Apollo 13

Apollo 13, Apollo tasarısından yedinci insanlı Ay yolculuğu görevi. 11 Nisan 1970'te astronot James "Jim" Arthur Lovell, John L.

Apollo 13

180px|right

Apollo 13 Apollo tasarısından üçüncü insanlı Ay yolculuğu görevi. 11 Nisan 1970`te uzayadamları James A. Lovell, John L. Swigert, and Fred W. Haise ile fırlatıldı. Fırlatmadan iki gün sonra, Ay yolculuğunun ortasına yakın bir noktada Apollo uzayaracında meydana gelen bir patlama sonucu Hizmet Modülünün oksijen stokları ve elektrik enerjisi yitirildi. Bunun üzerine mürettebat Ay Örümceği`ni bir "cankurtaran sandalı" olarak kullandı. Patlamada Komuta Modülü sistemleri sağlam kalmıştı, fakat enerji sarfiyatını önlemek için Dünya atmosferine girmeden kısa bir süre önceye kadar kapalı tutuldular. Mürettebat Ay`a inemedi, üstelik düşük sıcaklığa, susuzluğa ve elektrik kısıtlamasına dayanmak zorunda kaldı, fakat uzay tarihinin en ilginç kurtarma operasyonu sayesinde dünyaya sağ salim dönmeyi başardı.

Etkiler

Apollo 13 filmi 1995 yılında Ron Howard yönetiminde çekildi ve eleştirmenlerin beğenisini topladı. Uzayadamlarını Tom Hanks, Bill Paxton ve Kevin Bacon; yer kontrol ekibi şefini Ed Harris oynuyordu.

Şablon:Apollo

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar