Aosdána

Aosdí¡na (İrlandaca: "Sanat insanları"), İrlanda'da sanat alanında ün ve başarı elde etmiş kişilerin oluşturduğu bir topluluktur. 1981'de Arts Council of Ireland'ın desteğiyle, bir grup yazardan oluşan inisiyatifçe kuruldu. Üyelik mevcut üyelerin davetiyle olur ve 250 bireyle sınırlıdır. 2005'ten önce bu sınır 200'dü.

Aosdí¡na (İrlandaca: "Sanat insanları"), İrlanda'da sanat alanında ün ve başarı elde etmiş kişilerin oluşturduğu bir topluluktur. 1981'de Arts Council of Ireland'ın desteğiyle, bir grup yazardan oluşan inisiyatifçe kuruldu. Üyelik mevcut üyelerin davetiyle olur ve 250 bireyle sınırlıdır. 2005'ten önce bu sınır 200'dü.

Yararları

Bazı üyeler, Arts Council of Ireland'dan Cnuas adı verilen bir maaş alır. Amaçlanan, bu maaşı alan kişilerin tam zamanlı olarak sanat için çalışmalarını sağlamaktır. 2006 yılında maaşın miktarı, a‚¬12,180 idi.

Saoi (bilge, usta) unvanı, Aosdí¡na üyelerine verilebilecek en büyük onurdur. Yaşayan 7'den fazla üye aynı anda bu unvanla onurlandırılamaz.

Yapılaşma

Aosdí¡na, sanata verdiği destekle tanınan Taoiseach (Başbakan) Charles Haughey'in önerisiyle yazar Anthony CroninStephen Prince, 'Haughey's patronage of the arts sits perfectly with the image he craved:that of a Medici prince', The Sunday Times (London), 18 Haziran 2006, s. 14. tarafından oluşturuldu. Fintan O'Toole ise, bunun Haughey'in politik hamlelerine getirilen eleştirilerin yön değiştirmesine de hizmet ettiğini iddia eder.Fintan O'Toole, 'How Charlie came to be painted as a man of the arts', Irish Times, 10 Şubat 2007, s. 6.

Yeni üyeler

Üyeliğe alınma tamamıyla, üyelerin yeni üyeleri teklif etmesine dayanır. aosdana - electoral artscouncil.ie. Sanatçının kendisinin başvurması yasaklanmıştır. Bir çok sanatçı, devlet destekli bir organizasyona üyeliğin, sanatçı olarak "uzlaşmaları" anlamına geleceği görüşündedir. 2001'de Irish Times'ta yayımlanan bir yazıda, üye olmayan pek çok sanatçının yorumuna başvuruldu. Şair Thomas Kinsella, üyeliğe baktığında, kendi standartlarının daha yüksek olduğunu düşündüğünü belirtti. Brendan Kennelly, "Bilinsizce ya da bilinçaltı düzeyde, üye olmakla, uzlaşmış olacağımı hissediyorum." sözlerini kullandı. Ressam Hughie O'Donoghue, kendisine teklif edilirse üyeliği kabul etmeyeceğini, çünkü "bir sanatçı olarak en çok ihtiyaç duyduğu şeyin bağımsızlık olduğunu" söyledi.

Şair Eavan Boland, "oluşumun yok olmasına tanık olmayı hiç istemediğini" belirtmesine rağmen, sözlerine "üye olsaydım, ki şu anda değilim, dokunulmazlıkların olduğu bir yapının içinde bulunmak düşüncesinden rahatsız olurdum" diyerek devam etti.'Is it worth joining Aosdí¡na? ; In the wake of John Banville's resignation from Aosdí¡na, arange of artists explain why they aren't members', Irish Times, 21 Aralık 2001; s. 12

Etkileri

The Irish Independent'ın baş eleştirmeni gazeteci Bruce Arnold, "Örneğin yazıya, Aosdí¡na adıyla bilinen ve sanatçılara onur unvanları veren arkaik bir enstitünün hizmet ettiğini sanmıyorum, ki diğer sanat dallarına hizmeti de çok küçüktür." sözleriyle oluşumu eleştirdi.

Öte yandan, üyelerden şair Pearse Hutchinson Aosdí¡na'yı, yazmaktan vazgeçmek zorunda kaldığı bir zamanda yazmaya devam etmesini sağlayan "bir mucize ve büyük bir şans" olarak tanımlar.John Boland, 'A great man in a low time', Irish Times, 29 March, 1997 Besteci Roger Doyle da oluşumun yarattığı farkı, "Aosdí¡na'ya 1986'da seçildim. Bu bana, devletten her yıl, tüm zamanımı beste yapmaya ayırmamı sağlayan küçük bir maaş alma imkanı verdi. Bu hayatımı iyi yönde ve tamamen değiştirdi ve o zamandan bu yana durmaksızın beste yapıyorum." sözleriyle açıkladı.'Electric Destiny', Irish Times, 21 Ekim 2005, s. 5

Mart 2007'de İskoç Devleti, Aosdí¡na'yı model alan yeni bir sanat grubunun kurulduğunu duyurdu.Phil Miller, 'Academy honours stars of Scottish culture: Executive funds arts group', Glasgow Herald, 8 Mart 2007, s. 9.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Aosdána ilgili konular

 • Aosdána

  Aosdí¡na (İrlandaca: "Sanat insanları"), İrlanda'da sanat alanında ün ve başarı elde etmiş kişilerin oluşturduğu bir topluluktur. 1981'de
 • Saoi

  Saoi (çoğulu: ''saoithe''; anlamı: bilge, usta; tarihi anlamı: şairlik okulu müdürü), İrlanda'da sanat alanında ün ve başarı elde etmiş
 • Aidan Higgins

  Aidan Higgins (d. 3 Mart 1927), İrlandalı yazar.
 • Aosdana

  Aosdána (İrlandaca: "Sanat insanları"), İrlanda'da sanat alanında ün ve başarı elde etmiş kişilerin oluşturduğu bir topluluktur. 1981'de A
 • Trevor Joyce

  Trevor Joyce (d. 26 Ekim 1947, Dublin), İrlandalı şair.