Antik Yunanda Kad��N��N Stat��S��

Elis

Elis ya da Eleia (Yunanca: modern Ήλιδα - İlida, antik /Katharevousa: Ἤλις) Yunanistan´da bugünkü Elis iline eşdeğer olan antik bir şehirdir. Mora Yarımadası üzerinde bulunan şehir İyon Denizi´nin kıyılarına kurulmuştur.

500’ler Meclisi

''500'ler meclisi'' Antik Yunan'da (Antik Yunanca: βουλή, çoğul olarak βουλαί ya da boulai) şehrin gündelik işleriyle uğraşmak için görevlendirilmiş vatandaşların meclisidir. Başlangıçta krala tavsiyeler veren soylular meclisi olan 500’ler Meclisi, şehrin...

Butrint

Butrint (Arnavutça: Butrint, Yunanca: Βουθρωτόν, Latince: Buthrotum), Arnavutluk'un Yunanistan sınırı yakınlarındaki bir Yunan antik kentidir. Vivari Kanalı'na bakan bir tepe üzerinde yer alır.

Tantavi, Ümraniye

Tantavi, İstanbul'un Ümraniye ilçesinde mahalledir. Tantavi Mahallesi, Atatürk Mahallesi'den ayrılması ile 2009'da kurulmuştur.

Katarevusa

Kathareuousa, Yunanca καθαρεύουσα, ``katarevusa`` okunur. Yunanistan`ın kuruluşundan 1976 yılına kadar Yunanistan`ın resmi dili Yunanca lehçesi.

Antik Yunanca

Grekçe (kendilerince Ἑλληνική, Helenike) veya Antik Yunan dili (kendilerince Αρχαία Ελληνική γλώσσα, Arkhea Helenike Glosa), Eski Yunanistan'da ve Doğu Akdeniz havzasında M.Ö. 9. yüzyıldan M.S.

Antik Yunanca

Kathareuousa

Kathareuousa, Yunanca καθαρεύουσα, katarevusa okunur. Yunanistan'ın kuruluşundan 1976 yılına kadar Yunanistan'ın resmi dili Yunanca lehçesi.

Akhilleus Tatios

Akhilleus Tatios (Yunanca: Aχιλλευς Τατιος; Latince: Achilleus Tatius) İskenderiye`li Yunanlı yazar. 2. Yüzyıl`ın sonunda 8 kitaptan oluşan aşk romanı "Leukippe ve Kleitophon"u yazdı. Romanda Antik Yunan aşk öykülerinde yaygın olduğ...

Antik yunanda kadının statüsü

Kadın Antik Yunan'da ebedi küçük gibi görülmüştür; hiçbir yasal yetkisi yoktur. On beş yaşından itibaren babası tarafından evlendirilebilir.