Arçelik

Arçelik, 1955 yılında kurulmuştur. Türk Beyaz Eşya Sektörü’nde ilk adımları atan Arçelik, 1959'da ilk çamaşır makinesini, 1960'da ilk buzdolabını üretmiştir. 1968 yılında Çayırova tesislerine taşınmış, 1970'li ve 80'li yıllarda ürün gamı genişletilerek 1975'de Eskişehir Buzdolabı, 1979'da İzmir Elektrikli Süpürge, 1993 yılında Ankara Bulaşık Makinesi işletmeleri faaliyete geçirilmiştir.

Arçelik

Arçelik, 1955 yılında kurulmuştur. Türk Beyaz Eşya Sektörü’nde ilk adımları atan Arçelik, 1959'da ilk çamaşır makinesini, 1960'da ilk buzdolabını üretmiştir. 1968 yılında Çayırova tesislerine taşınmış, 1970'li ve 80'li yıllarda ürün gamı genişletilerek 1975'de Eskişehir Buzdolabı, 1979'da İzmir Elektrikli Süpürge, 1993 yılında Ankara Bulaşık Makinesi işletmeleri faaliyete geçirilmiştir.

1999 büyüme ve yeniden yapılanma yılı olmuştur. Haziran ayında, pişirici cihazlar üretimi yapan Ardem kurulmuş, aynı yıl Aralık ayında Türk Elektrik Endüstrisi A.Ş. ile Atılım ve Gelişim Pazarlama A.Ş. tek tüzel kişilik olarak Arçelik A.Ş. çatısı altında birleştirilmiştir. Ocak 2001’den başlayarak, Beko Ticaret tarafından yürütülen Beko markalı ürünlerin yurtiçinde pazarlanması ve satışı Arçelik A.Ş. tarafından yürütülmeye başlanmıştır. Üretim ve satış/pazarlama faaliyetlerinin tek elden yönetimini sağlayan yeni organizasyon modeli ile faaliyetlerin eşgüdümlü yürütülmesine ve verimlilik artışına imkan tanıyan bir yapı oluşturulmuştur.

Ar-Ge Merkezi’nin yarattığı ve tüm dünyada yankı uyandıran Orbital Çamaşır Makinesi ile 1998 yılında ilk Teknoloji Büyük Ödülü, 1999 yılında ise MQM-Motor Hata Tanılama projesi ile 2. Teknoloji Büyük Ödülü kazanılmıştır.

Arçelik A.Ş. ’nin vizyonu; 5 yıl içinde kendi sektörümüzde dünyanın en çok tercih edilen ilk on markasından birine sahip olmaktır.

Şirket için önemli olan, sadece büyümek ve kazanmak değil; sürekli gelişim ile sürdürülebilir rekabet gücünü sağlayacak ve geleceği güvence altına alacak stratejileri geliştirmektir.

Şirket, Arçelik, Beko, Altus, Elektra Bregenz, Blomberg, Arctic, Leisure, Flavel ve Tirolia markaları ile yerel ve uluslararası pazarlarda tüm tüketici segmentlerine hitap edecek bir ürün gamına sahiptir.

Arçelik A.Ş.’nin yatırım harcamaları, son dört yıl içinde 38 milyon Euro’dan 105 milyon Euro’ya yükselmiştir. Arçelik A.Ş. yenilikçi yapısıyla kendi teknolojisini üretmekte ve kendi Ar-Ge faaliyetleriyle geliştirdiği bir çok yenilik Dünya’da teknolojik açıdan ilkler arasında yer almaktadır.

Toplam patent başvurusu 300’lü rakamlara ulaşan Arçelik A.Ş., Türkiye’de 1996 yılından bu yana yapılan tüm patent başvurularının %10’una sahiptir. Ayrıca, Avrupa çapında dayanıklı tüketim sektöründe en çok patente sahip ilk dört şirket arasında yer almaktadır.

Uluslararası standartlara uygun olarak yıllık cirosunun yaklaşık %1,5’ini Ar-Ge çalışmalarına ayıran Arçelik A.Ş., Merkez Ar-Ge ve İşletme Ar-Ge bölümlerinde 450 kişi istihdam etmektedir. Sektöründe teknolojik öncü olma hedefi ile çalışmalarını sürdüren Şirketimiz, geliştirdiği ürünlerle 2004 yılında uluslararası alanda önemli ödüller kazanmış ve başarısını tescil ettirmiştir.

Dünyada kullanımda olan 75 milyonun üzerindeki ürünüyle 100’den fazla ülkede tüketicisine hizmet veren Arçelik A.Ş. için tüketici memnuniyeti, her zaman en öncelikli ilkelerden biri olmuştur. Bu paralelde tüketiciye yakın olmak, ihtiyaçlarına yönelik ürün ve hizmet sunmak üzere çalışmalarını sürdürmektedir.

Ürün çeşitlendirme ve tüketicinin farklı gereksinimlerine aynı adreste hitap edebilmek amacıyla, 2004’te Motorola, Siemens, LG, Philips ve Sony-Ericsson markalı cep telefonları ile Sony markalı elektronik ürünlerin satışına başlanmıştır. Cep telefonu gamı, Arçelik ve Beko markalı ürünleri ile de zenginleştirilmiştir. Bu gelişmelerin ardından ürünler arasına mobilya da eklenmiştir. 2004 yıl sonu itibariyle, 20 ilde 30’u aşkın Arstil markalı mobilya mağazası açılmıştır. 2004 yılında başlatılan ve dönemsel gereksinimlere hitap eden ürün kiralama yönteminin, büyük kentlerde yaygınlaştırılması planlanmaktadır. Tüketici ihtiyaçları paralelinde, Türkiye'nin ilk 7kg. ve 10kg. kuru yük kapasiteli çamaşır makineleri üretilmiş, böylece 3,5kg.’dan 10kg.’a kadar farklı kapasitelere sahip makineler ile her tip tüketici gereksinimine uygun mükemmel bir ürün gamı ortaya çıkmıştır.

Arçelik A.Ş.’yi uluslararası bir şirket yapan en önemli faktörlerden biri ilkelerine sahip çıkmak olmuştur. Bu çerçeve içinde Kurumsal Yönetim Politikası olarak benimsediği açıklık, şeffaflık ve hesap verilebilirlik konularında gösterdiği performans ile sadece kaliteli ürün ve hizmetler sunmakla kalmamakta, toplumsal sorumlulukları doğrultusunda faaliyetlerini de başarı ile sürdürmektedir.

Linkler

http://www.arcelikas.com.tr

İlgili konuları ara

Yanıtlar