Anka

Simurg (Farsça: سيمرغ) veya bir diğer ismiyle Zümrüdü Anka efsanevi bir kuştur. Pers mitolojisi kaynaklı olsa da zamanla diğer Doğu mitoloji ve efsanelerinde de yer edinmiştir.

1. bir masal kuşu. bkz. Anka Kuşu

2. Ankara Haber Ajansı

ANKA

ANKA, çok sesli haberciliğe katkıda bulunmayı amaçlayan çok ortaklı bir basın kuruluşu. 1972 yılından bu yana yayın yapıyor. Özgür ve bağımsız bir ajans olarak, sağlıklı kamuoyu oluşturmaya özen gösteriyor.

Ekonomik bağımsızlığa önem veriyor, yaşama gücü abonelerinden kaynaklanıyor. Öz kaynaklarını geliştirerek çalışmayı öngörüyor. En büyük ve en küçük tirajlılara kadar değişik eğilimli çok sayıda gazete aboneleri arasında bulunuyor. 32 yılı aşan yayın yaşamı da güvenirliğini kanıtlıyor.

Ajansın kurucusu ünlü gazeteci Altan Öymen 1977 yılında politikaya girince, ajansla ilişkilerini kesti. Çekirdek kadrodan Müşerref Hekimoğlu yönetimi üstlendi. Bir anonim şirket kurarak çalışanların da yönetime katılımını sağladı. Ama mesleğe özgü nedenlerle kadrodaki değişiklikler önlenemedi.

Dünyadaki birçok ajans gibi ANKA da bir okul niteliği taşıyor. Türk basınında, çalışanlarının örgütlü olarak çalışma imkanına sahip oldukları tek basın kuruluşu olan ANKA'nın yetişmiş kadroları başka gazetelere transfer oluyor. Türk basınının kilit noktalarında çalışanlar arasında ANKA kökenli genel yayın müdürleri, başyazarlar, köşe yazarları, haber yöneticileri, temsilciler bulunuyor. Parlamentoda da ANKA kökenli milletvekilleri var. Basında ve parlamentoda seçkin bir konuma sahip olması da kuşkusuz, ajansı onurlandıran bir durum. ANKA'nın Yönetim Kurulu ANKA Anonim Şirketi'nin pay sahipleri ile belli birimlerin yöneticilerinden oluşur.

Ajans çalışmaları bugün itibariyle altı dalda yoğunlaşıyor.

    1-Temel Haber Servisi
    2-Günlük Türkçe Ekonomi Bülteni
    3-Haftalık İngilizce Ekonomik Bülten(ANKA Review).
    4-Aylık ANKA Konjonktür
    5-Dış Yayınlar
    6-Haftalık İngilizce ANKA Risk Review


ANKA aboneleri arasında T.C. Merkez Bankası, TOBB, BDDK, Türkiye İş Bankası, YASED, İMKB, HSBC, Yapı Kredi Bankası, IMF, Dünya Bankası, ABD Kongre Kütüphanesi, Akbank, Eczacıbaşı Holding, Finansbank, Profilo Holding, Başbakanlık, TRT, Kanal D, CNN Türk, Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet, çeşitli kamu kurumları, büyükelçilikler, üniversiteler, aracı kurumlar, bankalar ve uluslararası şirketler ile kuruluşlar yer almaktadır.

Özgür ve bağımsız bir haber kuruluşu olarak ürettiği haberler nedeniyle ANKA'ya ilgi giderek artıyor. Dünyadaki gelişmeler, bölgemizde, ülkemizde dahası basın dalında yaşanan olaylar nedeniyle özgür, bağımsız ve sendikal ilişkiyi koruyan bir ajansın varlığı giderek önem kazanıyor. ANKA bu önemin bilinciyle güç koşullara karşın yaşamını sürdürüyor.

Linkler

* http://www.ankaajansi.com.tr

Diğer anlamları

Anka

1. bir masal kuşu. bkz. [[Anka Kuşu]]

Anka

masallarda adı geçen, gerçekte var olmayan büyük bir kuş, zümrüdüanka.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Anka
Anka