Aquilia Severa

Kısaca: Iulia Aquilia Severa Roma İmparatoru Elagabalus'un ikinci ve dördüncü karısı. Severa, bir Vesta bakiresidir. ...devamı ☟

Aquilia Severa
Aquilia Severa

kutlayan Iulia Aquilia Severa] Iulia Aquilia Severa Roma İmparatoru Elagabalus`un ikinci ve dördüncü karısı.

Severa, bir Vesta Rahibesi`dir. 220 yılında Elagabalus`la yaptığı evliliği çok büyük tartışmalara yol açmıştı — geleneksel olarak, otuz yıllık bekarlık yemininin bozulmasının cezası ölümdü. Elagabalus, Severa ile evlenmek için dinsel nedenleri olduğuna inanmıştı.— Kendisi doğulu güneş tanrı El-Gabal`ın bir takipçisiydi ve Severa ile evlendiğin de, aynı zamanda onun tanrısı ile tanrıça Vesta`nın da sembolik evliliğini yürütmüş olacaktı.

Her iki evlilik de her halukarda kısa bir süre sonra feshedildi. Bu belkide Elagabalus`un İmparatorluk tacına kadar yükselmesinin mimarı Julia Maesa`nın zorlamasıyla olmuştu. Elagabalus daha sonra daha kabul edilebilir seçim olarakAnnia Faustina ile evlendi. Kısa bir süre içerisinde Elagabalus Faustina`dan boşandı ve orijinal boşanmanın geçersiz olduğu ilan edildiği halde birlikte yaşamak için Severa`ya geri döndü. Severa`nın, Elagabalus`un 222`de öldürülmesine kadar onunla birlikte kaldığına ve ikisinin çocukları olmadığına inanılır.

Severa`nın, ilişkilerinin tamamı hakkındaki düşünceleri çok iyi kaydedilmemiştir. Bazı kaynakların belirttiğine göre, Severa isteği dışında evlenmeye zorlanmış, bazıları ise bir tecavüz olduğunu iddia etmişlerdir. Bazı tarihçilerle açıklanmışlarsa da, her halukarda onun hakkında anlatılan ve düşmanları tarafından abartılan hikayeler nedeniyle aslında tam olarak ne olup bittiği hakkında bir kesinlik yoktur. Elagabalus`un Severa`ya karşı gerçek hislerinin olup olmadığı ya da daha çok bu evliliğin sembolik yanıyla ilgili olup olmadığı konusunda bir açıklık yoktur. Elagabalus homoseksüel ya da biseksüel olarak görünür ve tarihçi Cassius Dio Elagabalus`un Karia`lı araba sürücüsü Hierocles`le karılarının hepsinden daha istikrarlı bir ilişkisi olduğunu söyler.

Kaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org/wiki/Aquilia_Severa |tarih=07 Nisan 2007 |dil=İngilizce |madde=Aquilia Severa

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.