Apollo Uzay Aracı

Apollo Projesi`nde kullanılan Apollo uzay aracı 3 ana bölüm ve 2 yardımcı bölüm olmak üzere 5 bölümden oluşuyordu. Astronotların zamanlarının çoğunu geçirecek

Apollo Uzay Aracı

Apollo Projesi`nde kullanılan Apollo uzay aracı 3 ana bölüm ve 2 yardımcı bölüm olmak üzere 5 bölümden oluşuyordu. Astronotların zamanlarının çoğunu geçirecek olduları ve iniş kalkışta da içinde yer alacakları Komuta Modülü; aracı Ay yörüngesine oturtacak ve yörüngeden çıkartacak motor ve oksijen tankı gibi astronotların kullanacağı malzemelerin bulunduğu Hizmet Modülü ve Ay`a inecek tek parça olan Ay Örümceği ana parçaları oluşturuyordu. Komuta Modülü ile Hizmet Modülü birlikte Komuta-Hizmet Modülü olarak adlandırılıyordu.

Uzay aracının böyle tasarlanmasında en önemli nokta Ay`a iniş yapacak olan parçanın kütlesinin tüm uzay aracına oranla çok küçük olmasıydı. Ay Örümceği`ne geçecek olan 2 astronot Ay`a ayak basacak ve yörüngede bekleyen ana parçaya geri döneceklerdi.

Apollo astronotları, bu araca uyum sağlayabilmeleri için Ay`a İniş Araştırmaları çalışması altında yerçekimi azaltılmış bir araç içinde uygulamalar yapmışlardır.

İç Bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar