Apple Store

Apple Store, Apple Inc.'in sahibi olduğu ve işlettiği perakende mağazaları zinciridir. Mağazalarda, Mac, iPhone, iPad, iPod, Apple Watch, Apple TV, dijital medya oynatıcılar, yazılım ve seçilen üçüncü taraf aksesuarları da dahil olmak üzere çeşitli Apple ürünleri satılmaktadır.

İlk Apple Mağazaları, yıllarca denenen ancak mağaza içi mağaza konseptleri başarısız olduktan sonra, CEO'su Steve Jobs tarafından ilk olarak Mayıs 2001'de iki mekan olarak açıldı. Şirketin ürünlerinin daha iyi perakende sunumuna ihtiyaç duyduğunu görünce, 1997'de perakende programını tüketicilerle daha iyi bir ilişki kurmak için yenilemek için çaba harcadı ve Ron Johnson'ı 2000 yılında işe aldı. Jobs, Apple'ın 1997'deki çevrim içi mağazasını yeniden açtı ve 2001'de ilk iki fiziksel mağazayı açtı. Medyada başlangıçta Apple'ın başarısız olacağını, ancak mağazalarının, yakındaki mağazalar için rekabet eden satış rakamlarını geçerek çok başarılı olduğunu ve üç yıl içinde US$1 milyara ulaşabileceğini tahmin edildi. Yıllar içinde Apple, 2018 itibarıyla dünya çapında 25 ülkede 506 mağaza ile perakende satış yerlerinin sayısını ve coğrafi kapsamını genişletti. Güçlü ürün satışları, 2011 yılında dünya çapında 16 milyar doların üzerinde satışla Apple'ı en üst seviye perakende mağazaları arasına soktu.

Mayıs 2016'da, Apple'ın perakende Kıdemli başkan yardımcısı Angela Ahrendts, San Francisco, Union Square'da giriş, açık alanlar ve yeniden tasarlanmış odalar için büyük cam kapılar bulunan, yenilenmiş Apple Store'u tanıttı. Ürün satın almanın yanı sıra, tüketiciler "Yaratıcı Uzmanlardan" uzman kişilerden tavsiye ve yardım alabilirler. Ahrendts, hedefin Apple Store'ları insanların doğal olarak buluştuğu ve zaman geçirdiği bir yer olan "kasaba meydanlarına" dönüştürmek olduğunu yorumladı. Yeni konsept zamanla dünya genelindeki tüm Apple Store'lara uygulanacak.

Birçok Apple Mağazası alışveriş merkezlerinin içinde bulunur, ancak Apple yüksek profilli yerlerde birkaç bağımsız amiral gemisi mağazası da bulunmaktadır. Mağazaların tasarımları ve yapıları için, özellikle cam merdiven ve küp kullanımı nedeniyle tasarım patentleri verildi ve mimari ödüller aldı. Apple Stores'un başarısı, Apple Stores'ta algılanan daha yüksek hizmet kalitesi ve ürünler nedeniyle trafiği, kontrolü ve kârı kaybeden diğer tüketici elektroniği perakendecileri üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu. Apple'ın tüketiciler arasında göze çarpan marka sadakati, yeni Apple Store açılışlarında veya ürün sürümlerinin tanıtımlarında mağazaların önünde uzun kuyruklar oluşmasına neden olmaktadır. Apple Store çalışanlarına ortalama ücretin üstünde ödeme yapılır, eğitim ve sağlık hizmetleri için para verilir ve Apple ürünlerini indirimli olarak alabilirler; ancak, kariyer gelişiminde belirli yollar bulunmaktadır.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.