Anneliese Marie Frank (12 Haziran 1929, Almanya - 1945), Almanya'daki Yahudi soykırımının simge isimlerindendir.Babası Otto Frank bir bankada görevlidir,1929 Büyük Buhranı ile işleri kötüye gider. 1933 yılında babası iş ilişkilerini kullanarak Hollanda'ya gitmenin bir yolunu bulur.

Anne Frank

Anneliese Marie Frank (12 Haziran 1929, Almanya - 1945), Almanya'daki Yahudi soykırımının simge isimlerindendir.

Babası Otto Frank bir bankada görevlidir,1929 Büyük Buhranı ile işleri kötüye gider. 1933 yılında babası iş ilişkilerini kullanarak Hollanda'ya gitmenin bir yolunu bulur.Hitler'in Hollanda'ya girmesiyle birlikte, buradaki yahudilere Almanya'daki gibi kısıtlamalar getirilir, ablasıyla birlikte sadece Yahudilerin okudugu okulda eğitim almaya başlar.

Yahudilerin kendi işlerini kurmaları ve işletmeleri yasak olduğu için babası işlerinin başına yakın bir dostunu geçirir. Temmuz 1942'de annesi Margot'a bir celp gelir ve SS merkezine çağırılır, Yahudi olarak işaretlenir. Anne Frank, 14 yaşındayken Otto Frank'ın Prinsengracht'taki ofis binasının arkasında bulunan gizli bölmede saklanma kararı alınır. Beraberlerinde yakın dost oldukları 4 kişi daha vardır. Burada bir tecrit hayatı yaşarlar ve ailelerin dış dünyayla bağlantısını, ihtiyaçlarını Otto Frank'ın sekreteri Miep Gies sağlar. Onüçüncü yaş gününde kendisine hediye edilen bir hatıra defterine Saklandıkları 2 yıl boyunca yaşanan olayları günü gününe yazmıştır.

Frank ailesi ve diğerleri trenle Polonya'daki Auschwitz esir kampına gönderilir. Kısa bir süre sonra anne Frank ve diğer ailenin üyeleri ölürler. Aynı yılın sonbaharında Anne Frank ve ablası Bergen-Belsen kampına gönderilirler. Ablası ve Anne tifodan ölür. Auschwitz'de kalan baba Otto Frank, Kızıl Ordunun gelmesiyle kamptan kurtulur. Baba Frank'ın elinde, eski sekreteri Miep'in kendisine ulaştırdığı Anne'nin günlüğünü defalarca okur. Sonra bir kopyasını profesör bir arkadaşına gönderir. Yakın çevresinin baskısıyla da hatıraları yayımlamaya karar verir. İlk olarak 150 bin adet basılır.Bu baskıyı diğerleri takip eder.Türkçe dahil 60 dile çevrilmiş ve en çok okunanlar listesine girmiştir.

Bir süre sonra Frances Goodrich ve Albert Hackett bu kitabı tiyatroya uyarladı ve ilk kez Broadway Sahnelerinde oynandı. Daha sonra Münih Kommerspiele Tiyatrosunda tek dekorlu bir tiyatro olarak Alman tiyatrocu Christia Keller tarafından canlandırıldı.

Dış bağlantılar

*http://www.annefrank.org Anne Frank Müzesi
benim öğretmenimde var kitabbı çok beğendim......
bu kitab nerede satılıyor?

İlgili konuları ara

Yanıtlar