Antichrist (Film)

Deccal ya da orijinal adıyla Antichrist, Danimarkalı yönetmen Lars von Trier tarafından yazılıp yönetilen 2009 yapımı deneysel korku filmidir. Başrollerinde Willem Dafoe ve Charlotte Gainsbourg yer almaktadır. Çocuklarının ölümünden sonra adamın tuhaf vizyonlar yaşadığı, kadının git gide saldırgan cinsel davranışlarda bulunduğu ve sadomazoşist ruh haline girdiği ormanın içinde bir kulübeye çekilen çiftin hikâyesini konu alan filmin anlatısı ön söz, dört bölüm ve bir son söz olarak bölünmüştür. Film esas olarak Danimarka yapımı bir projeydi, ancak Avrupa'daki altı ülkede bulunan şirketler ile işbirliği yapılarak üretildi. Çekimler Almanya ve İsveç'te gerçekleşti.

Gainsbourg'un En İyi Kadın Oyuncu dalında ödülü kazandığı 2009 Cannes Film Festivali'nde galasını gerçekleştirdikten sonra, eleştirmenler genellikle filmin sanatsal icrasını övdüler, ancak bağımsız değeriyle ilgili olarak fikir ayrılığına düşmüşler ve tartışmalara neden olmuştu. Filmin kazandığı diğer ödüller arasında En İyi Danimarka Filmi Robert Ödülü, En İyi İskandinav Filmi İskandinav Kurulu Film Ödülü ve En İyi Görüntü Yönetmeni Avrupa Film Ödülü yer alıyor. Bu film Sovyet yönetmen Andrei Tarkovsky'ye (1932-86) adanmıştır.

Deccal filmi von Trier'in "Depresyon Üçlemesi" olarak adlandırılan serisindeki ilk eserdir, Melankoli (2011) ve İtiraf (2013) filmlerinden önce gelmektedir.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.