Anonim Anahtar Kriptografisi, iki tarafın güvenli bir yolda bilgi alışverişi yapabilmesi için iki anahtar gerektirir: ...

Anonim Anahtar Kriptografisi hakkında detaylı bilgi

Anonim Anahtar Kriptografisi, iki tarafın güvenli bir yolda bilgi alışverişi yapabilmesi için iki anahtar gerektirir:
  • Anonim anahtar
  • Özel anahtar


Yapısı

Eğer bir anahtar mesajı şifrelemede kullanılmış ise, o takdirde şifreyi çözmek için sadece o çiftin diğer anahtarı kullanılabilir. Her ne kadar, anonim ve özel anahtar çiftleri matematiksel olarak birbirlerine bağlı olsalar da, bir anahtardan diğerinin elde edilmesi hesapsal olarak mümkün değildir. Bir başka deyişle, bir kişi anonim anahtarı bilse de, özel anahtar kopyalanmaktan ya da değiştirilmekten korunmuş durumdadır. Bu sebeple anonim anahtarınızı rahatça herkesin kullanımına sunabilirsiniz, ancak özel anahtarınızın gizli kalması çok önemlidir. Anonim anahtar, özel anahtar ile imzalanmış mesajın doğrulanmasında veya sadece özel anahtarın şifresini çözebileceği şekilde mesajı şifrelemede kullanılır. Eğer birisi size şifreli mesaj yollamak istiyorsa, sizin anonim anahtarınızı kullanarak şifreler ve siz, anahtar çiftinin özel anahtara sahip olan tek kişisi olarak mesajı deşifre edersiniz.

Linkler

RSA Security - Public-Key Cryptography Standards (PKCS)

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Anonim Anahtar Kriptografisi maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Sayısal Imza

Sayısal imza İngilizce ``digital signature`` kelimesinin Türkçe karşılığı olup, günümüzün yüksek güvenlik gereksinimini karşılamada kullanılan tekniklerden bir tanesidir. Özetle, her insanın parmak izi kadar benzersiz olan ancak sanal dünyada kullanılan kimlik belirtecidir.