Amerikan medyas��ndaki etnik kli��eler için Arama Sonuçları (1000)

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri; doğuda Atlas Okyanusundan batıda Büyük Okyanus a kadar 4.500 km genişliğindedir. Kuzey sınırını Kanada, güneyini ise Meksika körfezi çevirmektedir. ABD Amerika kıtasında yer alır. Dünyanın en büyük ülkelerinden biridir.

Tepe Sınıfı

Türk Deniz Kuvvetleri`nde Gearing ve Carpenter sınıfı muhripler

Astrahan Oblastı

Astrahan Oblastı, ya da Astrahan (Rusça: Астраха́нская о́бласть; ''Astrakhanskaya oblast'') Rusya Federasyonu'na bağlı oblasttır. Oblastın yönetim merkezi Astrahan şehridir. 2008 yılında Rusya Merkez Bankası, Astrahan Oblastı anısına hatıra parası bastırmıştır.

1960'lardaki Karşı Kültür

1960lardaki karşı kültür, en çok Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık'ta gelişip 1956 ve 1974 yılları arasında Batı dünyası çapında yayılmış bir kültürel harekete verilen isim. Hareket, ABD hükûmetinin Vietnam'da işlediği askeri müdahelesi sırasında büyüdü. Dönemden birçok akademisyen, hareketinin 1956 ile 1972 yılları arasında doruğuna ulaştığını inanmaktadır.

Astrahan

Astrahan (Rusça: ''Астрахань''), Rusya Federasyonu'na bağlı bir oblast olan Astrahan Oblastı'nın başkentidir. Oblastın yönetim merkezi Astrahan şehridir. 2008 yılında Rusya Merkez Bankası, Astrahan Oblastı anısına hatıra parası bastırmıştır.

ABD Medyasındaki Etnik Klişeler

Amerikan toplumunda farklı etnik gruplarla ilgili resmi ve hakim görüşü yansıtan klişeler. İlk zamanlarda Afrikalılar, Asyalılar, Kızılderililer, İrlandalılar, İtalyanlar ve diğer etnik gruplara yönelik ırkçı yaklaşımlar medyada bu etnik gruplarla ilgili tanımlamaları, tasvirleri etkilemiştir.

Gearing Sınıfı

Amerikan yapımı denizaltı savunma harbi muhripleri. Sınıfa ait gemiler ve Amerikan Donanması`ndaki isimleri aşağıdaki gibidir:

Kamboçya

Kamboçya, Güneydoğu Asya'da, Çin Hindi Yarımadasının güneybatı kısmında yer alan bir devlet. Güney kıyısında Siyam Körfezi, kuzeyinde ve doğusunda Vietnam, batısında Tayland bulunur.

Tel Aviv

Tel Aviv, (תֵּל אָבִיב ) Akdeniz'e kıyısı olan, aynı zamanda 376.700 kişilik nüfusuyla İsrail'in en kalabalık şehridir. İsim İbranice baharın tepesi anlamına gelir.

Tayvan

Tayvan Batı Pasifik Okyanusunda, doğudan ve güneyden Çin Deniziyle çevrili, Çin Halk Cumhuriyetinin (kıyılarının) güneydoğusuna düşen bir Çin ada cumhûriyeti.

Küba

Küba, Küba Adası, Isla de la Juventud ve komşu küçük adalardan oluşur. Ülke, Kuzey Karayipler'de Karayip Denizi, Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu'nun kesiştiği yerde bulunur. Amerika Birleşik Devletleri ve Bahamalar'ın güneyinde, Türk ve Caicos Adaları ve Haiti'nin batısında, Meksika'nın doğusunda ve Cayman Adaları ve Jamaika'nın kuzeyinde yer alan sosyalist planlı ekonominin aktif olduğu bir devlettir.

Malta

Malta Güney Avrupa'da, Akdeniz'de adalar, Sicilya'nın güneyinde yer almaktalar. Malta takımadaları 3 adadan oluşur: Malta, Gozo ve Comino. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüzölçümüne sahiptir. Güney Avrupa'da, Akdeniz'de adalar, Sicilya'nın güneyinde yer almaktalar.

Hotel Ruanda

Hotel Ruanda (Orijinal ismiyle: Hotel Rwanda), Ruanda Soykırımını konu alan, dram türü bir filmdir. 2004 tarihli filmin yönetmeni Terry George'dir.

Maya Uygarlığı

Yeni dünyanın Kolomb tarafından keşfinden önce yaşamış Amerika uygarlıklarından biridir. Orta Amerika Yerlileri olan Mayalar’ın kurduğu büyük uygarlık 16. yüzyılda yıkılmıştır. Bugünkü Meksika’nın güneyi, Guatemala ve Belize’nin kuzeyinde kalan yerlerde gelişen bu uygarlıktan kalma büyük taş yapılardan oluşan kent kalıntıları günümüze kadar ulaşmıştır.

Tenten'in Maceraları

Tenten'in Maceraları (Fransızca: Les Aventures de Tintin), Belçikalı çizer Hergé tarafından 1929 yılında yaratılmış olan çizgi roman dizisidir. 20. yüzyıl Avrupa çizgi romanlarının en ünlülerindendir.

Kürt Diasporası

Kürt diasporası, Kürdistan olarak anılan ve Orta Doğu'da bulunan coğrafî bölge dışındaki Kürt topluluklarını tanımlamaktadır ve genel olarak Türkiye, İran, Irak ve Suriye sınırlarında kalan coğrafî bölgedeki özellikle 20. yüzyılın sonlarına doğru gelişen siyasi

Faysal-Weizmann Anlaşması

Faysal-Weizmann Anlaşması, Hicaz Kralı'nın oğlu Emir Faysal ile daha sonra Dünya Siyonist Teşkilatı'nın başkanlığına gelecek olan Chaim Weizmann arasında, Birinci Dünya Savaşı'ndan kaynaklanan anlaşmazlıkların çözüme kavuşturulması amacı ile toplanan 1919 Paris Barış Konferansı kapsamında, 3 Ocak 1919 tarihinde imzalanmıştır. Filistin'de Yahudiler için bir yurt, Ortadoğu'nun büyük bölümünde de bir Arap devleti kurulması amacıyla Arap-Yahudi işbirliğini öngören, ancak kısa ömürlü olmuş bir anlaşm

Sovyet Savaş Suçları

Sovyet savaş suçları, Kızıl Ordu ve Sovyetler Birliği Silahlı Kuvvetleri askerlerinin işlediği savaş suçlarını ifade eder.İddialar Sovyet düzenli ordusu olan Kızıl Ordu ve iç güvenliği sağlayan NKVD birliklerini kapsar. İddia edilen suçlamaların çoğunluğu II. Dünya Savaşı sırasında, Doğu ve Orta Avrupa'da cereyan etmiştir. Bunlardan en bilineni savaş esirlerinin öldürüldüğü Katyn Katliamıdır.

Yahudi Tarihi

Yahudi tarihi, Yahudi halkının, inancının ve kültürünün tarihidir. Yahudi tarihi yaklaşık altı bin yıllık bir süreyi ve yüzlerce farklı topluluğu kapsadığından, burada ancak genel bir şekilde ele alınabilmektedir. Aşağıda sıralanan ana maddelerde ve bu maddede belirtilen her ülkedeki Yahudi topluluklarının ayrı tarihlerine ek bilgiye ulaşılabilir.

Pasifik Adaları

Pasifik Adaları, Pasifik Okyanusundaki adaları kapsayan coğrafi bölge. Etnik yapı ve coğrafya temelinde Melanezya, Mikronezya ve Polinezya adını taşıyan üç gruba ayrılır. Avustralya ve çevresindeki adalar geleneksel olarak Pasifik Adaları tanımının dışında tutulur. Denizde milyonlarca kilometrekarelik bir alana yayılmış olan adaların toplam kara alanı yaklaşık 1.300.000 km²'dir. Bu alanın yaklaşık yüzde 90'ını Yeni Zelanda ve Yeni Gine oluşturur. Bölgede bir dizi bağımlı ya da bağımsız devletin

Dil (filoloji)

Dil veya lîsan, insanlar arasında anlaşmayı sağlayan doğal bir araç, kendisine özgü kuralları olan ve ancak bu kurallar içerisinde gelişen canlı bir varlık, temeli tarihin bilinmeyen dönemlerinde atılmış bir gizli anlaşmalar düzeni, seslerden örülmüş toplumsal bir kurumdur.

Awa’uq Katliamı

Awa’uq Katliamı (İngilizce ''Awa'uq'' ya da ''Awa’uq Massacre''Sven Haakanson, Jr. (2010), [http://books.google.com.tr/books?id=dGsMlWLc0bEC&pg=PA119&lpg=PA119&dq=%22Awa%27uq+massacre%22&source=bl&ots=Au_TF7Be5Y&sig=s3uaLExT_VO7IpFqAdTu5ancKf8&hl=tr&sa=X&ei=aYHkUJHLNrGP4gTI9YCYAg&ved=0CC0Q6AEwAA#v=onepage&q=%22Awa%27uq%20massacre%22&f=false Written Voices Become History]. In ''Being and Becoming Indigenous Archaeologists''. George Nicholas (editor). Left Coast press, Inc., 2010 ((= ''pp 118-9:

Yahudiler Ile Ilgili Komplo Teorileri

Para savaşları (Çince: : 貨幣戰爭) Song Hongbing tarafından yazılan, 200.000 adet orijinal ve tahminlere göre 400.000 korsan kopyayla okur bulan bir bestseller kitaptırcite news

Ahtnalar

Ahtnalar, Ahtna Atabaskları ya da Ahtna Kızılderilileri (Ahtnaca ''‘Atnahwt’aene'' «Copper Nehri ahalisi», ''Koht’aene'' «Kızılderili»; ; Rusça медновцы ''Mednovtsı''), Amerika Birleşik Devletlerine bağlı Alaska eyaletinin güneydoğusunda Copper Nehri civarında yaşayan, avcı ve toplayıcı, yarı göçebe, anasoylu, önceleri animist ya da şamanist iken sonradan Ortodoks Hristiyan olan Alaska Atabasklarından Kızılderili halkı. Alaska'daki en büyük dördüncü Atabask halkı olup, ''Yukarı'', ''Batı'', ''Me

Kosova'daki Yahudilerin Tarihi

Kosova'daki Yahudilerin tarihi bazı istisnalar hariç Sırbistan'daki Yahudilerin tarihinin aynasıdır. İstisnalardan biri Holokost sırasında İtalya hakimiyetindeki Arnavutluk'a bağlı Kosova döneminde yaşananlar ve bir diğer istisna da 1999'da Sırbistan'dan ayrılırken gerçekleşen 1998-1999 Kosova Savaşı dönemidir.

Kadın Hareketleri

Kadın hareketleri, kadın haklarını destekleyen evrensel, sosyal hareket.

Etnik

Bir kabile, bir ırk veya benzeri. Etnik gruplar ve etnik azınlıkların varlığı genellikle uzun ömürlü, nesilleri aşan kompleks kan bağlarına, ortak kültüre, dini benzerliğe ve coğrafi aidiyete bağlıdır. Bir etnik gruba mensubiyet siyasal kurumlar temelinde değil, kan ilişkisi, dil ilişkisi ve dini bağlılık temelinde tanımlanır.

Amerikan

Amerikan aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Amerikan Futbolu

AMERİKAN FUTBOLU oval bir topla elle oynanan, futboldan çok rugby'ye benzer sert bir oyun. İlk defa 1872 yılında Amerika'nın Harvard Üniversitesinde oynandı. Amerika'da büyük ilgi görmekle beraber diğer ülkelerde fazla yaygın değildir. Oyuncular birbirleriyle temas halinde bir bakıma kavga ederler. Baş ve eklem yerlerini korumak için, oyuncular maç esnasında özel bir kıyafet giyerler. Oyun, on bir oyuncu ve çok sayıda yedekten meydana gelmiş iki takım arasında

Amerikan Ingilizcesi

Amerikan İngilizcesi (''American English''; ''AmE'', ''AE'', ''AmEng'', ''USEng'', ''en-US'') veya Amerikanca, İngilizcenin çoğunlukla ABD'de konuşulan lehçelerinin bütünüdür. Dünyada ana dili İngilizce olanların yaklaşık üçte ikisi Birleşik Devletler'de yaşamaktadır.

Amerikan Kongre Binası

Amerikan Kongre Binası (İngilizce: United States Capitol) Amerika Birleşik Devletleri'nin yönetimini yürüten ABD Kongresi'nin ikamet yeridir. Bina ABD'nin başkenti Washington, D.C.'deki Capitol Hill bölgesinde ve de National Mall bölgesinin doğu ucunda yer almaktadır.

Etnik Grup

Etniklik veya Etnik grup, mensuplarının birbirlerini gerçek veya farazi bir ortak geçmişe dayanarak ötekileştirdikleri insan topluluğu. Etnik gruplar her türlü kültür farklılıkları ile diğerlerinden ayrılan sosyal gruplardır.

Bölücü (etnik) Propaganda

Belirli bir etnik kimliğe sahip kişilerin, içinde yaşadıkları ülkenin siyasi yapısı içerisinde tek unsur olmamaları durumunda, yaşadıkları ülkeden toprak talepleriyle birlikte ayrılıp kendi devletlerini kurma amacıyla hareket etmeleri temelinde ortaya çıkan terör hareketleridir. Bağımsızlık iddiası ile ortaya çıkan küçük bazı gruplar, ait oldukları etnik toplumun büyük çoğunluğu tarafından kabul görmemesine rağmen, şiddet eylemlerine yönelmektedirler.

Amerikan Ambargosu

Amerikan Ambargosu, 1975-1978 A.B.D.'nin Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Şubat 1975'ten itibaren Türkiye'ye uyguladığı silah ambargosu. Amerikan yöntemi, 1971'de Nihat Erim tarafından konulan haşhaş ekim yasağını kaldıran Ecevit hükümetine karşı bir soğukluk duyuyordu ve A.B.D.'nin bütün engelleme çabalarına rağmen gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı da Türkiye'nin bu ülke ile ilişkilerini iyice gerginleştirdi. Harekat sonrası Kongre'de bir grup üye Türkiye'ye karşı silah ambargosu uygula

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi

Bağımsızlık Bildirgesi Onüç Koloni'nin Büyük Britanya Krallığı'ndan ayrı olarak bağımsızlıklarını ilan ettikleri belgedir. Kongre tarafından 4 Temmuz 1776 tarihinde onaylanmıştır; bu tarih Amerika Birleşik Devletleri'nde her sene Bağımsızlık Günü olarak kutlanmaktadır. Bu belge Washington, D.C.'deki devlet arşivlerinde gösterimde bulunmaktadır. Amerikan kolonilerinin bağımsızlıkları Büyük Britanya Krallığı tarafından 3 Eylül 1783 tarihindeki Paris Antlaşması'yla tanınmıştır.

Amerikan Devrimi

Amerikan Devrimi (American Revolution) 1774'te başlayan Amerika'daki İngiliz kolonilerinin İngiltere'ye karşı yürüttükleri bağımsızlık hareketi. Kuzey Amerika'ya XVII. yüzyıldan itibaren Britanya Adaları'ndan göçler başlamıştı. İlk göç edenler üzerindeki dini baskıdan kaçan Prütenlerdi. Onları daha sonra pekçok sebepten birçok grup izledi. Burada yeteri kadar nüfus birikince, bazı birimler özerk devletler haline gelmeyi, bir anayasa hazırlamayı ve eşit haklara dayalı bir birlik kurmayı kararl

Amerikan Planı

Amerikan Planı (White Plan), 1944 Bretton Woods uluslararası para sisteminin kuruluş çalışmalarında A.B.D.'nin görüşlerinin toplandığı plan. Plan 1944'teki Bretton Woods Konferansı'nda Harry D. White tarafından hazırlanmış ve bazı değişiklikler dışında aynen kabul edilmiştir.

Etnik-i Eterya

Etnik-i Eterya Emanual Ksantos tarafından, 1814 yılında, Yunan Kurtuluş Savaşı ve bağımsızlık hareketini gerçekleştirmek için kurulmuştur. Özellikle Osmanlı topraklarında yaşayan Rumları kışkırtmak amaçlı bir toplantı düzenleyen cemiyet, daha sonra şu karaları almıştır : 1- Merkezi Atina'da bulunan Filomos Cemiyeti, Etnik-i Eterya'ya bağlanarak, bu cemiyetin batı kültürü almış Yunan gençlerinden yaralanılacak 2- Örgütlenebilmek için gerekli maddi olanakların sağlanma

Amerikan Operası

A.B.D.'de ve dünya sahnelerinde başarıya ulaşan tek Amerikan operası George Gershwin'in (1898-1937) Porgy ve Bess (1935) adlı eseridir. Daha sonra Amerikan bestecileri oda operası, televizyon operası, müzikli oyun gibi türlere kaydılar. Bu karma biçimlerin en başarılı bestecilerinden İtalyan asıllı Gian-Cario Menotti (1911) The Medium (Medyum) [1946], The Konsül (Konsolos) [1950], Amahl and the Night Visors (Amahl ve Gece Ziyaretçileri) [1951], The Saint of Bleecker Street (Bleecker Street'teki

Amerikan Tarihi - Bölüm I

Amerikan Tarihi - Bölüm I

Amerikan Tarihi - Bölüm IV

Amerikan Tarihi - Bölüm IV

Amerikan Tarihi

Amerikan Tarihi

Amerikan Bağımsızlık Savaşı

Amerikan Bağımsızlık Savaşı 1775–1783 yılları arasında Birleşik Krallık ve Kuzey Amerika'daki Onüç Koloni arasında geçen ve Amerika Birleşik Devletleri'nin kurulmasıyla sonuçlanan bir savaştır.

Amerikan Ordusu

Amerikan Ordusu, 419,3 milyar dolar yıllık bütçesi ile dünyanın en pahalı ordusudur. Ordu, hava kuvvetleri, deniz kuvvetleri, deniz piyadeleri ve sahil güvenlik olmak üzere beş koldan oluşur. Toplam 1.427.000 aktif askeri vardır.

Tarsus Amerikan Koleji

Tarsus Amerikan Lisesi Mersin'in Tarsus ilçesinde 1888 yılında kurulmuş bir eğitim kurumudur. Okulun kuruluş amacı, "Türkiye için liderler, dünya için liderlik" sloganından da anlaşılabileceği gibi Amerikan sistemiyle eğitilmiş lider adayları yetiştirmektir. Milli Eğitim Bakanlığı'nca onaylanan ismi Özel Tarsus Amerikan Lisesi olmasına rağmen, Tarsus Amerikan Koleji olarak bilinir. Günlük konuşmada İngilizcesi Tarsus American College 'in baş harflerinden oluşan TAC ismi ile anılır. Kısaltmanın o

Üsküdar Amerikan Lisesi

Üsküdar Amerikan Lisesi, İstanbul, Türkiye'de konumlanmış, 1876 yılından beri eğitim veren yüksek prestij ve kaliteli öğrencileri ile bilinen bir özel okuldur.

Etnik Gruplar

Belli bir toprak üzerinde aynı dili konuşan aynı yaşam kültürüne sahip insan grubunun oluşturduğu topluluğa temsili millete Etnik grup/Ekaliyet denir. Etniklik veya Etnik grup mensuplarının birbirlerini gerçek veya farazi bir ortak geçmişe dayanarak ötekileştirdikleri insan topluluğu.[1] Etnik gruplar her türlü kültür farklılıkları ile diğerlerinden ayrılan sosyal gruplardır. Bazı ülkelerde onlarca, bazılarında ise yüzlerce etnik grup bulunabilmektedir.

Amerikan Ekonomisinin Tarihi

Modern Amerikan ekonomisinin kökleri Avrupalı yerleşimcilerin ekonomik kazanım elde etmeye çabaladıkları XVI., XVII. ve XVIII. Yüzyıllara uzanır. Yeni Dünya bundan sonra sınırlı ölçüde başarılı bir koloni ekonomisinden küçük ve bağımsız bir çiftlik ekonomisine ve giderek de çok karmaşık bir endüstri ekonomisine...

Bursa Amerikan Kız Koleji

1854-1928 yılları arasında Bursa’da hizmet veren lise düzeyinde bir okuldur. Okul misyonerler tarafından kurulmuştur. Başlangıçta gayri müslim azınlıkları eğiten okul, Cumhuriyetten sonra daha çok Türk öğrencilere hizmet vermeye başladı. 5 sınıflı küçük bir okuldu. Ülkedeki diğer Amerikan okulları arasında büyük bir önemi yoktu. Ancak 1928’de meydana gelen ve kapatılmasına neden olay nedeni ile çok gündeme gelmiştir. Kapatılan okulun binası, Türk Maarif Cemiyeti tarafından alınarak Atatürk'ün hi

Amerikan Ekonomisinin İşleyişi

Amerikan Ekonomisinin İşleyişi Her ekonomik sistemde müteşebbisler ve yöneticiler mal ve hizmet üretmek ve dağıtmak amacıyla doğal kaynakları, emeği ve teknolojiyi bir araya getirirler. Buna karşın, anılan ögelerin düzenlenme ve kullanılma yöntemleri aynı zamanda bir ulusun politik ideallerini ve kültürünü de yansıtır. Çok kez Birleşik Devletler'de "kapitalist" bir ekonomi bulunduğu söylenir. Bir Alman ekonomist ve toplumsal kuramcı olan Karl Marx tarafından XIX. Yüzyıl

Amerikan Güreşi

Amerikan güreşi, Türkiye dışında daha çok profesyonel güreş olarak bilinir ve sonucu önceden belirlenmiş olan güreş tarzını belirtmek için kullanılır. Modern Amerikan güreşi bir tür gösteri formudur. Katılımcıların amacı, ring içinde önceden planlanmış fiziksel bir güreş maçı sunarak izleyicileri eğlendirmektir. Güreşteki gerçekliğin derecesi ülkesine ve federasyonuna göre değişmektedir.

Amerikan Rüyası

Amerikan rüyası, soğuk savaş dönemi ABD'sinde işçi sınıfının yönetimde hak iddia etmesini tolere etmek ve komünist oluşumlara engel olmak amacıyla bir işçinin isterse patron olabileceğini ima eden siyaset. Buna göre: Herkes isterse çalışıp zengin olabilir.

Amerikan Samoa

Amerikan Samoası, (Samoaca: Amerika Sāmoa veya Sāmoa Amelika; İngilizce: American Samoa ) Güney Pasifik Okyanusu kesiminde konuşlanmış bir ada ülkesidir. En büyük ve gelişmiş adası Tutuila adasıdır.

Amerikan Samoa Millî Futbol Takımı

Amerikan Samoası Millî Futbol Takımı, Amerikan Samoası'nın uluslararası arenada temsil eden futbol takımıdır.

Amerikan Samoası

Amerikan Samoası, (Samoaca: Amerika Sāmoa veya Sāmoa Amelika; İngilizce: American Samoa (yardım·bilgi)) Güney Pasifik Okyanusu kesiminde konuşlanmış bir ada ülkesidir.

Amerikan Sözcüğünün Kullanılışı

Dünya üzerindeki değişik dillerde ama özellikle Amerika kıtasında çoğunlukla konuşulan İngilizce, İspanyolca ve Portekizce dillerinde “Amerikan” sözcüğünün kullanımı konusunda çeşitli ve değişik görüşler bulunmaktadır.

Amerikan Yerlileri

Amerikan yerlileri Güney ve Kuzey Amerika'da Avrupalılar'ın gelişinden önce yaşayan halklardır.

Beyrut Amerikan Üniversitesi

Beyrut Amerikan Üniversitesi, (İngilizce: American University of Beirut (AUB), Arapça: الجامعة الأميركية في بيروت (Elcamiatu-l Amerikiye fi Beyrut) Amerikan misyonerlerden Daniel Bliss tarafından 1866`da`` Suriye Protestan Koleji`` adıyla Beyrut`ta kurulan ve 18 Kasım 1920`de Beyrut Amerikan Üniversitesi olarak adı değiştirilen eğitim kurumu.

Etnik Seçim

Etnik temizlik (Sırp-Hırvatça ve Boşnakça: етничко чишћење / etničko čišćenje), bir etnik gruba mensup insanların zorla yerinden edilmesini amaçlayan değişik siyasal politikaları ifade eder. Genellikle, zorla göç ettirme, belirli bir nüfusun yerini değiştirme gibi uygulamaların sonucunda ortaya çıkar.

Etnik Temizlik

Etnik temizlik terimi, bir etnik gruba mensup insanların zorla yerinden edilmesini amaçlayan değişik siyasal politikaları ifade eder. Genellikle, zorla göç ettirme, belirli bir nüfusun yerini değiştirme gibi uygulamaların sonucunda ortaya çıkar. Bu terim, etnosid ve jenosid ile yakından ilişkilidir.

Girne Amerikan Üniversitesi

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), 3 kıtada yer alan kampüsleri ile uluslararası misyonu doğrultusunda, 85 farklı ülkeden gelen öğrencilerine yüksek standartta eğitim olanakları sunan ve akademik programlarına dünyadaki tanınmış akreditasyon kurumlarından onay alan KKTC’nin ilk üniversitesidir. Tarih boyunca Girne Amerikan Üniversitesi, beş ana değer üzerine odaklanarak yönlendirilmiştir; bu değerler; erişim, hız, ilişkilendirme, değer ve toplumdur.

Klixbüll

Klixbüll, Almanya`nın Schleswig-Holstein eyaletinde Nordfriesland iline bağlı bölge.

Tarsus Amerikan Lisesi

Tarsus Amerikan Koleji Mersin'in Tarsus ilçesinde 1888 yılında kurulmuş bir eğitim kurumudur. Okulun kuruluş amacı, "Türkiye için liderler, dünya için liderlik" sloganından da anlaşılabileceği gibi eğitilmiş lider adayları yetiştirmektir.

Terekeme (etnik)

Karapapaklar veya Terekemeler (Azerice: Qarapapaqlar, Tərəkəmələr), Türkiye'de genel olarak Kuzeydoğu Anadolu'da, Kuzey Kafkasya'daki Derbent, Gürcistan'nın Kvemo Kartli, Azerbaycan'ın Kazah, İran'ın Sulduz bölgelerinde yaşayan Azerbaycan Türklerini oluşturan etnik boylardan biridir.

İstanbul Amerikan Robert Lisesi

İstanbul Amerikan Robert Lisesi veya eski ismiyle Robert Kolej, Osmanlı Devleti bünyesinde “Amerikan usulü” eğitim vermek üzere 1863 yılında İstanbul’da kurulmuş okuldur. Halen Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı, yabancı dilde (İngilizce) eğitim yapan özel bir eğitim kurumu olarak hizmet vermeyi sürdürür.

Grup Etnik

Grup Etnik 1997 Eurovision Şarkı Yarışması`nda Şebnem Paker ile birlikte Türkiye`yi temsil eden grubun adıdır. Türk müziği enstrümanları kullanmışlardı (ney,saz vb). Yarışmada ayrıca yaptıkları hareketlerle seyircileri hareketlendirmeyi başardılar.

Tarsus Amerikan Koleji Mezunlar Derneği

Tarsus Amerikan Koleji Mezunlar Derneği, kısa adıyla TACMED, Tarsus Amerikan Koleji, Tarsus SEV İlköğretim Okulu ve Talas Amerikan Okulunun mezunlarının ve eski öğrencilerinin oluşturduğu mezunlar derneğidir.

Türkiye'de Yaşayan Etnik Gruplar

Türkiye’de yaşayan etnik gruplar, birçok kategoride belirtilebilir. Türkiye birçok etnik grubu barındıran bir ülkedir.

İzmir Amerikan Lisesi

İzmir Amerikan Koleji (American Collegiate Institute), İzmir'de bulunan en eski özel eğitim kurumu ve en eski lisedir. İzmir'de bulunan misyonerler tarafından kurulmuştur.

Amerikan Samoası Millî Futbol Takımı

Amerikan Samoası Millî Futbol Takımı, Amerikan Samoası'nın uluslararası arenada temsil eden futbol takımıdır.

Amerikan Silahı

Amerikan Silahı, 2005 yapımı, orijinal adı "American Gun" olan film.

Amerikan Su Spanyeli

Amerikan Su Spanyeli, ABD'de geliştirilmiş av köpeği ırkı. Omuzdan yere yüksekliği 38 – 46 cm, ağırlığı 11,3 - 20,4 kg olan Amerikan Su Spanyelinin yoğun ve iyice kıvırcık postu genellikle koyu kahverengidir.

Amerikan Edebiyatı

Amerikan Edebiyatı ABD yazarlarının düzyazı ve şiir alanındaki yapıtlarını kapsar.

Amerikan Fokshaundu

Amerikan tilki tazısı, orta büyüklükte, kısa tüylü av köpeği ırkı. Omuzdan yere yüksekliği 55 – 63 cm, ağırlığı 27 – 32 kg olan Amerikan Fokshaundunun tüyleri, genellikle beyaz üstüne sırtta siyah ya da kızılımsı kahverengidir.

Amerikan (sözcük)

Dünya üzerindeki değişik dillerde ama özellikle Amerika kıtasında çoğunlukla konuşulan İngilizce, İspanyolca ve Portekizce dillerinde “Amerikan” sözcüğünün kullanımı konusunda çeşitli ve değişik görüşler bulunmaktadır.

Amerikan Cocker Spaniel

Amerikan Cocker Spaniel, İngiltere kökenli Amerika'lı köpek ırkı. 1800'lü yıllarda İngiliz Cocker Spaniel Amerika'ya getirildi.

Amerikan Deniz Piyade Kolordusu

Amerikan Deniz Piyade Kolordusu, orijinal adı Marine Corps olan birlik, deniz kuvvetlerinden ayrı, kolordu seviyesinde askerî bir oluşumdur. Ordu, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerinden farklı olarak, Amerikan Başkanı`na doğrudan bağlıdırlar. Amerikan askerî gücünün en aktif ve vurucu güçlerinden biridir.Körfez Savaşı`nın hemen başlarında Irak`a deniz piyadeleri göderilmiştir. Üniformaları da normal karacı askerlerine benzer. Kahverengi ceket ,pantolan ve şapka takarlar. Merasim v

Amerikan Dreams

Amerikan Dreams,2002-2005 yılları arasında NBC adlı televizyon kanalında yayınlanmış olan drama türünde bir Amerikan dizisidir.Çekimleri Philedelphia-Pennyslvania`da Laeigh Üniversitesinde yapılmıştır:61 bölüm olarak yayınlanan dizinin her bölümü yaklaşok 43 dakika sürmüştür.Başrolde Gail o`Grady,Tom Verica gibi oyuncular oynamıştır.Dizinin konusu genel olarak 1960`lı yıllarda yaşayan Pryor Ailesinin başından geçenler anlatılmaktadır.Genel olarak dramatik bir konusu olsa da

Amerikan Film Enstitüsü

Amerikan Film Enstitüsü (İngilizce American Film Institute) (AFI) bağımsız, kar amacı gütmeyen bir film kurumudur. Amerikan Başkanı Lyndon Johnson döneminde geçerliliği imzalanan Ulusal Sanat Fonu tarafından, 1967'de kurulmuştur.

Amerikan Güzeli

Amerikan Güzeli, (İngilizce orijinal adı:American Beauty ) 1999 yapımı ABD filmi. Yönetmenliğini Sam Mendes, yapımcılığını Bruce Cohen ve Dan Jinks üstlenmiştir.

Amerikan Ordusu 75. Ranger Alayı

75. Ranger Alayı, Amerikan Ordusu Ranger`ları olarakta bilinir. Bir hafif piyade özel operasyon gücüdür. Amerikan Ordusu Özel Kuvvetler Komutanlığı (USASOC)` a bağlı olarak çalışırlar. Merkezleri Benning, Georgia` dadır. 75. Ranger Alayı oldukça esnek, ağır eğitimden geçmiş ve savaş alanına oldukça çabuk ulaşabilen, kontvansiyonel ve özel operasyon hedeflerine karşı etkili olabilecek yeteneklerde uzmanlaşmış bir alaydır. Ayrıca bu birliğin kökenleri 17. yüzyılda Amerika ` da var olan kor

Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri

Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri (United States Army Special Forces) —Yeşil Bereliler (Green Berets) ya da kısaca Özel Harekât (Special Forces) diye de bilinir— Amerikan Ordusu'nun konvansiyonel olmayan savaşlar ve özel harekâtlar için eğitilmiş olan birliklerine verilen isimdir. Birlik 1952'de Albay Aaron Bank tarafından kurulmuştur.

Abhazya'da Gürcülere Uygulanan Etnik Temizlik

Abhazya’da Gürcülere uygulanan etnik temizlik, Abhazya'da Gürcü-Abhaz anlaşmazlığı sırasında, 1992-1993 arasında uygulandı. Rusya Federasyonu güçlerince desteklenen Abhaz ayrılıkçılar, Ermeni çetecileri ile Kuzey Kafkasyalı paralı askerler tarafından 10.000 kadar , Gürcü ve Svan bu etnik temizlik sırasında öldürüldü. Öldürülenler arasında önde gelen siyasetçiler Guram Gabiskiria, Jiuli Şartava gibi kişiler de vardı. Abhazya nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturan 250.000 kadar Gürcü de zorla göç e

Amerikan Atı

Amerikan Atı (Siu dilindeki adı: Wašíčuŋ Tȟašúŋke 1840-16 Aralık 1908) 1870'lerdeki Siu Savaşları boyunca Oglala Lakotalarının şefiydi. Ayrıca ihtiyar Amerikan Atı'nın yeğeni ve Kızıl Bulut'un damadıdır.

Amerikan Atı (anlam Ayrımı)

Amerikan Atı (İngilizce: American Horse)<!--can refer to-->:

Amerikan Bağımsızlık Günü

Amerikan Bağımsızlık Günü (Independence Day) ,genellikle „4th of July“ (çeviri:4 Temmuz) olarak da bilinir.Amerika'nın,Birleşik Krallık'tan 4 Temmuz 1776 yılında bağımsızlığını kazanmasından sonra tüm yurtta federal tatil ilan edilmiştir.Bağımsızlık Günü genelde havai fişeklerle,törenlerle, festivallerle, barbekü partileriyle, fuarlarla,pikniklerle, konserlerle, beyzbol oyunlarıyla özdeşleşmiştir

Amerikan Salatası

Rus salatası, Amerikan salatası veya olivye salatası küp şeklinde kesilmiş patates ve diğer sebzeleri mayonezle karıştırarak yapılan bir salatadır.

Amerikan İslam Misyonu

Amerikan İslam Misyonu, ABD`de ``İslam Ümmeti`` olarak da bilinen Elijah Muhammed liderliğindeki Siyah hareketi.

Orta Asya Amerikan Üniversitesi

Orta Asya Amerikan Üniversitesi. Kırgızistan`ın başkenti Bişkek şehrinde bulunan bir evrenkenttir.

Talas Amerikan Okulu

Talas Amerikan Okulu (Talas Amerikan Koleji veya Talas Amerikan Ortaokulu) Kayseri'nin Talas kasabasında bulunan ve ilk defa 1871de açılıp 1968'de kapatılan paralı, yatılı, ve İngilizce dili ile ders veren bir okul idi. Bu okuldan yetişenler Türkiye'de ve dış ülkelerde çalışma hayatlarında büyük katkılarda bulunmuşlardır.

Abhazya’da Gürcü Etnik Temizliği

Abhazya'da Gürcü etnik temizliği, Abhazya'da Gürcü-Abhaz anlaşmazlığı sırasında, 1991-1993 arasında uygulandı. Rusya Federasyonu güçlerince desteklenen Abhaz ayrılıkçılar ile Kuzey Kafkasyalı paralı askerler tarafından 10.000 kadar Gürcü bu etnik temizlik sırasında öldürüldü. Öldürülenler arasında önde gelen siyasetçiler Guram Gabiskiria, Jiuli Şartava, Raul Eşba gibi kişiler de vardı. Abhazya nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturan 250.000 kadar Gürcü de zorla göç et

1990'lı Yıllarda Amerikan Sineması

1990'lı yıllarda Amerikan Sineması'nda sinema teknolojik gelişmeler oldu. Aksiyon sineması ve bağımsız sinema yükselişe geçti. Kara film yeniden doğdu. Korku filmi türünde değişmeler yaşandı. Bilim kurgu'da cyberpunk türü doğdu.

Afganistan Amerikan Üniversitesi

Afganistan Amerikan Üniversitesi, (İngilizce: American University of Afghanistan, Farsça: دانشگاه امریکایی افغانستان) Kabil,Afganistan'da bulunan ülkenin ilk özel üniversitesidir. Üniversite 2006 yılında kurulmuş olup, lisans düzeyinde eğitim, yoğunlaştırılmış İngilizce kursları ve profesyonel gelişim eğitimi verilmektedir. Üniversitenin yaklaşık 300 öğrencisi bulunmaktadır.

Afrikalı Amerikan İngilizcesi

Afrikalı Amerikan İngilizcesi; (İngilizce: ''African American Vernacular English'', ''AAVE'') ABD'de Afrikalı-Amerikalı toplumun büyük kısmının konuştuğu dilin adı.

Amerikan Bağımsızlık Bildirisi

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi Onüç Koloni'nin Büyük Britanya Krallığı'ndan ayrı olarak bağımsızlıklarını ilan ettikleri belgedir. Kongre tarafından 2 Temmuz 1776 tarihinde onaylanmış 4 Temmuz'da ilan edilmiştir; bu tarihten sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde her sene Bağımsızlık Günü olarak kutlanmaktadır. Bu belge Washington, D.C.'deki devlet arşivlerinde gösterimde bulunmaktadır. Amerikan kolonilerinin bağımsızlıkları Büyük Britanya Krallığı tarafından 3 Eylül 1783 tarihindeki Paris Antla

Amerikan Biyografi Enstitüsü

Amerikan Biyografi Enstitüsü (İngilizce: American Biographical Institute), 1967 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulan biyografi yayınevidir. Birçok alanda önemli olduğuna karar verilen kişilere ödüller veya unvanlar vermektedir.

Amerikan Halk Devrimi Birliği

''Alianza Popular Revolucionaria Americana''" Kısa adı APRA olan Amerikan Halk Devrimi Birliği, Víctor Raúl Haya de la Torre tarafından Mexico City'de kurulmuş partidir. Kuruluş tarihi 7 Mayıs 1924'tür. Bir çeşit Pan-Latin hareketidir. Latin Amerika'da bulunan halkları birleştirme hedefiyle kurulan hareket günümüzde Küba, Venezuela ve Bolivya'nın yapmaya çalıştığı birlik hareketinin temelini oluşturmaktadır.