Antik Atina Agorası

Atina

Atina, (Yunanca: Αθήνα) Yunanistan'ın başkenti ve yaklaşık 4 milyon kişilik nüfusuyla en büyük şehridir.

kimon

Kimon (Yunanca Κίμων, Kimōn) (MÖ 510, Atina - MÖ 450, Salamis), Atina'lı bir devlet adamı ve generaldi. Milattan önce 470-460 arasında antik Atina kentinde (polis) önemli bir politik figürdü.

Atina (anlam ayrım)

Atina, Yunanistan'ın başkenti

Klerukya

Antik Yunan`da klerukya, Atina`nın kurduğu özel bir koloni türüdür. Terim olarak Yunanca`da "arazi tutucu" anlamındaki ``klÄ“roÅ«khos``dan gelir.

Demostenes

Demosthenes, (MÖ 384 - MÖ 322) Atinalı ünlü politikacı. Atina'da doğmuştur.

Atina demokrasisi

Atina demokrasisi (Klasik demokrasi), Eski Yunan şehir devletlerinde uygulanmış olan demokrasi çeşididir.

Atina (anlam ayrımı)

* Atina, Yunanistan'ın başkenti* Atina, Yunanistan'ın bir ili.

I. Peloponez Savaşı

I. Peloponez Savaşı, MÖ 460 – 446 yılları arasında, Sparta'nın başat güç olduğu Peloponez Birliği ile Atina İmparatorluğuD. Kagan, ''The Outbreak of the Peloponnesian War'' Sh.: 9 ve bazı müttefikleri arasında gerçekleşen bir dizi muharebedir. Bu çatışmal...

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde bulunan diplomatik elçilikler

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde bulunan diplomatik elçilikler listesidir (Temmuz 2007'ye kadar). Kıbrıs'ta 39 elçilik bulunmaktadır, Filistin'in Kıbrıs'ta bulunan temsilciliğinin büyükelçilik statüsü yoktur. Diğer 76 ülkenin başka ülkede bulunan elçilikler üzerind...

Atina Akropolisi

Atina Akropolisi (Yunanca: Ακρόπολη Αθηνών) Atina kentinin üzerinde yüksek bir kayalık üzerinde bulunan ve büyük mimari ve tarihi önemi olan birçok antik yapı kalıntılarını içeren eski bir hisardır.