Anne Heche

Her ne kadar komedyen olarak şöhret olmak istese de daha çok blockbuster denilen gişe garantili yüksek bütçeli filmlerde yan ve yüzeysel karakterleri canlandırarak üne kavuşan Anne Heche, kariyerindeki ilk büyük başarısını “ Volcano ” adlı dev bütçeli felaket filmiyle yakaladı.

Anne Heche

Her ne kadar komedyen olarak şöhret olmak istese de daha çok blockbuster denilen gişe garantili yüksek bütçeli filmlerde yan ve yüzeysel karakterleri canlandırarak üne kavuşan Anne Heche, kariyerindeki ilk büyük başarısını “ Volcano ” adlı dev bütçeli felaket filmiyle yakaladı.


Çok zor şartlar altında büyüyen Heche, daha on iki yaşındayken büyük bir şok geçirdi. Bir Baptist kilisesinde koro yöneticiliği yapan ve geceleri eşcinsellerin gittiği barlara giden babasının aslında birbirinden çok farklı iki yaşamı olduğunu öğrenen Heche’in dünyası babasının AIDS hastalığına yakalanmasıyla birlikte tamamıyla yıkıldı. Aktris, yaşadığı olayları şu şekilde dile getiriyor: “ Olmak istediğinden dolayı küçük düşürülen babamın AIDS yüzünden karşımda eridiğini görüyordum. ” Ertesi yıl babasının hayata veda etmesinin üzerine ağabeyinin araba kazasında ölmesi Heche’in yaşamını bir anda alt üst etti. Ardı ardına gelen ölümlerin üzüntüsünü yaşayamadan ailesinin geçimi için çalışmak durumunda kalan aktris, şarkıcılık yapmaya başladı.

Liseye geçtikten sonra ailesinin de durumunun düzelmesiyle eğitimiyle daha fazla ilgilenme fırsatını bulan Heche, boş zamanlarını oyunculuğa ayırdı. 15 yaşında “ The Skin of Our Teeth ” adlı yapımda görev alan aktris, ardından “ As The World Turns ” adlı her gün yayınlanan bir TV dizisinde rol aldı. Liseyi bitirdikten sonra ailesiyle birlikte Chicago’dan New York’a taşınan Heche, “ Another World ” adlı dizide rol aldı. Heche, bu filmle ilgili olarak şunları söylüyor: “ İlk günümde yapımcı bana ‘ Bu arada, ikizleri oynayacaksın ve bunlardan biri gerçek bir seks potansiyeli olacak. İlk sahnende banyoda çıplak yer alacaksın ve yalnızca bir milyon dolar kaybetmiş olacaksın ’ dedi ”. Marley McKinnon ve Vicki Hudson Frame adlı biri iyi diğeri şeytan olan ikizleri tam dört yıl boyunca canlandıran aktris, bu rolüyle Emmy ödülünün sahibi oldu.

Aslında tasarım eğitimi görmek isteyen fakat televizyonun hayatında önemli bir yer tutması üzerine Hollywood’a doğru yol alan Anne Heche, ilk başlarda “ O Pioneers ” ve “ Girls in Prison ” gibi oldukça kötü yapımlarda yer aldı. Ardından iyi yapımlarda yan rollerle seyirci karşısına çıkmaya başlayan aktris, bu tür filmlerden “ A Simple Twist of Fate ”de birlikte rol aldığı ünlü komedyen Steve Martin ile iki yıl süren bir aşk ilişkisi yaşadı.

1995 yılında oynadığı “ Pie in the Sky ” adlı filmde dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Heche, bu filmin ardından “ I’ll Do Anything ”, “ Milk Money ” ve “ Milk Duds ” gibi filmlerde yer aldı.

1996 yılında kendisi ilk kez kanıtlama fırsatı bulduğu “ Walking and Talking ”de rol alan Heche, yönetmenliğini Nicole Holofcener’in üstlendiği filmdeki performansıyla beğeni topladı. “ The Juror ”de Demi Moore ile birlikte rol alan aktris, 1997 yapımı “ Donnie Brasco ”da Johnny Depp’in mutsuz eşini canlandırdı. “ Volcano ” adlı filmde Tommy Lee Jones ile birlikte rol aldıktan sonra başrollerinde Robert De Niro ve Dustin Hoffman gibi usta oyuncuların yer aldığı “ Wag the Dog ” adlı politik kara mizahta oynadı.

1998 yılında Harrison Ford ile birlikte “ 6 Days, 7 Nights ” adlı romantik aksiyon filminde rol alan Heche, ardından Vince Vaugh ile birlikte “ Return to Paradise ”adlı gerilim filminde oynadı. Ünlü Hitchcock klasiği “ Psycho ”nun Gus Van Sant versiyonunda oynadıktan sonra 1999 yılını Ed Harris ile birlikte rol aldığı dini drama “ The Third Miracle ” ile kapattı.

Ertesi yıl lezbiyen ilişkileri konu alan HBO’nun “ If These Walls Could Talk 2 ” nin yönetmenliğini yapan Heche, Sharon Stone ile birlikte çalışma fırsatı yakaladı. Yönetmenliğe giderek ısınan aktris daha sonra “ Stripping for Jesus ” adlı İncil metinlerini vücuduna yazan bir din adamının hayatını konu alan kısa metrajlı bir film çekti. Heche, filmde aynı zamanda Tanrının gözünde kendini affettirmek için İsa adına adam öldüren kız kardeşi canlandırdı. Filmin senaryosunu da yazan aktris, dinin her şeyi çözemediğini mesajını verdiği bu filmle oldukça tepki topladı.

Oyunculuk kariyerinin yanı sıra özel hayatıyla da sık sık gündeme gelen Anne Heche, özellikle Ellen Degeneres ile yaşadığı lezbiyen ilişkisiyle ön plana çıktı. Uzun bir süredir DeGeneres ile düzeyli bir ilişki yaşayan ve hatta bir çok projede birlikte çalışan Heche, sevgilisinden ayrıldıktan sonra büyük bir depresyona girdi. Sağlık durumunda ciddi bozukluklar yaşayan aktris, oyunculuk kariyerine bir süre ara vermek zorunda kaldı

Filmografi 1999 The Third Miracle 1998 Six Days, Seven Nights 1998 Return to Paradise 1998 Psycho 1997 Donnie Brasco 1997 Volcano 1997 I Know What You Did Last Summer 1997 Wag the Dog 1996 The Jurror 1996 Walking and Talking 1995 The Wild Side 1995 Pie in the Sky 1994 I’ll Do Anything 1994 Milk Money 1994 A Simple Twist of Fate 1992 The Adventures of Huck Finn

Yanıtlar