Apollon

Apollon, mitolojide müziğin, sanatların ve şiirin tanrısıdır. Zeus ve Leto'nun oğlu, Artemis'in ikiz kardeşidir.

Zeus ile Leto’nun oğlu, Artemis’in kardeşi güneş ve güzel sanatlar tanrısı. Apollon, mitolojide müziğin, sanatların ve şiirin tanrısıdır. Zeus ve Leto'nun oğlu, Artemis'in ikiz kardeşidir.

Altın bir lir çalar. Gümüş bir yayı en uzağa o atabilir; okların tanrısıdır. Tıbbı insanlara o öğretmiştir; hekimliğin tanrısıdır. Asla yalan söylemez; ışığın ve gerçeğin tanrısıdır. Kutsal ağacı defne, hayvanları yunus ve kargadır.Lakabı Vulturus'dur.

Altın bir lir çalar. Gümüş yayıyla oku en uzağa o atabilir; okların tanrısıdır. Tıbbı insanlara o öğretmiştir; hekimliğin tanrısıdır. Asla yalan söylemez; ışığın ve gerçeğin tanrısıdır. Kutsal ağacı defne, hayvanları yunus,atmaca,kuğu ve kargadır. Lakapları "okçu", "Likya'lı" ve Latince'de yırtıcı kuşlarla ilişkin olarak kullanılan, "yırtıcı" anlamına gelen "Vulturus"dur. Olymposluları altın liriyle eğlendiren, çok uzaklara ok atabilen, hastaları iyileştiren, iğleştirme sanatını hastalara ilk öğreten gümüş yayın efendisi okçu Tanrı olarak Yunan şiirlerine geçmiştir.

Kutsal ağacının defne olmasının nedeni,nehir perisinin kızı Daphne'dir. Apollon Daphne'ye hayrandır.Fakat Daphne, bakire kalmaya yemin etmiştir. Peşine düşen Apollon'dan kaçabilmek için tanrılardan kendisini saklamalarını ister ve orada bir defne ağacına dönüşür.

Orfe öğretisinde sezgi, ilham ve vicdanın sembolü olan Apollon'dan Yunan mitolojisinde sık sık “Lykya’lı olarak söz edilir. (Likyalı sıfatının kökeni Luvi dilinde ışık anlamına gelen, kurt anlamındaki “lyk” sözcüğüdür ki, sözcük Latincede lux biçimine dönüşmüştür. Apollon adının aslı,bir iddiaya göre, Etrüsk dilinde bir ilahı belirtmek üzere kullanılan Aplu, Apulu, ya da Aplum adıdır.)

Yunan mitolojisinde Apollon'un yaptığı sayısız işlerden bazıları şunlardır:

   * Apollon, adını Pythia adlı kahinelere verecek olan Python ejderini bir mağarada ya da yeraltı yarığında öldürür ve öldürdüğü yerde Trakyalı Orfe Delf inisiyasyonunu başlatır.


   * Python ejderini bir mağarada ya da yeraltı yarığında öldürür.


   * Zagreus’un kemiklerini Apollon Delf’e gömer. Zeus’un buyruğu üzerine musaların(müzler) yardımıyla Zagreus’un parçalarını bir araya getirir, Dünya’nın merkezi yakınına gömer.


   * Hermes’e sihirli bir altın asa verir. Hermes ateş çıkartabildiği bu asa sayesinde habercilerin efendisi olur.


   * Üç uçlu yabayla yaptığı bir hareketle yunusu göğe bir takımyıldız olarak yerleştirir.


Diğer anlamları

Apollon

İngilizce Apollon kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Apolo o Apolón, dios del sol y la luz y patrono de la música y la poesía, hijo de Zeus y Leto, hermano de Artemis (Mitología Griega)

Apollon

İngilizce Apollon kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Apollon, dieu du soleil, de la musique et de la poésie, fils de Zeus et de Leto, frère d'Artémis (Mythologie grecque)

Apollon

İngilizce Apollon kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Apollo, Gott der Sonne und Patron der Musik und Dichtung (Griechischen Mythologie)

Apollon

İngilizce Apollon kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Apollo, dio del sole e patrono della musica e della poesia, figlio di Zeus e Leto, fratello di Artemide (mitol. greca)

Apollon

İngilizce Apollon kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. (Mitologia Grega) Apolo, deus sol e padroeiro da música e da poesia, filho de Zeus e Leto, irmão de Artemis

Apollon

Fransızca Apollon kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. Apollo, sun god and patron of music and poetry (Classical Mythology); series of US space crafts designed to land on the moon

Apollon

Türkçe Apollon kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. (Greek Mythology) sun god and patron of music and poetry, son of Zeus and Leto, brother of Artemis (known as Apollo) n. Apollo, sun god and patron of music and poetry (Classical Mythology); series of US space crafts designed to land on the moon n. (Greek Mythology) Apollon, sun god and patron of music and poetry, son of Zeus and Leto, brother of Artemis (known as Apollo); Apollo

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Apollon
Apollon