G��k��ebelen, dura��an için Arama Sonuçları (1000)

Kılcallık

Kılcallık ya da Kapiler Olay bir maddenin başka bir maddeyi kendine çekmesi olayıdır. Bir bitkinin iletim sisteminde veya pürüzlü kâğıtla kolayca gözlenebilir.

Min-nan

Min Nan 閩南語/闽南语-Bân-lâm-gúÇince`nin bir koludur.

Halkla Ilişkiler

Bu konu her meslek ve her sektör için çok önemli bir konudur. Kurulacak iyi ilişkiler çevremizi etkiler ve olumlu tepkiler almamızı sağlar. Kurum ve kuruluşlar arasında her zaman iletişim söz konusudur,bur da geliştirilecek olumlu iletişim hizmetlerin verimliliğini artırır ve olumlu gelişim sağlanır.

Ülke Isimlerinin Farklı Dillerdeki Karşılıkları

Dünya üzerindeki pek çok ülkenalternatif isimleri vardır. Aşağıdaki listede bu isimleri bulabilirsiniz. AAfganistan Afghanistan (Dari (Farsça) & Pashtu (Afgan): افغانستان) Afeganistão (Portekizce), Affganistan (Galce), Afganastan (Scots Gaelic), Afgania (Latin), Afganio veya Afganujo (Esperanto), Afganistan (Arnavutça, Bosna, Katalanca, Hırvatça, Estonyaca, Fince, Lehçe, Rumence, Slovakça, Slovence, Türkçe), Afganistan Аф

Kara Film

Kara film (Fra., film noir), öncelikle, kahramanlarını çürümüş ve itici algılanabilecek bir dünyanın içine yerleştiren Hollywood suç filmlerini tanımlamak için kullanılan bir sinema terimi. Hollywood'un klasik kara film dönemi, 1940'ların başından 1950'lerin sonuna kadar uzanır. Bu dönemin az ışıklı, siyah beyaz çekilmiş kara filmleri, Alman Dışavurumcu sinemasından etkilenmiştir.

Değişik Dillerde ülke Adları (J-P)

Dünyada çoğu ülkenin farklı dillerde farklı isimleri vardır. Bazı ülkelerin politik nedenlerden dolayı zaman içinde isimleri de değişmiş olabilir. Bu madde uluslar, ülkeler ve özerk devletler için bilinen tüm isimleri vermeyi amaçlamaktadır.

Kızılderili Kabileleri

Kızılderililer ya da Amerika Yerlileri, Sibirya kökenli Eskimo - Aleut halkları dışında kalan bütün Amerika yerlileri için kullanılan ortak birleştirici ad. Dilce birbiriyle akraba olmayan iki ayrı ana grupta toplanırlar: Sibirya kökenli olan Na-Dene dilleri ile Na-Dene dilleri dışındaki bütün Kızılderili dillerini içeren Amerind dilleri.

Sarıyer Spor Kulübü

Sarıyer Spor Kulübü, İstanbul'un Sarıyer ilçesinde aynı adı taşıyan spor kulübü.

Kıptî Alfabesi

Koptik veya Kıptice, Antik Mısır'da konuşulan ve bugünkü Kıptilerin konuştuğu dile verilen ad. Hami dillerinden olup, alfabesinde 32 harf vardır.

Türkçe Isimler Listesi

düzenle|Eylül 2007 ===A=== * ABAY * ABBAS * ABDULLAH * ABİDİN * ACAR * ACUN * AÇANGÜL * AÇILAY * ADAL * ADAR * ADEM * ADİL * ADNAN * AFET * AFFAN * AFŞİN * AGAH * AĞÇA * AHENK * AHMET * AHSEN * AHU * AHUSE * AJDA * AJLAN * AKAD * AKAL * AKALP * AKAN * AKANAY * AKARSU * AKASYA * ...

Uçak Motorları Listesi

Uçaklarda kullanılan motorların toplu listesi:

Don DeLillo

Yazar bilgi kutusu

Gewehr 43

Gewehr 43 (Türkçe anlamı: Tüfek 43), 7.92x57mm Mauserlik kurşun kullanan gaz kaçırmalı kilit sistemine sahip yarı otomatik bir silah türüdür.

Altın Böcek

Altın BöcekÖykünün Türkçe isminin alındığı çeviri: Poe, Edgar Allan. Bütün Hikâyeleri, çeviren: Dost Körpe, İthaki Yayınları, 2002. s. 463 - 490 (İng. The Gold-Bug), Edgar Allan Poe tarafından yazılmış kısa hikâyedir. Güney Karolina'daki Sullivan's Island'da geçen öyküde, altın rengi bir böcek tarafından sokulan William Legrand, onun hizmetkârı Jupiter ve adı belirsiz bir anlatıcı tarafından yaşanan olaylar anlatılır. Şifreli bir mesajı deşifre eden Leg

Dongxiangca

Dongxiang dili, (Çince: 东乡语, dōngxiāng ) Moğolca grubuna ait, kuzeybatı Çin'de Dongxianglar tarafından konuşulan bir dildir.

Küçük Satürn Harekâtı

Küçük Satürn Harekâtı, II. Dünya Savaşı, Doğu Cephesi sırasında, Stavka'nın (Sovyet Yüksek Komutanlığı) gerçekleştirdiği bir karşı taarruzdur.

Kızılderili Kabileleri Listesi

Kızılderililer ya da Amerika Yerlileri, Sibirya kökenli Eskimo - Aleut halkları dışında kalan bütün Amerika yerlileri için kullanılan ortak birleştirici ad. Dilce birbiriyle akraba olmayan iki ayrı ana grupta toplanırlar: Sibirya kökenli olan Na-Dene dilleri ile Na-Dene dilleri dışındaki bütün Kızılderili dillerini içeren Amerind dilleri.

Yunanistan Hava Kuvvetleri

Yunanistan Hava Kuvvetleri (Yunanca: Ελληνική Πολεμική Αεροπορία),

Harezm Türkçesi

Harezm Türkçesi, Türk dilinin tarihinde konuşulmuş ve yazılmış olup Karahanlı Türkçesi sonrasında gelen tarihî dönemlerinden biridir.

Tlingitler

Tlingitler (Tlingitçe ''Lingít, Łingít'' ; , Rusça тлинкиты ''tlinkitı'', тлингиты ''tlingitı'', колоши ''koloşi''), Amerika Birleşik Devletlerine bağlı Alaska eyaletinin güneydoğusunda Alexander Takımadaları'nda ve Kanada'nın Britanya Kolumbiyası eyaletinin kuzeybatısı ile Yukon eyaletinin güneyinde ılıman yağmur ormanlarında karmaşık avcı ve toplayıcı kültür geliştiren, Pasifik Kuzeybatısı Kızılderilileri (Kıyı Tlingitleri) ya da Subarktik Kızılderilileri (İç Tlingitleri) kültür grubundan, ana

İkinci Harkov Muharebesi

Rus kaynakları 193.213 ölü ve tutsak 86.727 yaralı 652 tank 3.278 top ve havan ABD kaynakları:

İktisadi Düşünce Okulları

İktisadi Düşünceler Tarihine Avusturya Bakışı isimli kitabında Murray Rothbard, modern iktisat tarihinin Adam Smith yerine fizyokratlarla başlaması gerektiğini öne sürmektedir.

İsrail Hava Kuvvetleri

IAF; Hebrew: זרוע האוויר והחלל, ''Zroa HaAvir VeHahalal'', "Air and Space Arm", commonly known as חיל האוויר, ''Kheil HaAvir'', "Air Corps") İsrail Savunma Güçlerine bağlı Hava Güçleri Birimi.Komutanlığını Orgeneral Amir Eshel yapmaktadır.

White Horse (anlam Ayrımı)

Whitehorse veya White Horse:

Hi-Tek

Tony Cottrell, sahne adı ile Hi-Tek, Amerikalı prodüktör ve rapçidir. Talib Kweli ile kurdukları Reflection Eternal grubu ve ''Black Star'' albümleri ile tanınmaktadır.

Olasılık üreten Fonksiyon

Olasılık üreten fonksiyonu bir rassal degiskenin olasılık kutle fonksiyonunun ureten fonksiyonu yani bir guc fonksiyonu ile temsil edilmesidir. Olasilik ureten fonksiyonlar cok defa Pr(''X''=''i'') olasilik serisinin acik tanimlamasi veya eksi olmayan katsayili guc seriler icin iyi gelistirilmis kuramin verilmesi nedeniyle kullanilirlar.

Yupikçe

Yupikçe ya da Yupik dili , Alaska Yupikçesi (kendilerince ''Yugtun''), Batı ve Güneybatı Alaska'da Yupiklerin konuştuğu Yupik dilleri kolundan bir Eskimo dili.

Abdulhâlık Gucdevanî

Abdulhalık Gucdevani, Orta Asya'da Nakşibendi tarikatına mensup din bilginlerinden birisidir.

Nantucketlı Arthur Gordon Pym'in Öyküsü

''Nantucketlı Arthur Gordon Pym'in Öyküsü''Öykünün Türkçe isminin ve alıntıların alındığı çeviri: Poe, Edgar Allan. Bütün Hikâyeleri, çeviren: Dost Körpe, İthaki Yayınları, 2002. s. 758 - 901 (İng. ''The Narrative of Arthur Gordon Pym of Nantucket''), ABD'li yazar Edgar Allan Poe'nun tamamlanmış tek romanıdır. 1838 tarihli eserde genç Arthur Gordon Pym'in ''Grampus'' isimli balina avı gemisinde yaşadıkları anlatılır. Pym, başına gelen gemi kazası, isyan ve yamyamlık gibi olayların ardından

New Taipei

New Taipei () Tayvan'ın en kalabalık şehridir. Bölge adanın kuzey sahil şeridinin büyük bir kısmını kaplayarak Taipei Havzasını çevreler. Aynı Zamanda New Taipei şehri Tayvan'ın başkenti olan Taipei'yi de içine alır ve kuzeydoğuba Keelung , güneydoğuda Yilan County ve güneybatıda Taoyuan County'e komşudur.

Esneklik

Esneklik, bir cismin üzerine kuvvet uygulandığında,cismin şeklinin değişmesi, kuvvet kaldırıldığında, cismin ilk haline gelmesidir. Buna örnek olarak yay, sünger, lastik vb. verilebilir. Oyun hamuru, cam macunu gibi cisimler esnek değillerdir çünkü kuvvet kaldırıldığında eski hallerine dönmezler.

Baroskop

BAROSKOP Arşimed Kanununun gazlara tatbikine imkan veren, gazların ve havanın da bir kaldırma kuvvetine sahip olduğunu gösteren bir çeşit terazi. Arşimed Kanunu'na göre cisimlere çeşitli tesirler etki eder.

Dedektif

Dedektif, suçları soruşturmak ve suçluları yakalamakla görevli polislere denir. Bazı ülkelerde devlet görevlisi olmayan özel dedektifler de vardır. Öykülerde ve romanlardaki dedektifler genellikle bu türden özel görevlilerdir.

Türkçe

Türkçe, diğer Türk dilleriyle birlikte Altay dil ailesinin bir kolunu oluşturur. Bu ailenin diğer üyeleri Moğolca, Mançu-Tunguzca ve Korecedir. Japoncanın Altay dil ailesinin bir üyesi olup olmadığı konusu tartışılmaktadır.

Yıldız

Yıldız yoğun ve ışık saçan bir plazma küresidir. Biraraya toplanan yıldızların oluşturduğu gökadalar görünür evrenin hâkimidir. Günışığı dahil olmak üzere Dünya üzerindeki erkenin (enerji) çoğunun kaynağı, bize en yakın yıldız olan Güneştir. Diğer yıldızlar, Güneş’in ışığı altında kalmadıkları zaman yani geceleri gökyüzünde görünürler. Yıldızların parlamasının nedeni çekirdeklerinde meydana gelen çekirdek kaynaşması (füzyon) tepkimelerinde açığa çıkan erkenin yıldızın içinden geçtikten sonra dış

Incil

Allah tarafından Hz. İsa'ya gönderilen; Tevrat'ın aslını doğrulayan Kur'an-ı Kerîm tarafından tasdik edilen ve bir anlamı da "yol gösterici, aydınlatıcı" olan (el-Maide, 5/46-48), dört büyük kitaptan birisi. Yunanca "Evangelion"; iyi haber, müjde demektir.

Sfenks

O, yeryüzünün en ünlü heykeli... Kimilerine göre Marslıların Dünyamıza armağan ettiği bir dev, kimilerine göre ise Firavun Cheops’un aslan biçimini almış görüntüsü... En çok ziyaret edilen arkeolojik mekanların basinda gelen sfenks, kirik burnunun ve altindaki geçitlerin sirrini günümüzde de koruyor... Ünlü bilmeceyi bir başka sfenks sordu: Kanatli ve Yunanlı bir sfenks... Bu bilmeceni cevabi ayni zamanda insanlığın en ünlü gizemi. Soruyu soran Oidipus mitinde geçen Yunanli bir sfenks.

GI

GI (G.I.), Gi veya gi aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Nötrino

Nötrino Maddelerle etkileşimi fevkalade zayıf, hızı ışık hızında ve hareketsiz haldeyken kütlesi sıfır olan, kararlı yüksüz tanecik. Nötrinoya g ışını da denir ve ono şeklinde ifade edilir. Çekirdekte bir nötronun, proton ve beta ışınma dönüşmesi sonucu bir kütle kaybı olmaktaydı. Bu da enerjinin korunumu kanununa ters düşmektedir. Enerjinin korunumu kanununu çıkmazdan kurtarmak için, nötrino fikrini 1927'de Pauli ortaya atmıştır. Fermi ise 1934'te bu küçük taneciğe nötrino ismini vermişt

Inceltme Işareti

İnceltme işareti (^), bir noktalama işareti ve bir tipografik işarettir. "Düzeltme işareti" veya "şapka" olarak da adlandırılır. ...

Türkçe'nin Genel özellikler

TÜRK DİLİNİN AİT OLDUĞU DİL AİLESİ, GENEL ÖZELLİKLERİ Türkçe, diğer Türk dilleriyle birlikte Altay dil ailesinin bir kolunu oluşturur. Bu ailenin diğer üyeleri Moğolca, Mançu-Tunguzca ve Korece'dir. Japoncanın Altay dil ailesinin bir üyesi olup olmadığı konusu tartışılmaktadır. Türkçe, diğer Altay dilleri gibi eklemeli, yani sözcüklerin eklerle yapıldığı ve çekildiği, sondan eklemeli bir dildir. Türkçe sözcüklerde, Arapça, Almanca vb. dillerde görülen eri

Oğuz Kalelioğlu

Oğuz Kalelioğlu (1945 - .... ) 1945 yılında Artvin'de doğdu. İlk ve orta tahsilini İzmit'te yaptı. 1966 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirerek topçu subayı oldu. Deşiğik kıtalarda Batarya Komutanlığı ve Harp Okulu Öğrenci Alayı'nda görev yaptı. 1973 yılında Kıbrıs'a atandı. Magosa Mücahit Tabur Komutanı oldu. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'nda Tabur komutanı olarak, 8.000 kişilik üstün düşman kuvvetlerine, silahsız ve cephanesiz 800 kişilik Magosa halkıyla karşı koydu. Kıbrıs Barış Kuvv

Türk Alfabesi

01 Kasım 1928 tarihinde kabul edilmiş olan Latin kökenli Türk alfabesinde yer alan 29 harf şu biçimde sıralanmıştır: Aa, Bb, Cc, Çç, Dd, Ee, Ff, Gg, Ğğ, Hh, İi, Iı, Jj, Kk, LI, Mm, Nn, Oo, Öö, Pp, Rr, Ss, Şş, Tt, Uu, Üü, Vv, Yy, Zz Latin kökenli Türk alfabesi sesleri gösteren, yani sesçil bir alfabedir ve sözcüklerin ön sıradan (ince) ya da art sıradan (kalın)

Biyotransformasyon

ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜYÜKSEK LİSANS TEZİBİYOTRANSFORMASYON ile 3-METİL BÜTANOLDEN 3-METİL BÜTİRİK ASİT ÜRETİMİNursel GÜLSOYKİMYA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALIANKARA2000Her hakkı saklıdır ÖZETYüksek Lisans TeziBİYOTRANSFORMASYON ile 3-METİL BÜTANOLDEN 3-METİL BÜTİRİK ASİT ÜRETİMİ Nursel GÜLSOYAnkara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim DalıDanışman: Prof.

Samiler

Sâmi adı, kökenini Yaradılış'ın X. bölümündeki ünlü uluslar tablosunda bulur;burada Nuh'un Ham ve Yafes ile birlikte üç oğlundan biri olan Sam, Haber'in(İbranilerin), Elâm'ın, Assur'un, Aram'ın, Arpad'ın ve Lut'un babası olarak gösterilir.

İmla Kuralları

Yazılı eserleri yazarken, duygu ve düşünceleri doğru şekilde ifade edebilmek için uyulması gereken kurallara denir.

Gültekin

Gültekin, Türkiye Cumhuriyeti'nin Akdeniz Bölgesi'ne bağlı Antalya ili'nin bir ilçesidir. Antalya ilinin orta kesiminde bulunan ilçe, Antalya ilinin önemli bir turizm merkezi olması ile birlikte Türkiye'nin önemli ilçelerinden biri haline gelmiştir. İlçenin yaz mevsimlerinde turizm ile artan nüfusu, kış mevsimlerinde öğrencilerin ilçeden ayrılmasıyla oldukça düşer. Antalya ilinin yaklaşık 10 km. doğusunda bulunan ilçe merkezi, kıyıdan 4 km. içeridedir.

Tusaş Havacılık Ve Uzay Sanayi

Tusaş Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI), Türkiye’de hava platformlarının tasarımı, geliştirilmesi, imalatı, entegrasyonu, modernizasyonu ve satış sonrası hizmetleri alanlarında ki teknoloji merkezi.

Alman Uçak üretim Firmaları

Uçak ve helikopter imal eden Alman firmaları.

Chobits

Chobits ((ちょびっツ, Chobittsu), CLAMP tarafından çizilen Japon manga ve anime serisidir. CLAMP’in diğer çalışmalarına zıt olarak Chobits; seinen, özellikle de sihirli kız arkadaş türünden bir seridir.

Goju Ryu

Gōjū-ryū (剛柔流), Shōtōkan-ryū (松涛館流), Shitō-ryū (糸東流), Wadō-ryū (和道流) ile birlikte Dünya Karate Federasyonu (世界空手道連盟, Sekai Karate-dō Renmei)'nın resmi olarak kabul ettiği dört Karate sitilinden biridir.Okinawa kökenli Karate sitili olan Gōjū-ryū, Japonca Sert-Yumuşak Akımı anlamına gelmektedir. Çin kökenli, 'iki karşıt ögenin birleştirilmesi" prensibinden oluşturulan wu pei chih doktrini üzerine kuruludur.

Jász-Nagykun-Szolnok

Orta Macaristan topraklarında merkezi Szolnok olan vilâyettir.

Kate Price

Kate Price, vokalıst, enstrümanist, şarkı sözü yazarı, kompozitör.Utah, Salt Lake şehrinde doğdu, Santa Barbara`da büyüdü. İlk müzik sevgisini erken yaşlarda Bulgar müziğini keşfederek yaşadı.

Kubbealtı Lügatı

``Kubbealtı Lugatı, Asırlar Boyu Tarihi Seyri İçinde Misalli Büyük Türkçe Sözlük``, İlhan Ayverdi, redaksiyon-etimoloji Ahmet Topaloğlu, etimoloji Hayri Bilecik, imla Mustafa Tahralı, tashih Fahrünnisa Bilecik, dizgi Hülya Uğur.Kubbealtı Neşriyatı, İstanbul 2005, 3 cilt.Önsöz`den: "Bizi bu yola sevkeden Türk diline yapılan kasıtlı müdahaleler sonucunda dilimizin gittikçe fakirleşmekte ve ifade yeteneğini kaybetmekte oluşudur.

Selçuk Yula

Selçuk Yula (d. 8 Kasım, 1959, Ankara) Eski futbolcu. Şimdi spor yorumculuğu yapmaktadır. Futbolculuk kariyerine Şekerspor`da başladı. 1981`de transfer olduğu Fenerbahçe`de golcülüğü ve penaltı atışları ile tanındı. Fenerbahçe`de gol krallıkları (1981-82, 16 gol), (1982-83, 19 gol) kazandı. Fenerbahçe formasıyla 134 gol attı. Daha sonra F. Almanya`da Blau Weiss Berlin takımına geçti, bir sezon oynadı (1986-1987). 21 kez oynadığı Millî Takım`da 3 kez kaptanlık yaptı. Dah

Theo Jörgensmann

Theo Jörgensmann (d. 29 Eylül 1948, Bottrop), Alman caz klarnet müzisyenleri ve bestecidir.

Veszprém

Veszprém, (Osmanlı döneminde: Vesprim" ya da "Pesprim, Almanca: Wesprim oder Weißbrunn ) Macaristan'ın batı kesiminde, Veszprém ili' nin (megye) merkezi kent.

Direnç Renk Kodları

Direnç renk kodları, direnç üzerindeki renkleri değerlendirirken A, B, C, D ve T sırasına göre gitmeye dikkat etmek gerekmektedir. Bu sıralamaya göre yapılacak hesaplama sonucunda elde edilen direnç değeri Ohm olarak bulunacaktır.

Kadir (gökbilim)

Kadir, bir yıldızın parlaklığını dile getiren gökbilim terimi. Yıldızlar parlaklık derecelerinde farklılıklar gösterdiğinden, onları parlaklıklarına göre sınıflamak için bir sistem kurulmuştur.

Necmi Özgür

Necmi Özgür (d. 1917, Akhisar, Manisa Türkiye) - (ö. 6 Mayıs 1989), Türk siyasetçi.

Afrika Felsefesi

Yazılı bir geleneği pek bulunmamakla birlikte, Afrika'nın çoğunlukla sözlü gelenekleri ile örf ve adetlerinden beslenen bir felsefesi olduğundan bahsetmek mümkündür. Afrika'nın yazılı felsefesinin ilk ve ender ürünleri Eski Mısır'a aittir. Buna karşılık çağdaş Afrika felsefesine sözlü gelenek hakimdir.

Cseh Tamás

Cseh Tamás (22 Ocak 1943, Budapeşte - 7 Ağustos 2009, Budapeşte) Macar söz yazarı,şarkıcı,müzisyen ve artist.

Libra'daki Yıldızlar Listesi

Bu liste Libra Takım Yıldızındaki dikkate değer yıldızlar listesi olup,azalan parlaklığa göre sıralanmıştır.

Negatif Binom Dağılımı

Olasılık kuramı ve istatistik bilim dallarinda negatif binom dağılım bir ayrık olasılık dağılım tipi olup Pascal dağılımı ve Polya dağılımı bu dağılımın özel halleridir.

Alman Uçak üretim Firmaları Listesi

Uçak ve helikopter imal eden Alman firmaları.

Ağdaş Rayonu

Ağdaş Rayonu (Azerice: Ağdaş rayonu), Azerbaycan'da rayon olarak adlandırılan birinci derece idarî bölümlerden birisidir.

Cannes Film Festivali En İyi Yönetmen Ödülü

Cannes Film Festivali En İyi Yönetmen Ödülü (Fransızca: ''Prix de la mise en scène'') 1946'dan bu yana dağıtılan ödül

Ekmek Otlak Muharebesi

Ekmek Otlak Muharebesi (Macarca: Kenyérmezei csata, Rumence: Bătălia de la Câmpul Pâinii), 13 Ekim 1479' da, Osmanlı Devleti ve Eflak ile Macaristan orduları arasında meydana gelen muharebe.

Gewehr 41

Gewehr 41, bir 7.92x57mm Mauser kalibreli yarı otomatik tüfektir. Nazi Almanyası tarafından II.

Johann Strauss II Operetleri Listesi

Johann Strauss II (d. 1825 – ö. 1899) tarafından bestelenmiş tüm operetlerin bir listesidir.

KKTC Polis Örgütü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Polis Örgütü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Rauf Denktaş başkanlığındaki Kurucu Meclisi tarafından 4 Aralık 1984 tarihinde çıkarılan 51/1984 sayılı "Polis Örgütü Kuruluş, Görev ve Yetkileri Yasası" adlı kanun ile organize edilen ve görevleri belirlenen polis teşkilatı. Görev ve yetkileri arasında "Ülkenin iç güvenliğini ve kamu düzenini sağlamak ve kollamak", "Kara, hava ve deniz yoluyla yapılan her türlü kaçakçılığı önlemek ve takip etmek", "Ateşli silahların k

Log-normal Dağılım

log-normal dağılım logaritması normal dağılım gösteren herhangi bir rassal değişken için tek-kuyruklu bir olasılık dağılımdır. Eğer ''Y'' normal dağılım gösteren bir rassal değişken ise, bu halde ''X'' exp(''Y'') için olasılık dağılımı bir log-normal dağılımdır; aynı şekilde eğer ''X'' log-normal dağılım gösterirse o halde log(''X'') normal dağılım gösterir. Logaritma fonksiyonu için bazın ne olduğu önemli değildir: Herhangi iki pozitif sayı olan ''a'', ''b'' ≠ 1 için eğer l

MTV Avrupa Müzik Ödülleri 2003

MTV Avrupa Müzik Ödülleri 2003, her yıl düzenlenen MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nin onuncusudur. Edinburgh, İskoçya'da gerçekleştirilen ödül töreninin sunuculuğunu Christina Aguilera yaptı. Ödül töreninin açılış performansını "Baby Boy" isimli parçayla Beyoncé Knowles ve Sean Paul sergiledi.

Messier 44

Messier 44 (ayrıca Arıkovanı yıldız kümesi, Praesepe (Latince

Moskova Muharebesi

1 Ekim 1941: 1.250.000 nefer 990 tank 7.600 top Bergström 2007 Sh: 90ref> Karşı saldırı sırasında: 1.376

Pompa'daki Yıldızlar Dizini

Bu liste Pompa takımyıldızındaki dikkate değer yıldızlar listesi olup, azalan parlaklığa göre sıralanmıştır.

R Coronae Borealis Değişeni

R Coronae Borealis değişeni (kısaca RCB) ani olarak 9 kadire ulaşan parlaklık azalmaları gösteren patlayan değişen yıldız.

Sibirya Tatarları

Sibirya Tatarları, Rusya'nın Batı Sibirya bölgesinde, Novosibirsk, Tomsk, Kemer, Tyumen, Omsk oblastları'nda yaşayan bir Sibir halkıdır. Burada yaşamış olan Türk kavimlerinin yerli halklarla da karışarak oluşturdukları bir etnik gruptur. 15. ve 16. yüzyıllarda Sibir Hanlığı'nı kurmuşlardır. Sibirya'da yaşadıkları bölgelere göre değişik adlarla anılırlar. Bunların arasında Tom Tatarları, Baraba Tatarları, Tubyl-Irtysh Tatarları'nı sayabiliriz. Konuştukları dil Tatarca'nın yerel diyalektleridir, a

Sunak'taki Yıldızlar Dizini

Bu liste Sunak takımyıldızındaki dikkate değer yıldızlar listesi olup, azalan parlaklığa göre sıralanmıştır.

Terazi'deki Yıldızlar Dizini

Terazi Takım Yıldızındaki dikkate değer yıldızlar listesi olup, azalan parlaklığa göre sıralanmıştır.

W Ursae Majoris Değişeni

W Ursae Majoris değişeni ışık eğrilerinde izlenen neredeyse eşit derinlikli iki minimum ve süreklilik gösteren ışık değişimleri ile karakterize edilmektedirler. Eşit minimum derinlikleri, bileşen yıldızların eşit yüzey sıcaklığına sahip olduklarının bir göstergesidir. "değen çiftler" olarak da bilinen bu sistemlerin bileşenleri birbirine çok yakındır. Bunun doğal sonucu olarak birbirlerine uyguladıkları ileri düzeyde karşılıklı tedirginlik kuvvetleriyle, küresellikten önemli ölçüde sapmış bileşe

Ölümcül Oyun (film)

''Ölümcül Oyun'' 2007 ABD yapımı psikolojik gerilim filmidir. Özgün adı ''Sleuth'' olan film 4 Nisan 2008 tarihinde Türkiye'de gösterime verilmiştir.

Özdeşlik Teoremi

Karmaşık analizde holomorf fonksiyonlar için özdeşlik teoremi, bağlantılı açık bir D kümesi üzerinde verilmiş olan f ve g gibi iki holomorf fonksiyon D içindeki bir z noktasının komşuluğunun üzerinde eşit olursa (yani f = g ise), o zaman bu iki fonksiyonun D üzerinde eşit olduklarını ifade eder. Bu yüzden, holomorf bir fonksiyon tamamiyle, D içinde muhtemelen çok küçük bir komşuluktaki değerleriyle belirlenir.

Planck Birimleri

Planck birimleri, aşağıdaki listede de gösterilen gibi SI tarafından kabul edilen ve yedi temel birimden türetilen fiziksel ölçü birimleridir. Bu yedi fiziksel sabit, eğer türetilen herhangi bir birimin sayısal değeri olarak kullanılırsa değeri 1 birim olur. Planck birimlerinin kuramsal fizikte derin anlamları vardır. Bunlar, fizik yasasının cebirsel ifadelerini, çok kolay biçimde basitleştirirler. Kuantum kütleçekimi gibi birleşik kuramların incelenmesi özel rol oynarlar.

Planck Sıcaklığı

Planck sıcaklığı (''T''P), Planck birimleri olarak bilinen doğal birimler sisteminde sıcaklık birimidir.

Potavatomiler

Potavatomiler (Potavatomice ''Bodéwadmi / Bodéwademi'' [tekil] ''Bodéwadmik'' [çoğul] «ateşin bekçileri/keepers of the fire» ya da ''Neshnabé / Eneshenabé'' [tekil] ''Nishnaabeg / Anishinaabeg'' [çoğul] «aslî halk/original people» ; İngilizce ''Potawatomi, Pottawatomi, Pottawatomie, Pottawattamie''), Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı Michigan, Wisconsin ve Oklahoma eyaletleri ile Kanada'nın Ontario eyaletinde yaşayan Anişinabelerden Kuzeydoğu Kızılderilileri kültür grubundan bir Kızılderili h

FC Hradec Králové

FC Hradec Králové , Çek Cumhuriyeti'nin en üst düzey futbol ligi olan Gambrinus liga'da yer alan bir futbol kulübü.

Fransız Cos Komandoları

Fransız Özel Kuvvetleri COS (Açılımı: Commandement des Opérations Spéciales, Türkçe. Özel hrekat komutanlığı) 1990'lı yılların başında kurulmuş ve her birim içinde Hava, Deniz ve kara komandoları olmak üzere 3 ayrı birimi olan ve ilk aktif görevlerini 1992 Körfez savaşı sırasında gösteren Fransız seçkin özel harekat birimleridir. sayılarının 3.000 dolaylarında olduğu düşünülmektedir. Birimden birime kullanılan techizat değişiklik göstermekle birlikte Avrupa'nın seçkin özel kuvvetleri arasında sa

Turhan Gençoğlu

Turhan Gençoğlu (1955) Türk iş adamı ve siyasetçi. Gençoğlu Holding'de ailenin ikinci nesil Yönetim Kurulu Başkanı'dır. Birleşmiş Milletler(BM) Sivil Toplum Örgütleri adına Türkiye Ulusal Koordinatörü'dür.

Veszprém Ili

Veszprém ili. Macaristan'ın iç kesimlerinde bir ildir. Merkezi de kendisiyle aynı adı taşıyan Veszprém' dir. Yüz ölçümü 4613 km², nüfusu ise 375,000'dir.

Akrep'teki Yıldızlar Dizini

Akrep Takım Yıldızındaki dikkate değer yıldızlar listesi olup, azalan parlaklığa göre sıralanmıştır.

Dijital İmza Algoritması

Dijital İmza Algoritması dijital imza için bir FIPS standardıdır. Ağustos 1991’de National Institute of Standards and Technology (NIST) tarafından tasarlanmıştır. Dijital imza algoritması, ElGamal İmza Algoritması'nın bir varyantıdır.