Apaçi

Apaçiler (< İngilizce Apache İngilizce telaffuz: [əˈpætʃiː]) ya da Apaşlar (< Fransızca Apache Fransızca telaffuz: [a.paʃ]), Amerika Birleşik Devletleri'nin Arizona, New Mexico ve Oklahoma eyaletlerinde yaşayan, Güneybatı Kızılderilileri kültür grubundan, Atabaskların Güney Atabaskları bölümünden ve Güney Atabask dillerine (Apaçi dilleri) giren Ova Apaçicesi, Hikarilaca, Lipanca, Meskalero-Çirikavaca ile Batı Apaçicesi adlı dilleri konuşan Kızılderilileri topluca niteleyen ortak ad.

[[Resim:Apachean ca.18-century.png|300px|thumb|18. yy civarında Apaçi kabilelerinin yaşadığı alanlar:
 * WA - Batı Apaçileri (Apacheeg ar c`horní´g)
 * N - Navajo
 * Ch - Çirikahua
 * M - Meskalero
 * J - Jikarilla
 * L - Lipan (Lipek)
 * Pl - Ova Apaçileri (Kiowa Apaçileri, Apacheeg ar c`hompezennoí¹)
]]

Apaçi, Arizona ve New Mexico bölgesinde, Mogollon ve Sierra Madre sıradağlarında yaşayan Kızılderili kabilesi.

Avrupalı beyazlara en büyük direnişi gösteren Amerikan Kızılderilileri arasında Apaçiler ilk sırayı alır. Apaçiler bugünkü Arizona ve New Mexico bölgesinde, Mogollon ve Sierra Madre dağ silsileleri başta olmak üzere çorak ve dağlık arazilerde yaşıyorlardı.

Amerika kıtasının 1492`de Colomb tarafından keşfedilmesinden sonra Avrupa`nın çeşitli yerlerinden denizci uluslar, İspanyollar, Portekizliler, İngilizler ve Hollandalılar başta olmak üzere Amerika kıtasının zenginliklerine el koymak amacıyla aralarında yarışa girdiler.

Direniş

Yüzyıllar boyunca güneydeki İspanyol kökenli Meksikalılarla savaşmışlar, bu savaşlar sırasında da iyice sert, acımasız ve vahşi tabiatlı bir karakter geliştirmişlerdi. Meksikalılar Apaçileri gördükleri yerde sorgusuz sualsiz öldürüyor, çocuklarını kaçırıp köle olarak kullanıyordu. Buna karşılık da Apaçiler sık sık Meksika`ya yağma baskınları düzenliyordu. Bu karşılıklı güç dengesi kuzeyden Avrupalıların yaklaşması ile değişmeye başladı. 1860 yılından itibaren Siular, Cheyenneler, Comancheler ve Kiowalar gibi büyük Kızılderili ulusları beyazlarla savaşarak topraklarını kaybetmeye başladı. Beyazlar Apaçileri bütün Kızılderililer arasında en vahşi ve en tehlikeli ulus olarak görüyordu.

1876`da Amerika Ordusu Chiricahua`ları bir kızılderili kampına taşımayı denedi. Fakat Gerenimo Meksika`ya kaçtı. Beyazlar tarafından korku saçan bir Apaçi olarak tanıtıldı. Yaptığı şeyler abartılı bir biçimde yansıtıldı. Askerler onu yakalayabilmek için çok büyük mücadeleler verdiler. Mücadelenin son 5 ayında 5000 asker ve 500 keşifci izlerini takip ederek Gerenimo`ya ve kampına ulaştı. O ve adamları teslim olmaya zorlandılar ve sonunda yakalandı. Arizona`ya geri gitmeyi umdu ama Gerenimo ve adamları Florida St. Augustine`ye nakledildi. Nakledildikleri yerde çoğu sıtma ve tüberkülozdan öldü.

Gerenimo büyük bir aşkla sevdiği topraklarını bir daha göremedi. Arizona`da yıllar sonra federal hükümetin hapsettiği kampta bir mahkum olarak öldü.

Güncel Kültüre Yansımalar

İstanbul Kasımpaşaspor taraftarlarından bir bölümü kendilerini "Kasımpaşalı Apaçiler" olarak adlandırırlar. İnternet siteleri [1] adresindedir. Fethiye Fethiyespor aktif taraftar gurubunun ismide "Apaçiler"`dir.Bu gurup 1991 yılında kurulmuştur.İnternet siteleri [2] adresindedir.

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

apaçi

Türkçe apaçi kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Apache, member of the Apache tribe

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Apaçi
apaçi