Ang Lee

Çalışmaları uluslararası alanda başarı toplayan Tayvan’lı yönetmen Ang Lee, Çin doğumlu olup da Pasifik’in her iki yanında da başarı elde eden ilk yönetmenler arasında gösteriliyor. Lee, bir yandan eleştirmenlerin övgüsünü toplarken, aynı zamanda ticari başarılara da imza atabilen bir yönetmen.

Çalışmaları uluslararası alanda başarı toplayan Tayvan’lı yönetmen Ang Lee, Çin doğumlu olup da Pasifik’in her iki yanında da başarı elde eden ilk yönetmenler arasında gösteriliyor. Lee, bir yandan eleştirmenlerin övgüsünü toplarken, aynı zamanda ticari başarılara da imza atabilen bir yönetmen.

1954 yılında Tapei’de dünyaya gelen Lee, 1975’te Tayvan Ulusal Sanat Okulu’ndan mezun olmasının ardından Amerika’ya giderek, Illinois Üniversitesi’nde tiyatro yönetmenliği, New York Üniversitesi’nde ise film yapımı eğitimi aldı.

New York Üniversitesi’nde bulunduğu yıllarda Spike Lee’nin beğeni toplayan öğrencilik filmi “ Joe’s Bed-Stuy Barbershop: We Cut Heads ” de çalıştı. Bu ve benzeri öğrencilik çalışmalarıyla 1985 yılında bazı ödüller kazandı. Sonraki 6 yılını senaryo çalışmalarıyla geçiren Lee, 1992 yılında “ Pushing Hands ” ile yönetmenliğe adım attı.

New York’ta yaşayan Tayvanlı bir ailenin karşılaştığı kültürel kuşak farklılıklarıyla ilgili bir komedi filmi olan “ Pushing Hands ”, Lee’ye anayurdunda ödüller kazandırdı. Bir sonraki çalışması “ The Wedding Banquet ”de ( 1993 ) bu kültür ve kuşak farklılıklarının daha da derinine inerek, Tayvan’lı ailesini memnun etmek için uygun bir adayla evleniyormuş gibi yapan New York’lu bir homoseksüelin yaşamından kesitler sundu.

Film, geniş kitlelerin beğenisini kazanarak Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü, Seattle Film Festivali’nde “ En İyi Yönetmen ” kazandı. Lee “ The Wedding Banquet ” ile aynı zamanda Altın Küre ve Oscar’larda da “ En İyi Yönetmen ” ödüllerine layık görüldü.

Bu ödüller sayesinde uluslararası alanda ününü artıran Lee, çalışmalarına 1994 yılında yönetmenliğini üstlendiği “ Eat Drink Man Woman ” filmi ile devam etti. Yönetmenin üçüncü filmi olan ve ana temasını yine kuşak farklılıklarının oluşturduğu “ Eat Drink Man Woman ”, Oscar’larda “ En İyi Yabancı Film ” ödülü ile BAFTA ve “ Independent Spirit ” ödüllerini kazanarak, yönetmenin gerek eleştirmenlerin gözünde, gerekse de ticari anlamda başarısını kanıtladığı filmi oldu.

Bu başarının ardından şansını bir de Hollywood’da denemeye karar veren Lee, 1995 yılında “ Sense and Sensibility ”ye imza attı. Jane Austen’ın romanından, filmde aynı zamanda başrol oynayan Emma Thompson tarafından sinemaya uyarlanan “ Sense and Sensibility ” de pek çok ödüle layık görüldü. Bunlar arasında “ En İyi Film ” Oscar’ı, Altın Ayı Ödülü ve İngiliz Akademisi tarafından verilen bazı ödüller yer alıyor. Lee ayrıca “ National Board of Review ” ve “ New York Film Critics Circle ” tarafından yılın “ En İyi Yönetmen ”i seçilmişti.

1997 yılında Rick Moody’nin “ The Ice Storm ” isimli romanını beyaz perdeye aktardı. Watergate döneminde Connecticut’ta geçen ve birtakım ailevi problemlerin konu alındığı filmde, Kevin Kline, Sigourney Weaver, Joan Allen ve Christina Ricci rol aldı. Hikayeye ciddi ve incelikli bir bakış açısı getiren Lee, “ The Ice Storm ” ile bir kez daha eleştirmenlerin övgüsünü kazandı.Film, 1997 yılında senaristi James Schamus’a Cannes Film Festivali’nde getirdiği “ En İyi Senaryo ” ödülü de dahil olmak üzere, uluslararası alanda birçok ödüle layık görüldü.

Bu başarılarıyla Hollywood’un önde gelen yönetmenleri arasındaki yerini sağlamlaştıran Lee’nin bir sonraki çalışması, 1999 yılında çektiği , iç savaşı konu alan “ Ride with the Devil ” oldu. Film, Hollywood’un birçok ünlü oyuncusunu kadrosunda topladı. Bunlar arasında, Tobey Maguire, Jonathan Rhys Myers, Jewel Kilcher ve Jeffrey Wright bulunuyordu.

Yönetmenin 2000 yılında çektiği Tayvan yapımı “ Crouching Tigger, Hidden Dragon ” ise, 2001 Oscarları'na tam on dalda aday olarak, Ridley Scott’un “ Gladyatör ” filminden sonra yılın en çok aday gösterilen filmi oldu.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ang Lee
Ang Lee