Araban, Gaziantep

Araban, Gaziantep ilinin bir ilçesidir.

Araban, Gaziantep ilinin bir ilçesidir.

Tarım en önemli geçim kaynağıdır. Pamuk, buğday, arpa, mısır, mercimek tarımı önceliklidir. Yer, yer meyve ve sebze bahçeleri görülse de bu ailelerin günlük ve dönemlik ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir. Sanayi bölgeye uğramamış gibidir. Elle tutulur hiçbir tesisi bulunmamaktadır. İlçenin belkide en önemli unsuru sayılabilecek turizm ise akla dahi gelmemiştir.

Coğrafya

Ne bir dondurma,nede bir elma şekeri kandırabildi beni İçini açmaya kıyamadığım kumbaramda çocukluğumun ilk harçlığıydın..

Bu yüzdendi belki de cimriliğim

Aklımda,fikrimde,kumbaramda sen Seni sana biriktirdim, bir görsen !

Patlayan bir topun peşinden koşan kenar mahallenin o en cennet sokağında belki annesi duyar diye avaz avaz ağlayarak dizleri kanayan bir çocuğun, acısı saklı yüreğimde...

Hatırlar mısın "Öpte geçsin" derlerdi yara bandı rolüne bürünmüş dudaklara Ve inanırdı öz annesi tarafından kandırılmış,merheme muhtaç bütün fakir çocuklar

Belki çok beklemez gidersin bu şiirden Hadi,sende beni kandır ! "Öpte geçsin" Ruhumda biriken bir volkanın patlamaya hazır sevgisi dudaklarına.Korkmaz Bıçkın adlı şairimizin diğer şiirleri de var mı?şerif peri i.ö.o

Nüfus

İlçe`nin toplam nüfusu son sayımda (DIE`nin resmi sonuçları ile) 41.439 olarak tespit edilmiştir.

Tarih

Anadolu Selçuklu Sultanı Kılıçarslan 1148-1150 yıllarında Araban Kalesi`ni ele geçirmiş, daha sonra 1155`te Atabey Nureddin Mahmud Zengi, Araban`ı Selçuklulardan almıştır. Bu tarihten sonra yöre, Halep Eyyubileri, Anadolu Selçukluları (1218), Memluklular, İlhanlılar (1259), Memluklular (1260), Dulkadiroğulları ve tekrar Memlukluların hakimiyeti altına girmiştir.

Yavuz Sultan Selim zamanında bölge, Osmanlı topraklarına 1517`de katılmış, 1523 yılından sonra Birecik Sancağı`nın Rumkale kazasına bağlanmıştır. Gaziantep`e bağlı olan Araban, Cumhuriyetin ilanından sonra Altıntaş isimli bir kasaba iken, ismi sonradan değişmiştir.

İlçe statüsüne sahip oluşu

Araban`a dönüştürülmüş ve 1957 yılında da ilçe olmuştur. Bakımsız ve harabe bir ilçe merkezi olmasına karşın köy ve beldeleri nispeten gelişmiş ve düzenlidir. Akbudak ve Karavaiz köyleri yanısıra diğer köylerde de nüfus giderek artmaktadır.

İdari birimler

Belediyeler

İlçeye bağlı olan iki belediye vardır. Bunlar Araban ve Elif Belediyesidir.

KöylerTurizm

Bölgede birçok yerde tarihi zenginlik göze çarpmaktadır: Araban`ın kaleleri, harabeleri, ilkçağlardan kalan tarihi öneme sahip mezarlıklar ve birçok alanda yazıtlar.

Web Sitesi

Araban ile ilgili bilgilere http://www.araban.org sitesinden ulaşılabilmektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Araban, Gaziantep
Araban, Gaziantep