B��lent ulusu için Arama Sonuçları (1000)

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları

Kuruluşundan günümüze Türkiye Cumhuriyeti başbakanları, partileri ve başbakanlık tarihleri.

Lent

Büyük Perhiz veya Lent, Hıristiyanlıkta Paskalya döneminde, 40 gün boyunca hayvansal gıdaları yememek kaydı ile tutulan oruçtur. 2. yüzyılda yazılan Didakte kitabına göre İsa inananlarına çarşamba ve cuma günü oruç tutmalarını buyurmuştur.

Bo

Bō, Japon dövüş sanatlarında kullanılan silah.

Abdullah B. Zübeyr

Zübeyr bin Avvâmın oğludur. Annesi Esmâ binti Ebî Bekr Sıddîkdır. Hicretden yirmi ay sonra tevellüd etdi. İsmini Resûlullah "sallallahü aleyhi ve sellem" koydu ve düâ etdi. Cesûr, kuvvetli, kahraman idi. Geceleri ibâdet eder, gündüzleri oruc tutardı.

EOKA-B

1968 yılı içinde başlayan toplumlararası görüşmeler sürerken, Kıbrıs Rum Toplumu içinde iki esas görüşün belirginleştiği gözlenir. Bu görüşmelerden biri, ani bir askeri harekatla Kıbrıs Türk direnişinin kısa yoldan kırılarak ENOSİS'in ilan edilmesini; diğeri de, uzun vadeli bir program çerçevesinde ekonomik ve siyasi baskılarla Türk direnişinin kırılarak, ENOSİS'e ulaşılmasını öngörmekteydi.

Nogales B

Asıl adı Rafael De Nogales Mendez'dir. 14 Ekim 1877 tarihinde Venezüella’nın Taçira şehrinde dünyaya geldi. 18 yaşındayken kaybettiği ebeveyninden kendisine yüklü bir miras kaldı.

Rutherford B. Hayes

Rutherford Birchard Hayes (d. 4 Ekim 1822 Delaware, Ohio; ö. 17 Ocak 1893 in Fremont, Ohio).

E. B. Tylor

Sir Edward Burnett Tylor (2 Ekim, 1832– 2 Ocak, 1917), İngiliz antropolog, Camberwell, Londra doğumludur, Joseph Tylor and Harriet Skipper'ın oğludur. Jeolog Alfred Tylor'ın kardeşidir.

Bács-Kiskun

Güney Macaristan topraklarında merkezi Kecskemét olan ildir. Yüzölçümü 8,445 km² olup, nüfusu ise 547,000 kadardır.

Bács-Kiskun (il)

Güney Macaristan topraklarında merkezi Kecskemét olan ildir. Yüzölçümü 8,445 km² olup, nüfusu ise 547,000 kadardır.

Bâb-ül Vüstani

Bab-ül Vüstani, (Orta Kapı) Bağdat`da Şeyh Ömer Sühreverdi Külliyesi yanında bulunan Bağdat şehir surlarından günümüze gelebilen tek burcudur.

Bélmez De La Moraleda

, İspanya`nın on yedi özerk bölgesinden, ülkenin güneyinde bulunan Endülüs otonom bölgesinin Jaí©n eyaletine bağlı doksan yedi belediyesinden biridir. 2002 yılı sayımlarına göre belediyenin nüfusu 1.968 kişidir.

Búger

Koordinatlar: 39°45′N, 2°59′E

Liebherr T 282B

Dünyanın en büyük kamyonlarından biridir, dizel ve/veya elektrikle çalışır, madenlerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır (2004). Altı tekerleklidir.

T.B.M.M. 1. Dönem

Büyük Millet Meclisi Birinci Dönem milletvekillerinin seçiminde iki dereceli bir seçim sistemi uygulandı. Birinci aşamada; halk tarafından, milletvekili seçecek delegeler seçildi. Ayrıca belediye meclis üyeleri ile Müdafaa-i Hukuk örgütlerinin yerel yönetim üyeleri de delege kabul edildi. Bu delegeler de ikinci bir seçimle milletvekillerini seçtiler. Seçilen milletvekillerinin ve İstanbul`un işgali ile işgal güçlerinin baskısı ile kapatılan Meclis-i Mebusan üyelerinden 92`sinin

T.B.M.M. I. Dönem

Birinci Dönem Büyük Millet Meclisi ya da kısaca Birinci Meclis, 23 Nisan 1920'de Ankara'da toplanmış, 1 Nisan 1923'te yeni seçim kararı alarak 15 Nisan 1923'te son oturumunu yapmıştır. Yeni Türk devletinin kurucu meclisi olarak kabul edilir.

Cecil B. DeMille Ödülü

Hollywood Yabancı Basın Birliği'nin (Hollywood Foreign Press Association) Altın Küre Ödüllerinde, sinema dünyasına önemli katkıları olan kişilere 1952'den beri dağıttığı ödül.

David B. Steinman

David Bernard Steinman (11 Haziran 1886 - 21 Ağustos 1960), hava akışı ve rüzgar hızına ilişkin çalışmalarıyla aerodinamik açıdan kararlı köprülerin yapımını olanaklı kılan ABD`li mühendis.

John B. Watson

yetersiz

Manta B

İHA`lar

Skylite B

İHA`lar

Sperwer B

İHA`lar

XB-70 Valkyrie

Tanım uçak

Altın Küre Cecil B. DeMille Ödülü

Hollywood Yabancı Basın Birliği`nin (``Hollywood Foreign Press Association``) Altın Küre Ödüllerinde, sinema dünyasına önemli katkıları olan kişilere 1952`den beri dağıttığı ödül. Bu ödülün sahipleri;

Santa Bárbara (Vila Do Porto)

Portekiz Bucak Bilgikutusu

Iç XÉ™bÉ™r

Anar Nağılbaz ın 2005 yılında çıkan albümü. Bu albümde şu şarkılar vardır:

Müntehâb-ı şifa

Türkçe olarak kaleme alınan eser Şifâü’l-eskâm’ın bir özetidir (Tahir, III, 1975). Tıbba dair önemli konuları ihtiva etmekte olup, üç bölümden

802.11b

'IEEE 802.11, bilgisayar haberleşmesinde bir dizi Telsiz Yerel Ağ (TYA / WLAN) standartına verilen isimdir. Bu standart 1997 senesinden beri, uluslararası bir sivil toplum örgütü olan, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (EEME / IEEE) tarafindan geliştirilmektedir.

B. J. Thomas

Müzik sanatçısı bilgi kutusu

B2 Koğuşu

Parmaklıklar Ardında karakterleri, atv ekranlarında yayınlanan ve mahkûm kadınların yaşamlarını konu edinen Parmaklıklar Ardında dizisinin karakterleri hakkında bilgi içeren listedir.

B (harf)

Bb, Latin alfabesinin 2. harfidir. Yumuşak bir sessiz (ünsüz) harftir.