Ankara Fen Lisesi (AFL) Türkiye'nin ilk fen lisesidir.

Ankara Fen Lisesi hakkında detaylı bilgi

Lise künyesi |
adı  = Ankara Fen Lisesi |
sloganı  = |
amblemi  = |
eğitim dili = Türkçe |
yabancı dil = İngilizce, Almanca, Fransızca |
kuruluş  = 1964 |
türü  = Fen Lisesi |
müdür  = Metin Öztürk |
şehir  = Çiğdem Mahallesi 368.Sokak Çankaya, Ankara |
ülke  = Türkiye |
web_sitesi =  www.ankarafenlisesi.k12.tr
Ankara Fen Lisesi (AFL) Türkiye'nin ilk fen lisesidir. Türkiye'de bilime katkıda bulunmuş birçok mezunu bulunmaktadır. Fen liselerinin çoğalması sonucu, eğitim anlayışıyla farkını korumaya ve asli amacını unutmamaya çalışmaktadır.

Tarihçe

Ankara Fen Lisesi, 2. dünya savaşı ertesinde ülkelerin içine girdiği büyük teknoloji yarışında, Türkiye'nin ortaöğretimini geliştirme atağının sonucu olarak kuruldu. Fen Lisesi projesi Milli Eğitim Bakanlığı, Ford Vakfı, ODTÜ ve AID (Milletler Arası Kalkınma Teşkilatı) tarafınca gerçekleştirilmiştir.

Okulun ilk öğretmenlerini ODTÜ'den ve Ankara Üniversitesi'nden danışmanlar sınavla seçmiştir. Seçilen fen dersleri öğretmenleri özel eğitimlere tabi tutulmuş, Amerika'ya gönderilerek branşlarındaki gelişmeleri takip etmişler, ders programları hazırlamışlardır. İlk binaların yapımının ardından 1964 Ekim'inde eğitime açıldı. İlk mezunlarını 1967 yılında verdi.

AFL mezunları yaptıkları başarılı çalışmalar sonucunda, bilim ve teknoloji alanlarında ulusal ve uluslararası ödüller almışlar, yurtiçinde ve dışında önemli görevler üstlenmişlerdir.

AFL mezunlarının birikimlerini ülkenin ve AFL'nin sosyal, bilimsel ve kültürel gelişimine katkıda bulunacak şekilde yönlendirmek; bilimsel düşünmenin ülkede yaygınlaştırılması için çaba sarfetmek amaçlarını da içeren Ankara Fen Liseliler Derneği 1989'da kurulmuştur.

Konumu

AFL, ODTÜ arazisi içerisinde, Çiğdem Mahallesi dahilinde, sakin, ormanlık, şehir merkezine çok yakın (Kızılay'a 3km) bir konuma sahiptir.

Ulaşım

Kızılay/Güvenpark otobüs durakları: Çiğdem Mah./Fen Lisesi otobüsleri
Kızılay Güvenpark Dolmuş Durakları: Çiğdem Mah. Dolmuşları
Ulus Dolmuş Durakları:Çiğdem Mah. Dolmuşları
Sıhhıye:Çiğdem Mah. Dolmuşları


LinklerBu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Ankara Fen Lisesi maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Ankara Fen Lisesi nerede?

Ankara Fen Lisesi haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Malatya Fen Lisesi

Malatya Fen Lisesi (MFL) 1986-1987 eğitim-öğretim yılında hizmete açılarak, Malatya'daki yerleşkesinde eğitim-öğretim'e devam etmekte olan bir fen lisesidir.

Çankırı Süleyman Demirel Fen Lisesi

Çankırı`daki fen lisesi. 1994 yılında kurulmuştur. Ankara yolu üzerindedir. Eskimiş olan binada çalışmalar sürmektedir.

İstanbul Atatürk Fen Lisesi

İstanbul Atatürk Fen Lisesi (İAFL) (İstanbul Fen Lisesi Kadıköy Kampüsü olarak da kullanılır), İstanbul'un ilk, Türkiye'nin ikinci Fen Lisesi'dir. İstanbul'un Kadıköy ilçesinin Kuyubaşı semtindedir.

İzmir Fen Lisesi

İzmir Fen Lisesi, 1983 yılında Türkiye'nin 3. olarak açılan fen lisesidir.

Halil Kale Fen Lisesi

Halil Kale Fen Lisesi 1996 yılında Turgutlu'da kuruldu. ÖSS 2002'de puan ortalamasıyla Türkiye ikincisi, ÖSS 2004'te puan ortalamasıyla Türkiye ikincisi yerleştirme oranıyla da Türkiye birincisi oldu.

Samsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi

Samsun Fen Lisesi 2000 yılında 48. fen lisesi olarak kurulmuştur. İlk mezunlarını 2002-2003 yılı sonunda vermiştir. İlk yıl 48 öğrenciyi ön kayıt yolu ile kaydetmiş daha sonraki yıldan itibaren ise her yıl 96 öğrenci almaya devam etmiştir.2010-2011 eğitim öğretim yılından ...

Kütahya Nafi Güral Fen Lisesi

Geziler: Okulda her yıl İstanbul, Ankara, İzmir gezileri düzenlenmektedir.

Türkiye'deki Fen Liseleri Listesi

Türkiye'deki fen liseleri listesi, Türkiye'de az sayıda bulunan ve sayısal ağırlıklı öğretim yapan kurumların listesi. Öncelikli olarak, nitelikli bilim insanları yetiştirmek, başarı ve zeka seviyeleri yüksek öğrencileri eğitmek amacıyla kurulmuşlardır. Yurtdışında ...

Özel Samanyolu Lisesi

Samanyolu Eğitim Kurumları, Ankara'da 1983 yılında kurulan bir Özel Anadolu lisesi ile eğitim hayatına başlamıştır. Daha sonraki yıllarda açılan anaokulu, ilköğretim ve lise düzeyindeki okullarla bünyesini genişletmiştir.

Gazi Lisesi

Tam adı, Ankara Gazi Lisesi veya Ankara Altındağ Gazi Anadolu Lisesi şeklindedir. Ankara Lisesi ile birlikte, Ankara'nın Başkent oluş sürecinde kurulan eğitim kurumlarından biri olan lisenin binası, aynı zaman eski kent merkezinin tarihi yapılarından birisidir.

AFL

AFL şu anlamlara gelebilir:

Yankı Yazgan

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ve Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi “Child Study Center”da Bilimsel araştırma ve tıp eğitimi çalışmalarını sürdürmektedir. Çocuk, ergen ve erişkin psikiyatrisi alanında serbest uzman hekim olarak çalışmaktadır. Yönetme ve karar ...

Günay Faruk Özer

1972 yılında Ankara’da doğan Özer, 1989 yılında Ankara Fen Lisesi, 1994 yılında da Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü’nden 2003 yılında yüksek lisans diplomasını aldı. 1997–1998 ...