Androjen, her iki cinste de bulunan ve çoğunluğu böbreküstü bezinin kabuk kısmınca salgılanan erkeklik hormonu maddesine denir.

Androjen

Androjen, her iki cinste de bulunan ve çoğunluğu böbreküstü bezinin kabuk kısmınca salgılanan erkeklik hormonu maddesine denir.

Doğal cinsellik hormonu olan testosteron, karbon 17 atomuna bağlı bir hidroksil köküyle belirgindir.Bu madde, çok etkin androjenlerin sentez yoluyla yapımına başlangıç oldu.Sonra ağız yoluyla alındıklarında bile etki gösteren androjenler yapıldı ( metiltestoteron)

Yumurtalıklar da tıpkı erbezleri gibi testosteron yapıcı organlardır.Ama, kadında başlıca testosteron kaynağı, böbreksütü bezi kökenli delta-4-androstenedioldur.

Annenin gebelik sırasında ürettiği ya da aldığı aşırı miktarda androjen (genellikle sentez projestatif stroit hormonlar), dişi bir dölütün (XX karyotipte) dış cinsel organlarının gelişmesini erkekleştirebilir.Ergenlikten başlayarak, testestoren boyca büyümeyi, eklem kıkırdaklarının kaynaşmasını ve cinsel olgunlaşmayı etkiler.Erişkinde testosoren libidoyu sürdürür ve normal bir sperma yapımı için gereklidir.Erişkin erkekte testosteron salgısı günde 4-8 mg dolayındadır.Metobolizmaya karışan testosteronun yarısı karaciğerde parçalanarak etkisiz metabolitlere çevrilir. (17-ketosteroidler); öbür yarısı hedef organlarca, yani alıcılarca (bu hormonun seçmeli olarak etkilediği hücreler, dokular ve organlar) kullanılır.Testosteron orada 5-alfa-indirgemesine uğrar ve birçok dokuda birden etki gösterebilen dihidrotestosterona dönüşür.

Androjenlerin etkisiAndrojenler erkek cinsel alıcılar (prostat, atmık kanalları) ve dişi cinsel alıcılar üzerinde etki gösterir (bızırın, büyük dudakların büyümesi).Androjenlerin etkisi aynı şekilde cinsel olmayan organların üzerinde de görülür:kollarda, ellerde ve yüzde kılların büyümesi, ama saçlı deride, saçların dökülmesine yol tersine etki; kas sisteminde proteinlerin sentezlenmesi ve bünyeye katılması için uyarı; kan yapımını etkileme; kemiklerden kalsiyum, ve fosfor atılmasını önleme; hangi yaşta olursa olsun ses tonunun kalınlaşması; suyuk üzerinde ferahlık etkisi; kadınlarda libidonun artması.

Kullanım alanlarıAndrojenle östrojen birlikte kullanılırsa menopoz sonrası dönemde bir parça yararlı olabilir, ama tedavi uzun sürerse aşırı kullanma ve sesin kalınlaşması tehlikesini de birlikte getirir.Testosteron birincil hipogonadizm hallerinde (yüksek üriner gonadotrofinlerle birlikte) ikame tedavisi sağlar.Androjenler özümletici ve ferahlatıcı etkilerinden dolayı meme kanseri tedavisinde de bazen kullanılır.

biyoloji-taslak

Androgen Androgen Androgen Andrógeno Androgí¨ne ×× ×“×¨×•×’×Ÿ アンドロゲン Androgenai Androgeen Androgen Androgen Andrógeno Андрогены Androgí©n Андроген Androgener Андрогени

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar