Kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti ve kıbrıs cumhuriyeti'nin resmî için Arama Sonuçları (45)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Dış İlişkileri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nin Dış İlişkileri, kimine göre uluslarası olarak tanınmamaktadır, Türkiye`ye bağlıdır ve bunu kolaylaştırmak için KKTC`nin uluslararası topluluk ile ilişkileri vardır. Her ne kadar bazı inanılan son gelişmeler yaptırımı zayıflatsa da, KKTC, Kıbrıs devletinin uluslararası olarak tanınmış cumhuriyetini; siyasî, kültürel ve ekonomik yaptımlarını tam 1974 yılından bu yana elinde tutmaktadır.

Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs, Lefkoşa şehrinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kısmında kalan ve ülkeye başkentlik yapan bölümüdür. Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından yönetilen şehrin belediye başkanı Kadri Fellahoğlu'dur. Ayrıca Lefkoşa ilçesinin şehir merkezi konumundadır. Hukuki olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Lefkoşa Bölgesi'nin merkezi kenti Lefkoşa'ya bağlıdır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı, de facto olarak varlığına devam ettiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Cumhurbaşkanlıktan sonra en üst makamdır. 13 Aralık 1983 yılından itibaren 5 farklı isim başbakanlık yapmıştır. Nejat Konuk, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucu Başbakanı'dır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, 1983 yılında kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin en yüksek siyasi makamıdır. Şu ana kadar 3 cumhurbaşkanı görev yaptı.

Azerbaycan-Kuzey Kıbrıs Ilişkileri

Azerbaycan-Kuzey Kıbrıs ilişkileri, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin süregelen uluslararası politikalarını içerir. Aralarında köken, din, dil ve ortak kültür birliği bulunan devletlerdir. Bu ortak değerler Azerbaycan-Kuzey Kıbrıs-Türkiye arasındaki ilişkilerde "bir millet, üç devlet" anlayışının gelişmesine ve bu anlayışın söz konusu ilişkilere yön vermesine yol açmış olsa da Azerbaycan KKTC'yi resmen tanımamaktadır. Azerbaycan'ın özerk cumhuriyeti olan Nahçıvan meclisi 1992'de ye

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Dış Temsilcilikleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) sadece Türkiye tarafından tanınmaktadır ve resmî diplomatik misyonları sadece Türkiye`de bulunmaktadır. KKTC`nin Türkiye`de bir büyükelçilik ve dört konsolosluğu bulunmaktadır. Bunun dışındaki tüm yabancı misyon şeflikleri temsilcilik sıfatı ile hizmet vermektedir.

2009 Kuzey Kıbrıs Parlamento Seçimleri

2009 Kuzey Kıbrıs parlamento seçimleri, sadece Türkiye tarafından tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 19 Nisan 2009 tarihinde gerçekleşen parlamento seçimleridir. 1983 yılında KKTC'nin tek taraflı olarak ilanından sonra sekizinci kez Kıbrıslı Türkler milletvekili seçimi için sandık başına gitmişlerdir. 50 milletvekilinden oluşan meclise siyasi partilerin milletvekili sokabilmeleri için %5'lik seçim barajını geçmeleri gerekiyordu. Sadece Ulusal Birlik Partisi, Cumhuriyetçi Türk Partisi, Dem

20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı, Kıbrıs adasının kuzeyindeki de facto yönetim Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 20 Temmuz 1974 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen Kıbrıs Harekâtı anısına her yıl kutlanan resmî bayramlardan biridir. Ulusal bir bayram olarak kutlanan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı, her yıl resmî törenlerle kutlanır.

Türk Dili Tarihi

Türk dili tarihi, çivi yazılı Sümerce tabletlerdeki alıntı kelimelerOsman Nedim Tuna, Sümer ve Türk Dillerinin Tarihî İlgisi ve Türk Dilinin Yaşı Meselesi, Türk Dil Kurumu Yayınları, Ankara 1997, s. 49. ISBN 975-16-0249-1 şeklinde bilinen ilk örneklerine rastlanan, coğrafya olarak Moğolistan ve Çin içlerinden Avrupa’nın ortalarına, Sibirya’dan Hindistan ve Kuzey Afrika sahasına kadar yayılmış olan Türk dilinin tarihidir. Günümüzde Asya ve Avrupa kıtalarında konuşulan ve yazılan Türk yazı d

Türkçe

Türkçe, diğer Türk dilleriyle birlikte Altay dil ailesinin bir kolunu oluşturur. Bu ailenin diğer üyeleri Moğolca, Mançu-Tunguzca ve Korecedir. Japoncanın Altay dil ailesinin bir üyesi olup olmadığı konusu tartışılmaktadır.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (Kısaltma: KTSO), 1977 senesinde Kuzey Kıbrıs'ta "Türk endüstri kuruluşlarının gelişmesine yardımcı olmak, etkinlik alanlarinin gelişmesini ve verimliliklerinin artırılmasını sağlamak" amacıyla kurulmuş olan birlik. Yaklaşık olarak 400 firma bu birliğin üyesidir.

Türkiye

Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey yarımkürede, Avrupa ve Asya kıtalarının kesişme noktasında bulunan bir ülke. Ülke topraklarının büyük bir bölümü Anadolu yarımadasında, kalanı ise Balkan Yarımadası'nın uzantısı olan Trakya'da bulunur. Ülkenin üç yanı Akdeniz, Karadeniz ve bu iki denizi birbirine bağlayan Boğazlar ile Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir. Komşuları Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, Nahçıvan (Azerbaycan), KKTC, İran, Irak ve Suriye'dir.

Kıbrıs Sosyalist Partisi

Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan bir siyasi partidir. Genel Sekreteri Mehmet Birinci'dir. 19 Nisan 2009 Kuzey Kıbrıs parlamento seçimleri'ne katılmamıştır. Partinin amacı "işçi sınıfının bu mücadelesine bilinç, birlik kazandırmak ve önderlik ederek zorunlu hedefine yönelmesini" sağlamaktır. Parti Kıbrıs'ta ve dünyada bilgisyar ağları ile donanmış Doğrudan Demokrasi'nin mümkün olacağını bilimsel olarak kanıtlamış ve her türlü anti-demokratik uygulama

Lefkoşa Türk Belediyesi

Lefkoşa Türk Belediyesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Lefkoşa sınırlarının belediye işlerini yürüten devlet kuruluşu. 16 Haziran 1958 tarihinde kurulan kuruluşun ilk başkanı Tahsin S.

Miss Globe International

Miss Globe International, Dünya çapında farklı ırk ve kültürlere mensup 18 yaşını doldurmuş, 24 yaşını geçmemiş ve daha önceden hiç evlenmemiş kızların katıldığı bir güzellik yarışması organizasyonudur. İlk defa 1925 yılında Türkiye’nin İstanbul ilinde düzenlenmiştir. İlk ''Miss Globe'' ünvanına layık görülen 'Bayan Arak Çetin', yarışmanın düzenlendiği sinema salonunda yer gösterici olarak çalışmaktaydı. Yarışmanın iptal edilmesinden dolayı tacını kaybetmiştir. Aynı yarışma ikinci defa ABD'de Bo

Türkiye Cumhuriyeti Tarihi

Türkiye Cumhuriyeti tarihi, Osmanlı İmparatorluğu`nun temelleri üzerine Atatürk ve silah arkadaşları tarafından inşa edilmiş bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti`nin Kurtuluş Savaşı ile başlar.

Asya ülkeleri Listesi

Asya, yüzölçümü ve nüfus bakımından dünyanın en büyük kıtasıdır. Yaklaşık 44.391.000 km2'lik alanı ile dünya topraklarının neredeyse %30'unu kapsamaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Yahudilerin Tarihi

Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Yahudilerin tarihi, Osmanlı topraklarında var olan Yahudilerin tarihidir. Tarihle yakından ilgilenmeyen kişilerde genellikle iki yanlış yargıya rastlanır:

Kıbrıs'ta Futbol

Kıbrıs'ta futbol ya da Kıbrıs Cumhuriyeti'nde futbol, en popüler spor branşlarından biridir. Ada, FIFA ile UEFA'nın organizasyonunu sağladığı etkinlik, kurslar ve toplantılara dahil olsa da kulüp ve millî takımlar bazında uluslararası alanda kayda değer bir başarı elde edemedi.

Gambiya-Kuzey Kıbrıs Ilişkileri

Gambiya-Kuzey Kıbrıs ilişkileri, Gambiya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin süregelen uluslararası politikalarını içerir. Sadece Türkiye tarafından tanınan KKTC'yi Gambiya resmen tanımamaktadır. 2005 yılında dönemin KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş'ın Gambiya'ya yaptığı resmî ziyarette Gambiya Devlet Başkanı Yahya Jammeh, ''Sizi tanımamız için hiçbir sakınca yok. Bize güvenebilirsiniz. Denktaş'ın Afrika kıtasındaki ilk resmî ziyaretini Gambiya'ya yapmasından dolayı

İsmet İnönü

Mustafa İsmet İnönü, Osmanlı askeri ve Türkiye Cumhuriyeti'nin orgenerali, siyasetçisi ve ikinci cumhurbaşkanı. Ziştovi eşrafından Zühtü Efendinin kızı olan İstanbul-Süleymaniye doğumlu Mevhibe Hanım'ın eşi. Ömer İnönü, Erdal İnönü ve Özden Toker'in babası.

Fenerium

2000 yılı içerisinde Fenerbahçe Spor Kulübü`ne mali kaynak sağlamak amacı ile yola çıkarak ortaya çıkan Fenerium markası 2007 yılı ortasında 6.306 m2 de faaliyet gösteren örnek mağazaları ve satış noktaları ile Fenerbahçe taraftarlarına hizmet veren , Türkiye perakende sektöründe önemli bir yer alan mağazalar zinciri olmuştur.

KKTC Cumhuriyet Meclisi

Cumhuriyet Meclisi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yasama organı olan parlamentosudur. Halkın seçtiği 50 milletvekilinden oluşan meclise partilerin milletvekili sokabilmeleri için %5 lik barajı geçmeleri gerekmektedir.

KKTC Polis Örgütü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Polis Örgütü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Rauf Denktaş başkanlığındaki Kurucu Meclisi tarafından 4 Aralık 1984 tarihinde çıkarılan 51/1984 sayılı "Polis Örgütü Kuruluş, Görev ve Yetkileri Yasası" adlı kanun ile organize edilen ve görevleri belirlenen polis teşkilatı. Görev ve yetkileri arasında "Ülkenin iç güvenliğini ve kamu düzenini sağlamak ve kollamak", "Kara, hava ve deniz yoluyla yapılan her türlü kaçakçılığı önlemek ve takip etmek", "Ateşli silahların k

Kan Sesi

Kan Sesi veya Kıbrıslı Türkler’e Barbarlıklar ve Madalyonun Öteki Yüzü (Yunanca: Φωνή αίματος; İngilizce: Voice of Blood), 1974'te Kıbrıs Harekâtı sırasında EOKA-B tarafından Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde çoğu kadın ve çocuk 126 Kıbrıslı Türk'ün öldürülmesini anlatan İskoçyalı Kıbrıslı Rum yazar Antonis "Tony" Angastiniyotis'e ait belgesel. Belgesel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükûmetine bağlı olan Bayrak Radyo Televizyon Kurumu'nun BRT kanalında yayınlandı.

Kutlay Erk

Kutlay Erk, (d. 1952, Lefkoşa), Kıbrıs Türkü siyasetçi.

Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı

5 Beko Basketbol Ligi:1991, 2007, 2008, 2010, 20114 Türkiye Kupası:1967, 2010, 2011, 20134 Cumhurbaşkanlığı Kupası:1990, 1991, 1994, 20072 GSGM Kupası:1988, 19927 İstanbul Ligi:1955, 1956, 1957, 1963, 1964, 1965, 19663 Türkiye Şampiyonası:1957, 1959, 19655 Federasyon Kupası:1954, 1958, 1959, 1960, 1961

Ufuk Dergisi

Ufuk Dergisi, Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yayınlanan dergi. Yayın hayatına 2009 yılında başlamıştır. Yayın dili Türkiye Türkçesidir. Ufuk Derneği’nin yayın kuruluşu olarak çalışmalarına başlamıştır. Derginin adı “Ufuk Dergisi” olduğu için yayınlarda ''dergi'' sözünü de kapsayacak şekilde ''“Ufuk Dergisi”'' olarak kullanılmaktadır.

Türkiye'deki Telefon Numaraları

Türkiye'deki telefon numaraları sayfası, Türkiye'deki telefon numaralandırma sistemi ve belirli hizmetlere tahsis edilmiş numara ve kodlarla ilgili bilgi verir. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde telekomünikasyonu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) düzenler.

Kıbrıs Pasaportu

Kıbrıs pasaportu, Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlarının Kıbrıs adasının dışına seyahat yapmaları için verilen belgedir. Avrupa Birliği ülkeleri arasında seyahat ettikleri zaman, Kıbrıs vatandaşları tarafından kimlik kartı amacıyla kullanılabilir. Sivil Kayıt ve Göç Bakanlığı pasaportları vermek ve yenilemekten sorumludur.

Kosova'nın Bağımsızlık Bildirisine Uluslararası Tepkiler

17 Şubat 2008 tarihinde Kosova Meclisi'nde okunan bağımsızlık bildirgesinin ardından Sırbistan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Kosova Cumhuriyeti'ni tanıyan ve tanıma ya da tanımama emareleri gösteren ülkeler ve tepkileri. Yerel saat farkı nedeni ile ilk olarak Kosta Rika tarafından resmen tanınan Kosova'yı ilk olarak Afganistan resmen tanımıştır.

Koruçam

Koruçam (, ''Kormakítis''; Maronit Arapçası: ܟܘܪܡܐܟܝܬܝܣ), ''de jure'' olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Girne Bölgesi'nde ve ''de facto'' olarak ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Girne İlçesi'nde yer alan büyük bir köydür. İsmi Koruçam Burnu'ndan (, ''Akrotírio Kormakíti'') gelmektedir.

Türkmenistan Cumhuriyeti

Türkmenistan, resmî adıyla Türkmenistan Cumhuriyeti, 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılışından sonra bağımsızlığını kazanan Orta Asya Türk cumhuriyeti. Türkmenistan, (Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan, ve Türkiye ile birlikte) günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletinden biri olup TÜRKSOY'un üyesidir.

Avrasya TV

Avrasya Radyo Televizyonu (ART), KKTC merkezli yayın yapan bir televizyon kanalıdır. Türkiye'nin başkenti Ankara'da ve KKTC'de bulunan merkezleri ile 8 Nisan 2003'ten beri yayın hayatına devam etmektedir.

ABD-Türkiye Ilişkileri

ABD-Türkiye ilişkileri, Türkiye Cumhuriyeti'nin Amerika Birleşik Devletleri'yle 1947 yılından bu yana sürdürdüğü uluslararası politikaları içerir.

Gürpınar, Beylikdüzü

Gürpınar, İstanbul ilinin Beylikdüzü ilçesinde bir semt ve semtte bulunan bir mahalle.

Çerkesler (Adığeler)

Çerkesler veya Çerkezler, Adığeler, Adıgeler, Adigeler (Çerkesçe aдыгэхэр ''Adıġeḫer''), Kuzey Kafkasya’da, tarihi Çerkesya'da (Çerkezistan), bugün ise Rusya Federasyonu'na bağlı Adigey, Karaçay-Çerkesya ve Kabartay-Balkarya cumhuriyetleri ile Krasnodar Krayı ve Stavropol Krayı'nda Kuzeybatı Kafkas dillerinin ''Ubıh-Çerkes'' dilleri grubundan Çerkesçeyi konuşan yerliler ile Çerkes Sürgünü'nde Çarlık Rusyası döneminde Kafkasya'dan Osmanlı İmparatorluğu topraklarına sürülüp tehcir ettirilen ve bug

Denizci Cumhuriyetler

Denizci cumhuriyetler (İtalyanca: Repubbliche marinare) İtalya’da Orta Çağ’da ortaya çıkan ve gelişen şehir devletlerini tanımlar. Bunlardan en bilinenleri Pisa, Cenova ve Venedik’dir. Bu devletler birbirleriyle hem askeri hem de ekonomik anlamda rekabet halinde olmuşlardır. 10 ila 13. yüzyıllar arasında Akdeniz bölgesinde egemenlikleri altındaki ticaret yollarını korumak ve genişletmek için güçlü donanmalar kurmuşlardır. Bu açıdan Haçlı Seferlerine lojistik olarak büyük destek vermişlerdir. Cum

1997'de Türkiye

1997'de Türkiye olayları.== Siyaset & Olaylar =====Ocak===* 5 Ocak - Özdemir Sabancı Suikastının sanıklarından Mustafa Duyar'ın Şam'da Türk Büyükelçiliği'ne teslim oldu. * 7 Ocak - Doğru Yol Partisi'nden ayrılan Yeni Oluşumcular Demokrat Türkiye Partisi'ni kurdular.

İslam İşbirliği Teşkilatı

İslam İşbirliği Teşkilatı ya da kısaca İİT (Arapça: منظمة المؤتمر الإسلامي, İngilizce: ''The Organisation of Islamic Cooperation'', Fransızca: ''Organisation de la Coopération Islamique''), Eylül 1969 tarihinde Fas'ın başkenti Rabat'ta toplanıp, İslam ülkelerini çatısı altında toplamak üzere kurulan 57 üyeye sahip, Avrupa Konseyi veya Birleşmiş Milletler gibi uluslararası hukuk tüzel kişiliğini haiz bir uluslararası teşkilattır. 38. Dışişleri Bakanları toplantısında alınan karar gereğince örgütü

Turkmenistan

Türkmenistan, resmî adıyla Türkmenistan Cumhuriyeti, 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılışından sonra bağımsızlığını kazanan Orta Asya Türk cumhuriyeti. Türkmenistan, (Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan, ve Türkiye ile birlikte) günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletinden biri olup TÜRKSOY'un üyesidir.