Anne Boleyn

Anne Boleyn, 1522’de Fransa’dan İngiltere’ye dönüp, Kral VIII. Henry’nin sarayında yaşamaya başladığında henüz 15 yaşındaydı. Sarayda, ona hayranlık duyan yüzlerce soylu arasından evlenmek için Lord Henry Percy’yi seçti. Ancak, kral da ona aşıktı ve evlilik, VIII. Henry’nin emriyle Kardinal Wolsey tarafından engellendi.

Anne Boleyn

Anne Boleyn, 1522’de Fransa’dan İngiltere’ye dönüp, Kral VIII. Henry’nin sarayında yaşamaya başladığında henüz 15 yaşındaydı. Sarayda, ona hayranlık duyan yüzlerce soylu arasından evlenmek için Lord Henry Percy’yi seçti. Ancak, kral da ona aşıktı ve evlilik, VIII. Henry’nin emriyle Kardinal Wolsey tarafından engellendi. Kral, 1527’de, aslında ağabeyi Arthur’un dul hanımı olan eşi Aragonlu Catherine’den boşanabilmek için işlemleri başlattı. Papa VII. Clements, 6 yıl boyunca boşanma kararını vermeyi reddetti. Kralın Anne Boleyn’e olan tutkusu her geçen gün güçleniyordu. Anne ve Henry 1533’de Ocak ayında gizlice evlendiler. Aynı yılın Mayıs ayında Cathenbury Başpiskoposu Thomas Cranmer tarafından evliliğin geçersiz olduğu ilan edildiğinde Anne hamileydi ve Eylül’de, daha sonra İngiltere tahtına Kraliçe I. Elizabeth olarak çıkaracak bebeği doğdu. Anne, 1536’da ölü bir erkek çocuk doğurdu. Bu arada sarayda Anne için söylentiler gitgide çoğalıyordu. Kendi erkek kardeşi dahil bir çok erkekle zina yaptığı iddia edilen Anne, 2 Mayıs 1536’da Londra Kalesi’ne hapsedildi. Mahkeme tarafından oy birliğiyle ölüm cezasına çarptırılan Anne, 19 Mayıs’da idam edildi.

Anne Boleyn (1501/1507 – 19 Mayıs 1536) İngiltere kraliçesi. VIII. Henry'nin ikinci karısı ve I. Elizabeth'in annesidir.

VIII. Henry'nin uğruna Anglikan kilisesini kurduğu kadındır. Katolik kilisesi VIII. Henry'nin ilk karısı Aragon'lu Katherine'den boşanabilmesine izin vermiyordu. Henry Anglikan kilisesini kurdu, kendisini kilisenin başı ilan etti, Anne ile evlendi ve ilk evliliğini geçersiz ilan etti. Anne kral Henry ile 3 yıl kadar evli kaldı ve hiç erkek çocuk doğuramadı. Ancak daha sonra İngiltereyi yönetecek olan I. Elizabeth'i doğurdu ve başka erkeklerle zina yaptığı gerekçesiyle Londra Kulesi'nde asılarak öldürüldü.

Evliliğiyle kralın Katolik Kilisesi’nden ayrılmasına ve İngiliz reform hareketinin doğuşuna neden olan, Essex kontluğundan sayıştay üyeliğine ve kral sekreterliğine yükselen Thomas Cromwell’in entrikalarıyla yoğrulmuş, tüm gözlerin "bir veliaht" beklentisiyle üzerinde olduğu, her günü hayaller ve düşkırıklıkları, aşk ve nefret, mutluluk ve hüzün, güven ve güvensizlik ikilemlerinin arasında savrulan bir hayat...

Görkemli sarayların ihtişamlı odalarından, soğuk, karanlık ve tekinsiz zindanlara doğru bıçaksırtı bir yolculuk...

Kaynak

http://www.masste.com
Anne Boleyn in gerçekten ilginç bir hayatı varmış. Ben boleyn kızı kitabını okumuştum
Philippa Gregory'nin kitapları genelde Anne Boleyn ve I.Elizabeth'e karşı ön yargılı ve yanlı olarak yazılıyor,(kendisinin koyu bir katolik olmasının bunda etkili oldugunu düşünüyorum )o yüzden Anne Boleyn'i onun kitaplarından okumanızı tavsiye etmem.

Yanıtlar