--}}

Arabaşı

Arabaşı, Türk mutfağından Yozgat'a özgü bir çorbadır. Meşhur Arap seyyah İbn Battuta seyahatnamesinde doğu Türklerini anlatırken diyor ki: "Bu Türkler ekmek gibi veya buna benzer katı yiyeceklerle yetinmiyorlar yemeği pişirirler.

Arabaşı, Türk mutfağından bir çorba.

Doğu Anadolu`dan başlayıp İç anadolu ve Ege bölgesinin içlerine kadar uzanan bir hat üzerindeki coğrafyada bilinen ve hala yaşatılan bir yiyecektir. Köken itibari ile İç Anadolu`da doğmuştur. İlk örnekleri tavşan etiyle, sonraki örnekleri tavuk etiyle yapılan bu çorba, soğuk geçen kış akşamlarında misafirle birlikte yenmekte, yalnızca un ve sudan yapılmış çiğ hamurun yutulmasıya tüketilmektedir. Maliyeti çok düşük olduğundan bir zamanların yoksul Anadolu`sunun yaratıcılığını temsil eder.

Sanıldığı gibi Arap`larla ilgili bir yemek değildir. Arada bir gelen misafirle yendiğinden, "Ara-Aşı" bileşik kelimesinin zamanla değişmesinden isim aldığı düşünülmektedir. Arabaşı, Konya, Afyon ve Eskişehir`in Türkmen ağırlıklı ilçelerinde, Karaman civarında, Kütahya, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat ve Kayseri`de içilir. Çorba, tavuk, hindi veya av kuşlarının eti, salça, çok miktarda acı, limon ve kıvam vericiden oluşur.

Yemekleri internetten kelimelerle tarif etmek yetersiz kalabilir. Konya yöresinin Arabaşı Çorbası nın yapılışı Annemmutfakta.tv sitesinden izlenebilir. Bağlantıdaki video sonunda Arabaşı çorbasının sofraya getiriliş biçimi de görülüyor. Bir tepsi üzerine yayılan ince hamur ortası açılıyor, kase içerisine konulmuş olan çorba sıcak olarak servis yapılıyor. Herkes bu tepsiden içiyor. Çorbayı içerken hamurun soğuk , çorbanın ise sıcak olması gerekiyor.

}

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.