de kozmonotluktan ayrıldı.

Ağustos 1962`deki Vostok 3 görevinde Nikolayev, Pavel Popoviç komutasındaki Vostok 4 ile birlikte iki araçlı ilk uzay uçuşunu gerçekleştirdi.

Uzay uçuşunun ilk zamanlarında uzayadamı adayları, yalıtma odalarında bırakılarak yalnızlığa ne kadar dayanabileceklerine bakılırdı. Adaylar mutlak sessizlik içindeki bu odalarda, saate bakma imkanı olmadan otururlardı. Adayların çoğu bu denemede başarısız olurdu. Nikolayev bu deneye en uzun süre (dört gün) dayanan kişi oldu ve ``Demir Adam`` lakabını aldı.

3 Kasım 1963`te ilk kadın kozmonot olan Valentina Tereşkova ile evlendi. Evlilikleri kötüye gitmeden önce bir kız çocuğu (Elena Andrionova) sahibi oldular. 1982`de ayrıldılar.

Andrian Nikolayev; Lenin Nişanı, Kızıl Yıldız nişanı, çeşitli madalyalar ve yabancı ülkelerin nişanlarıyla taltif edilmiştir. Ayrıca Bulgaristan Sosyalist İşçi Kahramanı, Vietnam İşçi Kahramanı ve Moğolistan Kahramanı ilan edilmiştir. Aydaki ``Nikolayev`` kraterine adı verilmiştir.

Nikolayev, 2004`te kalp krizi sonucu Çuvaşistan`ın başkenti Çeboksarı`da hayatını kaybetti. Ölümünün ardından Moskova`da yaşayan kızı Yıldızkent`e defnedilmesini talep etti. Oysa Çuvaşistan başkanı, Nikolayev`in ülkesinde defnedilmesini istiyordu. Sonunda Nikolayev, Çeboksarı`da yapılan bir törenin ardından doğduğu köy olan Sorseli`de defnedildi.

Kaynakça

 • ``İngilizce Vikipedi``, Andrian Nikolayev maddesi [1]


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Andrian Nikolayev ilgili konular

 • Kronolojik

  Kronolojik kelimesi zamana göre sıralı anlamına gelir. Aşağıdaki linkleri kullanarak çeşitli gün ve tarihlerdeki olaylara ait bilgilere ula
 • Soyuz 9

  Soyuz 9, Sovyetler Birliği tarafından gerçekleştirilen insanlı uzay uçuşu. 1 Haziran 1970'te Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatıldı.
 • Vostok 2

  Vostok 2, bir günden uzun süren ilk uzay uçuşu. Sovyetler Birliği tarafından gerçekleştirilen uçuşun amacı, sadece 108 dakika süren Vostok
 • Vostok 3

  Vostok 3 Sovyetler Birliği tarafından gerçekleştirilen uzay uçuşu. Vostok 3 ve Vostok 4, birer gün arayla fırlatıldılar.
 • Andrian Nikolayev

  Andrian Grigoryeviç Nikolayev (Çuvaşça ve Rusça: Андриян Григорьевич Николаев) (d. 5 Eylül 1929 – ö.
 • Python'un tarihçesi

  Python sürüm zaman şeridi:* Aralık, 1989 Gerçekleştirim başladı* 1990 CWI'da sürüm* Şubat 20, 1991 0.9.0 (alt.
 • Toktar Ebubekirov

  Toktar Aybekirov (Kazakça : Тоқтар Оңғарбайұлы Әубәкіров), d. 27 Temmuz 1946 Karağandı, Kazakistan) Kazakistanlı pilot v
 • Domuzlar Körfezi Nişanı

  Domuzlar Körfezi Nişanı (İspanyolca: Orden Playa Girón) Küba Cumhuriyeti tarafından verilen Jose Marti ve Carlos Manuel Cespedes madalyalarıyl
 • Azîz

  Azîz (kadın ise azîze), Hıristiyanlıkta iyilikleriyle tanınmış kutsal kişi. Bu unvan Hıristiyan otoritelerince sonradan (genellikle kişi ha
Andrian Nikolayev
Andrian Nikolayev