Filipinler için Arama Sonuçları (953)

Filipinler

Filipinler ya da resmî adı ile Filipinler Cumhuriyeti, (Filipince: Repúbliká ng̃ Pilipinas) Güneydoğu Asya'da Malay Takımadaları bölgesinde yer alan adalar ülkesidir. Başkenti Manila'dır. Filipinler toplam 7 bin 107 adadan oluşur. Yaklaşık olarak toplam yüzölçümü 300 bin km²dir. Bu da bu ülkeyi dünya yüzölçümüne göre ülkeler listesinde 72. yapar.

Filipinler Cumhuriyeti

Filipinler ya da resmî adı ile Filipinler Cumhuriyeti, (Filipince: Repúbliká ng̃ Pilipinas) Güneydoğu Asya'da Malay Takımadaları bölgesinde yer alan adalar ülkesidir. Başkenti Manila'dır.

Filipinler Pesosu

Filipinler Pesosu Filipinler`in resmî para birimi.

Filipinler'deki Diller

Filipinler'de konuşulan dillerin sayısı 120 ila 175 arasındadır. Onların hemen hemen hepsi Austronesian dil ailesinden türemiştir.

Filipinler'in Yönetimsel Bölgeleri

Filipinler'in yönetimsel bölgeleri, Filipinler idare olarak şöyle ayrılır:

Filipinler Bayrağı

Filipinler Bayrağı`nı ilk konseptleştiren Emilio Aguinaldo`dur.

Filipinler Millî Futbol Takımı

Filipinler Milli Futbol Takımı Filipinler'i uluslararası arenada temsil eden futbol takımıdır.

Filipinler Benekli Geyiği

Filipinler benekli geyiği ya da Visaya benekli geyiği (Cervus alfredi) geyikgiller (Latince: Cervidae) familyasından Filipinler'in Visaya Adaları'nda bulunan Panay Adası'na özgü bir geyik türüdür. Filipinler'e özgü üç geyik türünden biridir.

Filipinler Geyiği

Calamian geyiği, Calamian domuz geyiği ya da Filipinler geyiği (Axis calamianensis) geyikgiller (Latince: Cervidae) familyasından Filipinler'in Palawan eyaletinde bulunan Calamian Adalar Grubu'na özgü bir geyik türüdür. Filipinlere özgü üç geyik türünden biridir.

Filipinler Kahverengi Geyiği

Filipinler sambar geyiği, Filipinler sambarı ya da Filipinler kahverengi geyiği (Cervus mariannus) geyikgiller (Cervidae) familyasından Filipinler'e özgü bir geyik türüdür.

Filipinler Sambar Geyiği

Filipinler sambar geyiği, Filipinler sambarı ya da Filipinler kahverengi geyiği (Cervus mariannus) geyikgiller (Cervidae) familyasından Filipinler'e özgü bir geyik türüdür.

Filipinler Sambarı

Filipinler sambar geyiği, Filipinler sambarı ya da Filipinler kahverengi geyiği (Cervus mariannus) geyikgiller (Cervidae) familyasından Filipinler'e özgü bir geyik türüdür.

Filipinler'in Başkenti

Manila (Takalotça: Maynila) Filipinler'in başkenti ve Metro Manila bölgesinde bulunan belediyelerden biridir. Şehir ülkenin en büyük adası olan Luzon'da Manila Bay'ın doğu kıyısında bulunur.

Filipinler'in Eyaletleri

Filipinler'in illeri, Filipinler'in birincil siyasi ve idari birimleridir. Ülkede belediyelerden oluşan şehirler ve şehirlerden oluşan 80 il bulunmaktadır.

Filipinler'in Idari Yapılanması

Filipinler'in yönetimsel bölgeleri, Filipinler idare olarak şöyle ayrılır:

Filipinler'in Illeri

Filipinler'in illeri, Filipinler'in birincil siyasi ve idari birimleridir. Ülkede belediyelerden oluşan şehirler ve şehirlerden oluşan 80 il bulunmaktadır. Ulusal Başkent Bölgesi ve diğer bağımsız şehirler il idarelerinden özerk konumdadır. Her il, çeşitli yerel hükûmet kurumlarını denetleyen ve seçimle göreve gelen bir vali tarafından yönetilir.

Filipinler Seferi (1944-1945)

Filipinler Seferi 1944-45 (İngilizce: Philippines Campaign 1944-45), Güney Pasifik'te bulunan Filipinler'de gerçekleşen muharebelerdir. Müttefikler ilk önce Leyte Adası'na çıkartma yapmıştır.

Filipinler Küçük Doğanı

Filipinler küçük doğanı (''Microhierax erythrogenys''), gündüz yırtıcı kuşları (Falconiformes) takımının doğangiller (Falconidae) familyasından bir kuş türüdür. Filipinler'e endemiktir.

Filipinler Pasaportu

Filipin pasaportu bir seyahat belgesi ve Filipinler vatandaşlarına verilen Ulusal kimliktir. Bu bazı istisnalar dışında Dışişleri ve yurtdışında Filipin diplomatik görevlileri tarafından verilir.

Clumsy

"Clumsy", pop şarkıcısı Fergie'nin ilk solo albümü The Dutchess'tan çıkan beşinci teklisidir.

Ixodes

''Ixodes'', yaz kenesigiller (Ixodidae) familyasından tipik kene cinsidir.

Loud

''Loud'', Barbadoslu şarkıcı Rihanna'nın beşinci stüdyo albümüdür. Def Jam Recordings aracılığıyla 12 Kasım 2010'da yayınlandı. Kayıtlar Şubat-Ağustos 2010 arasında Amerika'da çeşitli stüdyolarda gerçekleşti. Kayıtların bir bölümü Last Girl on Earth Tour sırasında yapıldı. Albümün çalışmaları sırasında StarGate, The Runners, Polow da Don, Tricky Stewart ve Alex da Kid gibi prodüktörlerle çalıştı. ''Loud'' albümü dans-pop ve pop tarzı kulüp şarkılar ağırlıklı bir albüm olarak öne çıktı. Ayrıca 20

Manila

Manila (Takalotça: Maynila) Filipinler'in başkenti ve Metro Manila bölgesinde bulunan belediyelerden biridir. Şehir ülkenin en büyük adası olan Luzon'da Manila Bay'ın doğu kıyısında bulunur. Manila 10 milyonun üzerinde insanın yaşadığı metropol alana sahip ve gelişmekte olan bir merkezi yerdir.

Mestizo

Mestizo, çeşitli ülkelerde melezler için kullanılan ad.

Peso

Peso (İsp: ağırlık), aslen İspanya kökenli bir para biriminin adıdır ve bugün birçok eski İspanyol kolonisi ülkenin para birimidir. Dolar işareti $ başlangıçta İspanyol-Meksikan Pesosu için geçerli olmuş ve daha sonra ABD Doları için de kullanılmıştır.

Pomelo

Şadok (İngilizcesi:shaddock) Çin greyfurdu diye de bilinen pomelo (Latince: Citrus maxima) sedef otugiller ailesinin alt oymaklarından Turunçgillere bağlı citrus cinsinin bir türü olan ağaca ve meyvesine verilen addır. Pomelo aynı zamanda turunçgiller içinde en büyük meyvelere sahip olan türdür.

Sarong

Sarong, Malay Takımadaları, Pasifik Adaları, Güney ve Güneydoğu Asya, Arap Yarımadası ve Afrika Boynuzu halklarının giydiği etek biçiminde sarılan kumaş parçası. Sarong, üstünde canlı renklerle basılmış büyük desenler bulunan ipek, keten ya da sentetik kumaş parçası.

Sent

sent temel para biriminin 1⁄100'üne eşit olan para birimidir. Keliminin kökeni, Latince'de 100 anlamına gelen "centum"den gelmektedir. ''Sent'' sözcüğü aynı zamanda bir sent değerindeki madenî para için de kullanılır.

Solar

Solar aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Spirit

''Spirit'', İngiliz şarkıcı Leona Lewis'in ilk stüdyo albümü. Syco Music etiketiyle Kasım 2007'de Britanya adalarında ve 2008 yılı başında tüm dünyada yayımlandı. Lewis'in gerek İngiltere'de, gerek ABD'de önemli bir televizyon yetenek yarışmasının ilk birincisi olması, albümüyle büyük bir küresel atılım yapmasında rol oynadı.

Wesleyan

Wesleyan adını taşıyan ve John Wesley adına kurulan okullar:

Binturong

Binturong (''Arctictis binturong''), Misk kedisigiller (Viverridae ailesine ait miskkedisi ve genet gibi hayvanlarla akraba olan etçil canlıların genel adıdır.

Brave

Brave şu anlamlara gelebilir:

Resmi Dil

Resmî dil bir ülkede anayasa veya kanun ile kabul edilen dili tanımlamak için kullanılan terimdir. Örneğin Türkiye'de resmî dil anayasa ile Türkçe olarak belirlenmiştir.

özelleştirme

özelleştirme isim Devlete ait taşınır veya taşınmaz malların teklif alma ya da ihale yoluyla satışını yapma, özelleştirmek işi veya durumu.

Analjezi

Analjezi (analgesia) Parapsikolojik terminolojide trans haline ya da †˜değişik şuur halleri'nden birine girmiş kimi mistiklerin, yogilerin ve medyumların bu şuur hali sırasında, kimi zaman deneyimledikleri, acıya duyarsızlaşmaları, acı hissetmemeleri paranormal fenomenine verilen addır.

Ada

Ada, çevresi bütünüyle sularla çevrili kara parçasına verilen addır. Yeryüzündeki adaların bütünü on milyon kilometrekarelik bir yer kaplar.

Bali

Bali, Küçük Sunda Adalarının en batısında yer alan Endonezya'ya bağlı bir adadır. Batıda Cava, doğuda ise Lombok adasının arasında kalır. Başkenti Denpasar'dır.

Fırtına

Fırtına Alm. Sturm (m), Fr. Oragen (n), İng. Storm. Şiddetli rüzgar ve bunun çöllerde veya denizlerde meydana getirdiği dalgalanmalar. Meteoroloji uzmanları, hızı saatte 100 km’yi geçen rüzgarlara fırtına derler. Fakat halk arasında fırtına denilen birçok rüzgarın hızı bundan azdır. Denizciler arasında da saniyede 15 metreden daha hızlı esen rüzgarlara fırtına denir. Fırtına başlamadan önce hava çok durgun olur.Sonra biraz rüzgar eser ve birden şiddet

Galil

Çok amaçlı Galil saldırı tüfeği 1960'ların sonunda Yitsrael Galil ve Yaacov Licor tarafından tasarlanmış,bir piyade tüfeği grubudur.Bu grupta A.R.M.,A.R.,S.A.R ve M.A.R.

Kâşif

Kâşif, var olan ancak bilinmeyen bir şeyi bulan, ortaya çıkaran, ''keşfeden'' kimsedir. Daha çok coğrafi keşifleri yapan kişiler için kullanılmaktadır. Eşanlamlısı ''bulucu''dur.

Sabah

Sabah, güneş doğumundan öğlene kadar olan zaman dilimi.

Türkçe

Türkçe, diğer Türk dilleriyle birlikte Altay dil ailesinin bir kolunu oluşturur. Bu ailenin diğer üyeleri Moğolca, Mançu-Tunguzca ve Korecedir. Japoncanın Altay dil ailesinin bir üyesi olup olmadığı konusu tartışılmaktadır.

Tarım

Tarım, bitkisel ve hayvansal ürünler elde etmek amacıyla toprağı işlemeyi ve hayvan yetiştirmeyi içeren etkinliklerin tümü. Tarımla ilgili işler dünyanın bazı bölgelerinde binlerce yıl öncesinden pek farklı olmayan yöntemlerle yürütülürken, bazılarında ileri teknoloji içeren, makineleşmiş tekniklere dayandırılır. Sosyoekonomik koşullardaki çok yönlü gelişmelere karşın dünyada tarım sektöründe çalışanlann sayısı ekonominin öbür dallarındaki toplam işgücünden hâlâ daha yüksektir.

Dil Bilgisi

Dil bilgisi, dilleri bütün cepheleriyle konu edinip inceleyen bilimin adıdır. Arapça'da sarf ve nahv ilmi, batı dillerinde ise gramer olarak adlandırılır. Bir dili seslerden cümlelere kadar, ihtiva ettiği bütün dil birliklerini, geniş bir şekilde mana ve vazife olarak inceleyen ilme dilbilgisi

Voleybol

Voleybol, ortadan bir file ile ayrılmış olan dikdörtgen sahada, topun pas, plase, smaç, manşet gibi vuruşlarla karşıya geçirilmesine dayanan olimpik oyun.

Okyanusya

Birçok ada ülkelerinden ve Avustralyadan oluşan kıta. Asyanın guneyinde, Antarktikanın kuzeyinde, ve Pasifik ile Hint Okyanusunun sınırında bulunur.

Müttefik

İşbirliği yapan ve/veya yapanlar topluluğu. II. Dünya Savaşı sonuna kadar genelde savaşların kazanan tarafına ve bu tarafın üyelerine verilen ad olagelmiştir. II.Dünya Savaşı sonrası ile Sovyetler Birliği`nin dağılması arasında ise demokratik kanatta A.B.D ile ve onun yanında yeralan ülke ve ülkeciklere verilen addır. Sovyetler Birliği`nin dağılması ile tek kutuplu hale gelen dünyada A.B.D yanlı ve yandaşlarına verilen addır.

İspanyolca

İspanyolca, Hint-Avrupa dil ailesine bağlı Romans dillerinden biridir. Dünyada en çok konuşulan üç dilden biridir.

Korece

Korece, Kore yarım adasında ve komşu Yanbian özerk bölgesinde (Çin) yaygın olarak kullanılan bir dildir ve hem Kuzey Kore hem de Güney Kore'nin resmi dilidir.

Krom

Atom numarası: 24 Simge: Cr Kütle numarası: 51.996 Kaynama Noktası (C): 2665 Erime Noktası (C): 1875 Yoğunluk: 7.19 Buharlaşma Isısı: 72.97 Kaynaşma (Füzyon) Isısı: 3.3 Elektriksel iletkenlik: 0.078 Isıl iletkenlik: .16 Özgül Isı Kapasitesi: .11 Gümüş gibi parlak, mavimsi beyaz, kolay kınlan sert bir maden olan krom havaya karşı çok dayanıklıdır, nemli havada bozulmaz, yani paslanmaz. Bu niteliğinden dolayı, paslanma olasılığı büyük olan madenler

Kobra

Kobra Familyası: Kobragiller (Elapidae). Yaşadığı yerler: Afrika, Güney Asya ve Hindistan gibi sıcak bölgelerde yaşar. Özellikleri: Kobralar boyunlarını dikip yayvanlaştırdıkları zaman kandil şeklini alırlar. Boyları 1,6 ile 3 m arasında değişir. Çok zehirli olup çenelerinin ön ucunda boyları kısa zehir dişleri vardır. Çeşitleri Asya kobrası, kral kobra, Mısır kobrası, tüküren kobra Ünlülarıdır. Sürüngenler sınıfının, kobragiller familyasından olan zehirli bir yılan. Kobraların boyları

Karanfil

Karanfil Familyası: Mersingiller (Myrtaceae) Türkiyede yetiştiği yerler: Tabii olarak yetişmez. 10-20 m yüksekliğinde, yaprak dökmeyen ağaçlar. Vatanı, tropik Asya (Moluk Adaları, Zengibar) dır. Karanfil bildiğimiz süs karanfil çiçeğinden farklıdır. Yaz kış yeşil kalan yaprakları, meşin gibi serttir. Çiçekleri pembedir ve kiraz çiçekleri gibi demet halinde bulunurlar. Bu çiçeklerin kurutulmuş tomurcukları “karanfil” adını alır. Kurutulmuş tomurcuklar, 10 mm boyunda, çiviye benzer şekil

KEME

Keme (``Rattus``), Uzunkuyruklu fareler (Muridae) familyasının ``Rattus`` cinsini oluşturan fare türleri. Kemelerin sivri ağızları ve kesik üst dudakları vardır.

Dinsizlik

Dinsizlik, kontekste bağlı olarak, ateizm, agnostisizm, deizm, septisizm, özgür düşünce, veya seküler hümanizm anlamı taşıyabilen bir kelimedir.

Domuzgiller

Domuzgiller (Suidae), geviş getirmeyen bir çift toynaklı familyası. Familyanın 5 cinse ayrılan 20 türünden Avrupa'da ve Türkiye'de bulunan tek temsilcisi, evcil domuzun atası olan yaban domuzudur.

Haberci

Haberci (muhabir), haber ve röportaj getiren gazeteci. Haberci (belgesel), Coşkun Aral'ın hazırladığı belgesel dizi.

AFC

Asya Futbol Konfederasyonu

Atheriniformes

Atheriniformes takımının Atherinoidea alttakımına 47 cinsleri ile 8 familyaya ayırılan 280 balık türü aitdir.Dünyanın çok kırsal bölgelerinde yaygın olan bir balık takımıdır;ABD`nin doğusunda, Kaliforniyada, Orta Amerika`da, Küba`da, Madagaskar`da, Güneydoğu Asya`da; Filipinlerde, Neuguinea`da ve Kuzey ve doğu Avusturalya`da bu takıma ait balıklara rastlanabilinir.

Beverly Hills

Beverly Hills:

Bones

''Bones'' bir amerikan suç-drama dizisidir. İlk bölümü Fox Network kanalı tarafından 13 Eylül 2005' te yayınlanmıştır. Dizi de FBI' ya gelen çözümlenmemiş cinayetler ve çeşitli suçlar adli antropolojinin ve adli arkeolojinin yardımıyla çözülüyor. Dizinin baş karakterleri FBI ajanı Seeley Booth (David Boreanaz), adli antropolog Dr. Temperance 'Bones' Brennan (Emily Deschanel) dır. Diğer karakterler Michaela Conlin, T. J. Thyne, Eric Millegan, Tamara Taylor, ve John Francis Daley tarafından canlan

Cluj-Napoca

Cluj-Napoca (Macarca: ''Kolozsvár'', Rumence: ''Cluj-Napoca'', Almanca: ''Klausenburg'') Kluj bölgesinin başkenti ve en büyük şehridir. Romanya'nın dördüncü popüler şehri olarak bilinir. 2009 sayımlarına göre, 306,009 kişilik bir nüfusu vardır.

Dublin

Dublin, İrlanda’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Ülkenin doğu kıyısının ortasında, Liffey nehrinin ağzında yer almaktadır. Viking yerleşimlerinin merkezi olarak kurulan şehir, Orta Çağ’dan beri İrlanda’nın başkentidir.

FedEx

FedEx Corporation, eskiden Federal Express, isimli kuruluş dünya çapında hava-kara transfer ve lojistik hizmeti sunan bir Amerikan şirketidir.

Guam

Guam (İngilizce: ''Guam'', telaffuz: ; Çamorro dili: ''Guåhån'') ya da resmî adıyla Guam Toprağı (İngilizce: ''Territory of Guam''), Büyük Okyanustaki Mariana Adalarının en büyük ve en güneydeki adası. Hawaii'nin 5,000 km batısında yer alır. ABD'ye bağlı özerk toprak statüsündedir.

Harbin

Harbin, (Çince: 哈尔滨市 Hā`Ä›rbÄ«n Shí¬, basit Çince: 哈尔滨, geleneksel Çince: 哈爾濱, Hanyu Pinyin: HāěrbÄ«n, Wade-Giles: Ha-erh-pin, Rusça: Харби́н) bir `alt-taşra` şehri`dir ve Kuzeydoğu Çin`deki Heilongjiang ilinin merkezidir. Songhua Nehri`nin güney yakası boyunca uzanır. Harbin, Kuzeydoğu Çin`in bir politik, ekonomik, bilimsel, kültürel ve iletişim merkezi olarak, Çin`in 10. büyük şehridir.

Honda

Honda Başlıca ürünleri otomobil, kamyon ve motosiklet olan bir Japon otomotiv markasıdır.

İnterpol

:``Bu makele Uluslararası Polis Teşkilatı hakkındadır. Rock grubu için Interpol (grup) sayfasına bakınız.``

Las Vegas

Las Vegas, ABD'nin Nevada eyaletinde bulunan Mojave Çölü üzerinde kurulu, kumar ve eğlence yerleriyle bilinen bir kent.

MTV

MTV, MusicTelevision, ABD kaynaklı bir müzik ve gençlik kanalı.

Malezya

Malezya, Güneydoğu Asya'da yer alan bir ülkedir. Malezya Federasyonu'nun 11 devletinin Singapur, Saravak ve Sabah (eski Kuzey Borneo)'ın birleşmesi ile oluşmuştur. Singapur 1965 yılında federasyondan ayrılmıştır. Kuzeyde Tayland, güneyde Singapur ve Endonezya ile komşudur. Ayrıca batıdan Andaman Denizi, doğudan Güney Çin Denizi'ne kıyısı vardır. Ülke coğrafi yönden Batı Malezya ve Doğu Malezya olmak üzere 2 bölgeye ayrılır. Bu bölgeler de 10 devlete ayrılır.

Maria

Maria şu anlamlara gelebilir:

Min-nan

Min Nan 閩南語/闽南语-Bân-lâm-gúÇince`nin bir koludur.

Pax Americana

Pax Americana (Latince: "Amerikan Barışı") terim olarak, II. Dünya Savaşı`nın ardından 1945`den günümüze kadar batı dünyasında süre gelen ve Birleşik Devletler`in dünyanın en büyük askeri ve diplomatik gücü olduğu döneme rastlayan görece barış dönemini tanımlamak için kullanılır. Birleşik Devletlerine İngiliz İmparatorluğu`nun ardından askeri ve diplomatik olarak modern zamanların Roma İmparatorluğu rolünü yükler (see ``Pax Romana``). Birleşik Devletle

Philippines

Filipinler ya da resmî adı ile Filipinler Cumhuriyeti, (Filipince: Repúbliká ng̃ Pilipinas) Güneydoğu Asya'da Malay Takımadaları bölgesinde yer alan adalar ülkesidir. Başkenti Manila'dır.

Pirata

''Pirata'', Lycosidae familyasından 91 türü olan bir örümcek cinsidir.

Quezon City

Quezon City ilk başkenttir (1948-1976) ve Filipinlerde en meşhur şehirdir. Quezon Şehri (Filipinliler tarafından kısaca QC olarak bilinir) Ulusal Başşehir bölgesinde, Metro Manila'da bulunan şehir ve belediyelerden biridir.

EBay

eBay, İnternet üzerindeki en büyük açık artırma usulü alışveriş sitesidir.

Hung Up

ABD'li ünlü pop müzik şarkıcısı Madonna'nın 2005 çıkışlı albümü Confessions on a Dance Floor'dan çıkan ilk şarkıdır.

Jai Alai

Jai alai (Bask dilinde ``neşeli şenlik``) İspanya`da Pelota Vasca olarak bilinir.Üç tarafı duvarla çevrili bir alanda kauçuktan yapılma sert bir topu duvara çarptırma ve yakalamaya dayanan oyun.Bask kökenli olan oyun 1900`de Küba`da oynanmaya başladıktan sonra Batı Yarıküre`de ``jai alai`` olarak anılmıştır.

Wake Up

Single

Büyük Okyanus

Büyük Okyanus veya Pasifik Okyanusu, Amerika ve Asya kıtaları arasında ve dünyanın en büyük okyanusu. İsmini İspanya krallığı adına Dünya'yı dolaşan Portekizli denizci Ferdinand Magellan vermiştir. Magellan, günler süren zorlu ve fırtınalı şartlar altında adını verdiği Macellan Boğazı'ndan geçip bu okyanusa açıldığında, fırtınaların dinmesinden ve kendisini sakin suların karşılamasından dolayı Portekizcede "sakin" anlamına gelen "Pasifico" kelimesinden yola çıkarak bu ismi vermiştir

Cadılar Bayramı

Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim'de kutlanan, Pagan ve sonrasında Hristiyan kökleri olmasına rağmen günümüzde seküler bir kutlama halini almış bayram. Çocukların genellikle korkunç kostümler giyerek kapı kapı dolaşıp şeker, meyve ve diğer hediyeleri topladığı bir bayramdır.

Filipin Adaları

Asya'nın doğusunda ve Çin denizinde Doğu Hint adaları arasında yer alan yedi binden fazla adacıktan ...

Göçmen Kuşlar

Küçücük kolibri kuşundan koskoca kartallara kadar binlerce kuş türü her sene vakti geldiği zaman üreme ve kışlama bölgeleri arasında uzun yolculuklar yaparlar. Yılda iki defa Kuzey ve Güney yarıküreleri arasında göç ederler. Kış aylarında havaların soğumasıyla besin bulmak zorlaşır ve rekabet artar.

Muz

Muz Familyası: Muzgiller (Musaceae). Türkiye'de yetiştiği yerler: Akdeniz bölgesi(Özellikle Anamur, Alanya). Tropik ve subtropik bölgelerde yetişen veya yetiştirilen, ağaca benzeyen, 2-3 m boyunda, mor çiçekler açan, meyveleri lezzetli ve nişastaca zengin olan otsu bitkiler. Bitkinin yalancı gövdeleri, yapraklar kaidelerinden meydana gelmiştir. Gençken kapalı ve kıvrık olan yapraklar açılınca uzarlar ve yırtılırlar. Çiçek durumları büyüktür. Taban kısmında dişi çiçekler, daha üstte erdişi

Suibriğigiller

Suibriğigiller (Nepenthaceae), Caryophyllales takımına ait bir bitki familyası. Uzak doğuda özellikle Filipinlerde yayılmış tek cins ve 120 kadar tür ihtiva eder.

Takımada

Takımada kelimesi literatürde "üstün deniz" anlamına gelen, Yunanca arkhon (arkhi-) ("lider") ve pelagos ("deniz") kelimelerinden gelir. Antik çağda, Takımada (Yunanca: Αρхιπέλαγος) Ege denizi için kullanılan bir kelimeydi ve sonraları ise denizdeki adaların sayısı dikkate alınarak Ege Adaları yerine kullanılmaya başlandı.

Tayvan

Tayvan Batı Pasifik Okyanusunda, doğudan ve güneyden Çin Deniziyle çevrili, Çin Halk Cumhuriyetinin (kıyılarının) güneydoğusuna düşen bir Çin ada cumhûriyeti.

Tropikal Kuşak

Ekvatordan 23,5° kuzey ve 23,5° güney mesâfede yer alan iki dönence arasındaki coğrafî sahaya verilen isim. Dünyânın tropikal sahası tahmînen 2000 sene önceleri güneşin dünyâya göre zâhirî hareketini inceleyen astronomlar tarafından farkedilmiş ve isimlendirilmiştir. Güneşin ışıkları öğlen vakti yalnız bu bölgede mevsimlere göre yere dik olarak gelir.

Yanardağ

Bir yanardağ (ya da volkan), magmanın (dünyanın iç tabakalarında bulunan, yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkla ergimiş ya da erimiş kayalar), yeryuvarlağının yüzeyinden dışarı püskürerek çıktığı coğrafi yer şekilleridir. Güneş sisteminde bulunan kayalık gezegen ve aylarda (bazıları çok aktif olan) birçok yanardağ olmasına rağmen, bu olgu, en azından dünyada, genellikle tektonik plaka sınırlarında görülür. Ne var ki, sıcak nokta yanardağlarında önemli istisnalar vardır.

Yehova şahitleri

Yehova şahitliğinin kurucusu Charles Taze Russell'dır.(1852-1916) Razıl önceleri bir Kitab-ı Mukaddes topluluğu kurdu, ve grubun pastörü seçildi. 1879 da " Siyon 'un Tarassut Kulesi" dergisini çıkartmaya başladı, birkaç yıl sonra aynı ad altında ( daha sonra " siyon" kelimesi atıldı)bir cemiyet kurdu.