Israil tarihi için Arama Sonuçları (560)

İsrail Tarihi

İsrail'in tarihi çok eskilere dayanır. Hazret-i Davud ve Hazret-i Süleyman zamanlarında doğru yolda olan ve peygamberlere inanan Yahudiler devlet kurmuşlardı. Fakat daha sonra hak yoldan ayrıldılar. Allahü teala onlara İsa Peygamber'i gönderdi. Yahudiler Hazret-i İsa'ya inanmadılar ve çok eziyet ettiler. Öldürülmesi için çeşitli yollara başvurdular. Nihayet havarilerden Yuda, Hazret-i İsa'nın yerini öğrenip Romalılara ihbar etti. Allahü teala tarafından Hazret-i İsa'nın göğe çıkarılmasından s

İsrail-Ürdün Barış Antlaşması

İsrail–Ürdün Barış Antlaşması (; Çeviri: ''Heskem Ha-Shalom beyn Yisra'el Le-Yarden'') (; Çeviri: ''Mu'ahadat as-Salaam al-'Urdunniyah al-Isra'yliyah''), iki ülke arasında devam eden çeşitli sorunları ve toprak anlaşmazlıkları çözmek amacıyla 1994 yılında imzalanan barış antlaşmadır. İki ülke arasında yaşanan sorunlardan dolayı toplamda 18.3 milyar dolarlık bir kayıp meydana gelmişti. Bu barış antlaşması İsrail ile Filistin Ulusal Yönetimi arasında devam eden Ortadoğu Barış Süreci'nin bir kolu

İsrail

İsrail resmi olarak İsrail Devleti (İbranice: מדינת ישראל) (Medīnat Yisra'el), (Arapça: دولة إسرائيل) (Dawlat Isrā'īl) Asya ve Afrika kıtalarının kesiştiği yerde bulunmaktadır. Coğrafi olarak, Asya kıtasında bulunmaktadır; batısında Akdeniz, kuzeyinde Lübnan ve Suriye, doğusunda Ürdün, güneyinde ise Mısır ve Kızıldeniz ile çevrilidir.

Filistin Tarihi

"Filistinliler Ülkesi" olarak da adlandırılan Filistin toprakları, Suriye çölü, Lübnan ve Akdeniz arasında yer alıyor. Eski Yunanlılar'ın başlangıçta kıyı bölgesini belirtmek için kullandıkları bu isim, eski İbranice Ken'an adının yerini aldı. Eskiçağ'da bölge, Celile, Samiriye, Yahudiye ve Moablar ile Ammonlar bölgelerini içine alıyordu; İbraniler zamanında.

Filistin Tarihi - Madrid Zirvesi

1991 - MADRID ZIRVESI1991 yılındaki Körfez Savaşı, Irak'i destekleyerek zengin Körfez ülkelerini kendisinden uzaklaştıran Filistin Kurtuluş Örgütü ve lideri Yaser Arafat için felaket oldu. Dönemin ABD Dışişleri Bakanı James Baker, bölgeye yaptığı ziyaretlerle, Madrid'de uluslararası bir zirve düzenlenmesi için zemin hazırladı.

Filistin Tarihi - 2. İntifada

II. İNTİFADA Ehud Barak hükümetinin basa gelmesiyle esen iyimserlik rüzgarı, karşılığını bulamadı. 1999 yılının Eylül ayında yeni bir Wye River anlaşması imzalandı.

Suriye Tarihi

Suriye, Mezopotamya'nın bereketli ovaları üzerinde kurulan tarih boyunca medeniyetin ve ticaretin bir merkezi olmuştur. Suriye, Asuri-Süryani halkının kurduğu imparatorluk ve beyliklerinin yoğun bir yaşam alanı olmuştur. Akdeniz'den Zagroslara kadar uzanan Asur imparatorluğu topraklarına Yunanlılar tarafından verilen bir isimdir.

Süryani Tarihi

Süryanilerin millatan önceki tarihleri, eski Mezopotamya'da yaşayan ulusların tarihidir. Hıristiyanlık inancı tüm yukarı Mezopotamya'daki halkların tek bir potada erimelerini sağlamıştır. Süryani halkının kökleri de eski Mezopotamya'nın en eski tarihsel dönemine kadar inip orada kaybolmaktadır.

Kronoloji - Dünya Tarihi

M.Ö. 8500-7000, Ortadoğu'da çiftçiliğe geçişM.

Dünya Mirası Alanları (İsrail)

İsrail`deki Dünya Mirası Alanları Listesi Şu şekildedir;

2006 İsrail-Lübnan Savaşı

2006 İsrail-Lübnan Savaşı, Hizbullah'ın askeri kanadı ile İsrail Silahlı Kuvvetleri arasında Lübnan toprakları ve İsrail'in kuzeyinde, 12 Temmuz - 14 Ağustos 2006 tarihleri arasında sürmüş olan silahlı çatışmadır. Kriz, Lübnan'da yerleşmiş Hizbullah Örgütü'nün, 12 Temmuz 2006 tarihinde 2 İsrail askerini kaçırması ve 8'ini öldürmesiyle başlamıştır.

Fenerbahçe'nin Avrupa Tarihi

Bu maddede Fenerbahçe Spor Kulübü profesyonel futbol şubesi a takımının yer aldığı Avrupa Futbol Federasyonları Birliği organizasyonlardaki karşılaşma sayımlamaları yer almaktadır.

Galatasaray'ın Avrupa Tarihi

Bu maddede Galatasaray Spor Kulübü futbol branşının 1956 yılından günümüze kadar oynamış olduğu UEFA bünyesindeki turnuvaların tüm maçlarını görebilirsiniz.

Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsrail

İsrail, Eurovision Şarkı Yarışması'na ilk kez 1973 yılında, Raşut Ha-Şidur (IBA) isimli kamusal yayın kuruluşunun Avrupa Yayın Birliği'nin aktif bir üyesi olmasının ardından katılmıştır. İsrail, Avrupa kıtasında hiç toprağı bulunmamasına rağmen yarışmaya katılan ilk ülkedir. İsrail'i 1980 yılında Fas, 1981 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti ve 2006 yılında Ermenistan izlemiştir.

Eurovision Şarkı Yarışması Tarihi

Londra. 1968'de yarışmaya Royal Albert Hall ev sahipliği yaptı.

Yahudi Tarihi

Yahudi tarihi, Yahudi halkının, inancının ve kültürünün tarihidir. Yahudi tarihi yaklaşık altı bin yıllık bir süreyi ve yüzlerce farklı topluluğu kapsadığından, burada ancak genel bir şekilde ele alınabilmektedir. Aşağıda sıralanan ana maddelerde ve bu maddede belirtilen her ülkedeki Yahudi topluluklarının ayrı tarihlerine ek bilgiye ulaşılabilir.

İsrail Komünist Partisi

İsrail Komünist Partisi (İbranice: מק"×™†Ž, HaMiflega HaKomunistit HaYisraelit'in kısaltılmış hali (İbranice: המפלגה הקומוניסטית ×”×™×éראלית†Ž) İsrail'deki bir siyasi partidir ve ''Hadash'' adıyla bilinen birliğin bir parçasıdır. İlk adı Rakah idi (İbranice: רק"×—†Ž, Reshima Komunistit Hadasha'nın kısaltılmış hali (İbranice: ר×éימה קומוניסטית חד×é×”†Ž, Yeni Komünist Liste anlamındadır) ve 1960'lı yıllarda ayrıldığı asıl Maki ile karıştırılmamal

İsrail Bağımsızlık Bildirgesi

14 Mayıs 1948 tarihinde açıklanan İsrail Bağımsızlık Bildirgesi (İbranice: הכרזת העצמאות†Ž, Hakhrazat HaAtzma'ut veya İbranice: מגילת העצמאות†Ž Megilat HaAtzma'ut) İngiliz Mandası'nın sonlandığı günde, yeni bağımsız İsrail devletini resmi olarak beyan etmiştir. Bildirgeyi David Ben-Gurion okumuştur, ve kendisi de yeni ülkenin ilk başbakanı olmuştur.

Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Yahudilerin Tarihi

Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Yahudilerin tarihi. Dünyadaki birçok ülke gibi, Birleşik Arap Emirlikleri'nin modern tarihi şu anki Yahudi nüfusunu ifşa etmemektedir. Bin yıl süresince Orta Doğu'daki Yahudi tarihi ve Arap Yarımadası'ndaki Yahudi tarihinde Yahudi cemaatlerinin bugün BAE topraklarında toplandıkları kayıtlarda yer almaktadır.

Fiji'deki Yahudilerin Tarihi

Fiji'deki Yahudilerin tarihi Avrupalı kaşif ve yerleşimcilerin adalara varmasıyla başlar.

Tacikistan'daki Yahudilerin Tarihi

Tacikistan'daki Yahudilerin tarihi uzun ve çeşitli bir geçmişe sahiptir. Tacikistan Yahudilerinin çoğu köken olarak Buhara Yahudisidir.

Tarihi Coğrafya

Modern coğrafya ilke ve yöntemlerini kullanarak bir sahayı geçmiş bir zaman diliminde araştıran coğrafya bilim koluna denir.[Gümüşçü 2010]. Kısaca geçmişin coğrafyası olarak ifade edilen bu alanın tanımlanmasında ve algılanmasında bir takım yanlışlıklar mevcuttur.

Tayland'daki Yahudilerin Tarihi

Tayland Yahudilerinin çoğu Rusya ve Sovyetler Birliği kökenli Aşkenazlar olsa da, cemaatin kökeni 17.yy'da bu topraklara gelen Bağdadi Yahudilere kadar dayanır. Bu cemaate 1970 ve 80'lerde İran'dan kaçan Parsim Yahudileri de katılmıştır.

Tayvan'daki Yahudilerin Tarihi

Yahudilerin Tayvan'daki tarihi yeni sayılır ve nüfusları hiçbir zaman çok olmamıştır. İlk hatırı sayılır büyüklükteki cemaat 1950'lerde oluştu. Dini servisler için ABD Silahlı Kuvvetleri'nin şapeli kullanıldı.

Güney Kore'deki Yahudilerin Tarihi

Kore'de hatırı sayılır büyüklükteki Yahudi cemaati Kore Savaşı dönemine denk gelir; bu dönemde, bölgedeki komünizmle baş eden ABD önderliğindeki savaşta Kore ordusunda yüzlerce Yahudi asker bulunmaktaydı. Yahudi din görevlisi olarak orduda yer alan Chaim Potok Kore'deki deniyimlerini ''The Book of Lights and I am the Clay'' isimli kitabında aktardı.

Güney Osetya'daki Yahudilerin Tarihi

Güney Osetya Yahudilerinin tarihinin başlangıcı Gürcistan'ın diğer bölgelerindeki Yahudilerin tarihine benzemektedir. Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'de büyük ölçüde Yahudi nüfusu ve bu Yahudilerin kendilerine ait mahalleleri vardı.

Gürcistan'daki Yahudilerin Tarihi

ქართველი ებრაელები / ''Kartveli Ebraelebi''

Umman'daki Yahudilerin Tarihi

Eskiden yüzyıllar boyunca Yahudilerin varlğı süren Umman'da bugün bir Yahudi cemaati bulunmamaktadır.== Erken tarihte Yahudiler ==Bazı eski Yahudi kaynaklarına göre bir Tora ve Kuran karakteri olan Eyyub bugünün Umman'ıyla bağdaşmıştır. Eyyub'un mezarı liman şehri Salalah'ın 70 km uzağındaki Jabal Dohfar'da bulunmaktadır.

Venezuela'daki Yahudilerin Tarihi

Venezula'daki Yahudilerin tarihi, bir grup ''marranonun'' Caracas ve Maracaibo'da yaşadığı 17.yy'ın ortalarına kadar dayanır. Fakat, Venezuela'daki Yahudi cemaati 19.yy'ın ortalarına kadar kurulmadı. 2008 yılından beri Hugo Chávez ile Yahudi cemaati arasındaki gerginlik nedeniyle ülkedeki Yahudi nüfusunun beşte biri yakın zamanda ülkeyi terketti.

Dominik Cumhuriyeti'ndeki Yahudilerin Tarihi

Hispanyola'ya yerleştiği bilinen ilk Yahudiler İspanya Yahudileriydi. Kristof Kolomb adayı 1492'de keşfettiği zaman yerleşmişlerdi. Yüzyıllar boyunca Yahudilere ev sahipliği yapan İspanya'da antisemitizm ve engizisyonlar başlayınca Yahudiler ülkeden kaçtı.

Bosna-Hersek'teki Yahudilerin Tarihi

Bosna-Hersek'teki Yahudilerin zengin bir tarihi vardır.

Brezilya'daki Yahudilerin Tarihi

Brezilyalı Yahudi (Portekizce: ''Judeu Brasileiro'', ) Yahudi kökenli veya Yahudiliğe geçmiş Brezilyalılara denir.

Bulgaristan'daki Yahudilerin Tarihi

Bulgaristan'daki Yahudilerin tarihi MÖ 2. yüzyıla kadar uzanır. Bu zamandan beri herzaman bir Yahudi nüfusu olan Bulgaristan'da Yahudilerin Bulgaristan tarihinde antik çağlardan Orta Çağa ve bugüne kadar önemli rolleri bulunur.

Türk Dili Tarihi

Türk dili tarihi, çivi yazılı Sümerce tabletlerdeki alıntı kelimelerOsman Nedim Tuna, Sümer ve Türk Dillerinin Tarihî İlgisi ve Türk Dilinin Yaşı Meselesi, Türk Dil Kurumu Yayınları, Ankara 1997, s. 49. ISBN 975-16-0249-1 şeklinde bilinen ilk örneklerine rastlanan, coğrafya olarak Moğolistan ve Çin içlerinden Avrupa’nın ortalarına, Sibirya’dan Hindistan ve Kuzey Afrika sahasına kadar yayılmış olan Türk dilinin tarihidir. Günümüzde Asya ve Avrupa kıtalarında konuşulan ve yazılan Türk yazı d

İbrani Alfabesinin Tarihi

İbrani alfabesinin tarihi binyıllar öncesine dayanır.

İsrail'de Turizm

İsrail’de turizm, en büyük gelir kaynaklarından biridir. 2010 yılında 3.45 milyon turist ülkeyi ziyaret etmiştir .

İsrail'in Uluslararası Tanınması

İsrail'in uluslararası tanınması, 14 Mayıs 1948'de İsrail Bağımsızlık Bildirgesi ile kurulan İsrail Devleti'nin diplomatik olarak tanınmasıdır. 192 Birleşmiş Milletler üyesi devletin 160'ı (%83) İsrail'i tanımaktadır.

İsrail-Türkiye Ilişkileri

Türkiye-İsrail ilişkileri, Türkiye ile İsrail'in, Türkiye'nin İsrail'i tanımasından Mart 1949 tarihinden sonra kurdukları ikili ilişkilerdir.

İsrail Krallığı (Kuzey)

İsrail Krallığı (İbranice: ממלכת יִשְׂרָאֵל, ''Mamlehet Yisrael'') Birinci İsrail Krallığı'nın MÖ 930'da yıkılmasından sonra kurulmuş iki devletten biridir. (Diğeri Yehuda Krallığı'dır.) MÖ 930'da kurulan krallığın varlığı MÖ 720'de Asur İmparatorluğu'nun işgaliyle son buldu. En önemli şehirleri Şehem, Tirzah ve Samiriye idi.

İsrail Ekonomisi

İsrail Ekonomisi, teknolojik açıdan oldukça gelişmiş olan bir market ekonomisidir . İsrail ayrıca 2010 yılındaki 3.45 milyon yabancı turist ziyaretiyle dünya turizminde de iyi bir yerdedir.

İsrail Ile Ilgili Komplo Teorileri

Onluk agorot (kuruş) tartışması bir komplo teorisinden ortaya çıkmıştır . Filistin Özgürlük Örgütü lideri Yasser Arafat, Birleşmiş Milletlerin özel bir oturumunda, 10’luk agorot üzerindeki tasarımın, Büyük İsrail haritasını içerdiğini ve bu agorotun Siyonist yayılımcı politikalarının bir göstergesi olduğunu belirtti.

İsrail Mutfağı

İsrail mutfağı, hem yerel yemekler hem de dünyanın her yerinden İsrail'e gelen Yahudi göçmenlerin yemeklerinden oluşur. 1948'de İsrail devletin kuruluşundan ve özellikle 1970'lerin son yıllarından beri bir İsrail füzyon mutfağı oluşmuştur.

İzlanda'daki Yahudilerin Tarihi

İzlanda'daki Yahudilerin tarihi 17. yüzyılda başlamasına rağmen gerçek anlamda göç 1930'lara kadar gerçekleşmemiştir.

Yemen'deki Yahudilerin Tarihi

תֵּימָנִי / ''Temani''

El Salvador'daki Yahudilerin Tarihi

El Salvador'daki Yahudilerin tarihi 19. yüzyılın başında Sefarad Fransa Yahudileri'nin ülkeye gelmesiyle başlayıp ardından II.Dünya Savaşı'nda gelen Aşkenazlarla devam etmiştir.

Hindistan'daki Yahudilerin Tarihi

Hindistan Yahudileri Hindistan'da bulunan dini bir azınlıktır. Yahudiliğin, Hindistan'a giren ilk gayri-Dharma dinlerden olduğu tarihte kayıtlıdır. Antik çağlardaki cemaatler kültürel asimilasyona uğramıştır. Her Yahudi cemaati, Yehuda Krallığı ve Kayıp On Kabile gibi farklı kökenlerden geldiği için ülkedeki Yahudi sayısını kestirmek zordur. Toplam Yahudi nüfusunun yarısı Manipur ve Mizoram'da, çeyreği de Mumbai'de yaşamaktadır. Dünyadaki birçok ülkenin aksine Hintlerin kontrolundeki Hindistan'd

Honduras'taki Yahudilerin Tarihi

Honduras'taki Yahudilerin tarihi engizisyon döneminde başlamıştır. Cemaatin çoğu San Pedro Sula ve Tegucigalpa şehirlerinde yaşamakta olup bazı aileler liman kenti olan La Ceiba'da yaşamaktadır.

Myanmar'daki Yahudilerin Tarihi

Myanmar'daki Yahudilerin tarihinde kayıtlara geçen ilk Yahudi, 18.yy'da Burma Kralı Alaungpaya'nın ordusunda yer alan Solomon Gabirol'du.

Mısır'daki Yahudilerin Tarihi

Mısır Yahudileri, dünyanın hem en eski hem en yeni cemaatini oluşturur. Tam bir nüfus bilgisi bulunmasa da Mısır'daki Yahudi nüfusunun 2004 itibariyle 100'den az olduğu düşünülür, bu sayı 1922'de 75 ila 80 bin arasındaydı. Tarihi yerli cemaatin çekirdeğini Rabinik ve Karay Yahudileri oluşturur. İspanya'dan kovulmanın ardından Mısır'a daha çok Sefarad ve Karay yerleşmiştir. Nüfus, Süveyş Kanalının açılmasının ardından artan ticaret olanakları sebebiyle yükselişe geçti. Osmanlı İmparatorluğu'na ba

Katar'daki Yahudilerin Tarihi

Katar'daki Yahudilerin tarihi ve bunun hakkındaki bilgiler çok sınırlıdır.

Kazakistan'daki Yahudilerin Tarihi

Kazak Yahudilerinin nüfusu 12,000 ila 30,000 olup toplam nüfusun %1'inden azını oluşturur.

Latin Amerika'daki Yahudilerin Tarihi

Latin Amerika'daki Yahudilerin tarihi, bazı bakış açılarına göre Christopher Columbus'un İspanya'dan yola çıkıp Atlantik Okyanusu'nu geçtiği tarih olan 3 Ağustos 1492'de başlar. Onun yola çıktığı tarih, Katolik Monarklar olan I. Isabel ve II. Fernando'nun İspanya'daki Yahudilere ya Katolisizm'e geçmelerini ya da ülkeyi terketmelerini emreden bildirgeyi yayınladığı tarihe denk gelir.

Okyanusya'daki Yahudilerin Tarihi

Okyanusya'daki Yahudilerin tarihi, ilk kaşifler, fok ve balina avcılarıyla başlamaktadır. Yahudiler ve diğer yerleşimciler Okyanusya'ya 18.yy'dan başlayarak gelmişlerdir. Avustralya, Yeni Zelanda ve Okyanusya'nın diğer adalarına yerleşmişlerdir.

Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Yahudilerin Tarihi

Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Yahudilerin tarihi, Osmanlı topraklarında var olan Yahudilerin tarihidir. Tarihle yakından ilgilenmeyen kişilerde genellikle iki yanlış yargıya rastlanır:

Otomobilin Tarihi

otomobilin tarihi 19. yüzyılda enerji kaynağı olarak buharın kullanılmasıyla başlar ve içten yanmalı motorlarda petrolün kullanılmasıyla devam eder. Günümüzde alternatif enerji kaynakları ile çalışan otomobillerin üretilmesi konusunda çalışmalar hız kazanmıştır.

Pakistan'daki Yahudilerin Tarihi

Pakistan Yahudileri (Urduca:یھودی "Yehudi") Pakistan'ın küçük bir dini azınlığını oluşturmaktadır. Çeşitli hesaplamalar 20.yy'ın başlarında Karaçi'de yaklaşık 2500 Yahudinin, Peşaver'de küçük bir Yahudi cemaatinin ve diğer şehir merkezlerinde sayısı bilinmeyen Yahudilerin olduğunu gösterir. Bu iki şehirde de birer sinagog bulunmaktaydı, raporlara göre Peşaver'deki sinagog hala aktiftir. Diğer hesaplamalara göre Orta Asya, İran ve Afganistan'dan gelen Yahudilerle bu nüfus daha fazladır.

Endonezya'daki Yahudilerin Tarihi

Endonezya'daki Yahudilerin tarihi ilk Avrupa kaşiflerinin bölgeye yerleşmesiyle başlar. Yahudiler, Endonezya'da 20 kişilik nüfuslarıyla çok küçük bir cemaat oluşturmaktadır, ve bunların çoğu Sefarad'dır.

Eritre'deki Yahudilerin Tarihi

Eritre Yahudi cemaatinin 19. yüzyılın sonlarında İtalyan sömürgeciliği döneminde ticaret fırsatlarının cazibesiyle gelen Aden Yahudileri tarafından kurulduğu düşünülür.

Ermenistan'daki Yahudilerin Tarihi

Ermenistan'daki Yahudilerin tarihi 2000 yıl öncesine dayanır.

Singapur'daki Yahudilerin Tarihi

Singapur'a yerleşen ilk Yahudiler, Stamford Raffles 1819'da Singapur'u bir ticaret limanına dönüştürdükten sonra Hindistan'dan gelen Bağdadi Yahudilerdir.Yirmi yıl sonra Johor Sultanı 520 km2'lik alanı İngilizlere sattı, yeterince nüfusu olan Yahudi cemaati bugün "Sinagog Sokağı" olarak bilinen sokakta 40 kişilik bir sinagog inşa ettirdi.

Besarabya'daki Yahudilerin Tarihi

Besarabya'daki Yahudilerin tarihi ile ilgili bilgiler sunulmaktadır.

Beşiktaş'ın Avrupa Kupaları Tarihi

1. maçın kadrosu: ''Varol Ürkmez, Kamil Üzülmez, Özcan Esinduy, Münir Altay, Gürcan Berk, Ahmet Berman, Aleko Sofyanidis, Kaya Köstepen, Ahmet Özacar, Faik Solmaz, Coşkun Taş''

Kosova'daki Yahudilerin Tarihi

Kosova'daki Yahudilerin tarihi bazı istisnalar hariç Sırbistan'daki Yahudilerin tarihinin aynasıdır. İstisnalardan biri Holokost sırasında İtalya hakimiyetindeki Arnavutluk'a bağlı Kosova döneminde yaşananlar ve bir diğer istisna da 1999'da Sırbistan'dan ayrılırken gerçekleşen 1998-1999 Kosova Savaşı dönemidir.

Kıbrıs'taki Yahudilerin Tarihi

==Antik çağ==Kıbrıs, Akdeniz'in doğusunda bulunan Akdeniz'in üçüncü büyük adasıdır. Kıbrıs'ın ilk yerlileri büyük ihtimalle Karyalılardır, bunu Fenikeliler ve Yunanlar takip eder. Adaya ilk Yahudiler Yunanlar işgali altında girmiştir.

Laos'taki Yahudilerin Tarihi

Laos'ta yerleşik Yahudi mevcudiyeti bulunmamaktadır, fakat komünist olan bu ülke yabancı turistlere kapılarını açmaya başladığından Chabad, Luang Prabang'da 2006 yılında kalıcı bir yer açma izni almıştır. Genç Rabbi Avraham Leitner, Yahudi ziyaretçilere yemek ve barınak sağlamaktadır.

Malezya'daki Yahudilerin Tarihi

Malezya Yahudileri Malezya'da yaşayan veya Malezya kökenli Yahudilere denir. Başta Penang olmak üzere ülkenin Kuala Lumpur ve Malacca gibi diğer şehirlerinde de yaşarlar. Yahudilerin çoğu Doğulu olmakla birlikte (çoğunluğu Bağdadi Yahudiler) Avrupa (Aşkenaz) ve Çin (Kaifeng) Yahudileri de bulunur. Çin Yahudileri Çin'den Malezya'ya 1949'da Milliyetçi Çin komünistler tarafından ele geçirildiği zaman kaçmıştır.

Malta'daki Yahudilerin Tarihi

Malta'daki Yahudilerin tarihi MÖ 1500'lere dayanır. Her ne kadar nüfusları hiçbir zaman 1000'i geçmediyse de mevcudiyetleri İsrailoğulları'ndan Zebulun ve Aşer kabilelerin deniz yolculuklarına başlamasına kadar uzanır.Tayar, Aline P'nina: "[http://80.244.168.89/Communities/Archive/Malta.asp The Jews of Malta]". Accessed July 18, 2009. Günümüz Malta Yahudilerinin çoğu Sefarad olmasına rağmen Aşkenaz dua kitapları kullanılmaktadır.

Nepal'deki Yahudilerin Tarihi

Nepal'deki Yahudilerin tarihinde kalıcı Yahudi cemaatinin sayısı çok az olup çoğunluğunu diplomatik yetkililer ve Chabad kadrosu oluşturmaktadır.

Nijerya'daki Yahudilerin Tarihi

Yahudilik binlerce yıla yayılmış bir din olup, bölgedeki Yahudi-merkezli dini grupların varlığı Nijerya'daki Yahudilik'in tarihi varlığı konusunu tartışmaya açmıştır. Bu gruplar atalarının Bilad el-Sudan Yahudileri olduğunu ve yüzyıllar boyunca Yahudiliği icra ettiğini savunsa da daha yakın zamanda Avrupa'lı Hıristiyanların buraya gelmesiyle halkın Yahudilik'le tanışması ihtimaller arasındadır.

Nikaragua'daki Yahudilerin Tarihi

יהדות ניקרגואה

Karpat Rutenya'daki Yahudilerin Tarihi

Karpat Rutenya'daki Yahudilerin tarihi.

Moldova'daki Yahudilerin Tarihi

Moldova'daki Yahudilerin tarihi yüzyıllar öncesine dayanır. Besarabya Yahudileri bir süredir bölgede yaşamaktadır.

Monako'daki Yahudilerin Tarihi

II. Dünya Savaşı'ndan önce Monako'da yaklaşık 300 kişilik küçük bir Yahudi cemaati vardı. Savaş sırasında eyalet Yahudilere sahte kimlikler çıkararak Naziler tarafından sürülmelerini engelledi.

Moğolistan'daki Yahudilerin Tarihi

Moğolistan'daki Yahudilerin tarihi, 19.yy'ın sonlarına doğru Sibirya Yahudilerinin Moğollarla ticaret yapmasına kadar dayanır. Bunun sonucunda bazı Yahudi aileler Moğolistan'a yerleşti.

Filistin Tarihi - İsrail Devletinin Kuruluşu

1947 - BM'NİN FİLİSTİN PROJESİVE İSRAİL DEVLETİNİN KURULUŞU1947 yılında, Filistin'i 1920 yılından beri yöneten İngiltere, Siyonist-Arap sorununu çözme sorumluluğunu Birleşmiş Milletler'e devretti. Bölge, Araplarla Yahudi göçmenler arasındaki kronikleşmiş huzursuzluğun pençesinde kıvranıyordu. Yahudiler artık toplam Filistin nüfusunun üçte birini oluşturuyorlardı ve toprakların yüzde 6'sının sahibi olmuşlardı.

Filistin Tarihi - 6 Gün Savaşı

1967 - 6 GÜN SAVAŞI Arap ülkeleriyle İsrail arasındaki tansiyonun artması sonucu, 5 Haziran- 11 Haziran 1967 tarihleri arasında, Ortadoğu'nun çehresini değiştiren çarpişmalar meydana geldi. Bu savaş sonucu İsrail; Mısır kontrolündeki Sina Yarımadası ve Gazze Şeridi'ni, Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ni ve Ürdün'ün elindeki Bati Şeria ile Doğu Kudüs'ü işgal etti.

Filistin Tarihi - 1973 Yom Kippur Savaşı

1973 - YOM KIPPUR SAVAŞI 1967 Savaşı'nda kaybedilen toprakları diplomatik yollarla geri alamayan Mısır ve Suriye, Musevilerin kutsal Yom Kippur gününde İsrail'e karşı geniş çaplı bir saldırı başlattılar.1973 çarpışmaları Ramazan Savaşı olarak da bilinir. Savaşın ilk 3 haftasında iki müttefik, Sina ve Golan'da ilerleme kaydetti.

Filistin Tarihi - Arafat BM'de

1974 - ARAFAT BIRLESMIS MILLETLER'DE 70'li yıllar, Yaser Arafat liderliğindeki Filistin Kurtuluş Ordusu (FKÖ) ve Ebu Nidal gibi diğer Filistinli grupların İsrail hedeflerine yönelik saldırılarına sahne oldu. Bu eylemler arasında en çarpıcı olani ise, Kara Eylül örgütü tarafından gerçekleştirildi.

Filistin Tarihi - 1977 İsrail Sağı

1977 - İSRAİL SAGI YENIDEN CANLANIYOR İsrail devletinin kurulusunda rol oynayan sertlik yanlısı sağcı Irgun ve Lehi gruplarının mirasçıları olan Herut Partisi (sonradan ismi Likud oldu), 1977 yılına kadar İsrail'de hiçbir seçimi kazanamamıştı. 1977 öncesinde İsrail politikası, sol eğilimli İsçi Partisi'nin egemenliği altındaydı.

Filistin Tarihi - Şabra Ve Şatilla

LÜBNAN'IN İŞGALİ VE KATLİAMLAR İsrail Ordusu, 1982 yazında Lübnan'a askeri harekat düzenledi. 'Galile için barış' operasyonu, İsrail-Lübnan sınırındaki Filistinli gerillaların kamplarını yok etme amacıyla başlatıldı. Fakat dönemin Savunma Bakanı Ariel Şaron, harekatı Beyrut'a kadar genişletti ve Filistin Kurtuluş Örgütü'nü Lübnan'ı terk etmek zorunda bıraktı.

Filistin Tarihi - İsrail Mısır Anlaşması

1979 - İSRAİL VE MISIR BARIŞ ANLASMASI Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, 19 Kasım 1977'de Kudüs'e giderek İsrail Parlamentosu'nda bir konuşma yaptı ve tüm dünyayı şaşırttı. Sedat, 1973'teki Yom Kippur Savaşı'ndan 4 yıl sonra İsrail'i tanıyan ilk Arap lider oldu.

Filistin Tarihi - 1. İntifada

I. İntifadaİsrail işgaline karşı Gazze'de başlayan kitle ayaklanması, hızla Batı Şeria'ya sıçradı. İntifada, sivil itaatsizlik, İsrail ürünlerine boykot, duvar yazıları ve yollara kurulan barikatlarla yayıldı.

Filistin Tarihi - Oslo Barış Süreci

OSLO BARIŞ SÜRECI İsrail'de Mayıs 1992 seçimlerinde İzak Rabin önderliğindeki İsçi Partisi hükümetinin iktidara gelmesi, Arap-İsrail barış sürecine büyük hız kazandırdı. Güvercin kanadından Şimon Peres ve Yossi Beilin'in de yer aldığı yeni İsrail hükümeti, Filistinlilerle barış görüşmelerine uygun bir hükümetti.

Filistin Tarihi - Rabin Suikasti

OSLO II VE RABIN SUIKASTI Filistinlilerin Gazze ve Eriha'yi yönettikleri ilk yıl, zorluklarla geçti. Filistinli militanların düzenledikleri bombalı saldırılarda onlarca İsrailli yaşamını yitirdi. İsrail, özerk bölgeleri ablukaya aldı, Filistinli militanları hedef alan saldırılar düzenledi.

Filistin Tarihi - 1996 Ve Şiddet

1996-ŞİDDET GERİ DÖNÜYOR 1996 yılının başında, Hamas örgütünün İsraillileri hedef alan intihar saldırıları ve Lübnan'ın üç hafta boyunca İsrail tarafından bombalanmasıyla, şiddet bölgeye geri döndü. Şimon Peres, sağcı Binyamin 'Bibi' Netanyahu karşısında seçimi kaybetti.

Kıbrıs Tarihi

Kıbrıs (Yunanca: Κύπρος, Kipros), Güneybatı Asya'da bulunur ve Akdeniz'in üçüncü büyük adasıdır. Kuzeyinde 65 km mesafe ile Türkiye, doğusunda 112 km mesafe ile Suriye, 267 km ile İsrail, 162 km ile Lübnan; güneyinde 418 km ile Mısır; kuzeybatısında ise 965 km ile Yunanistan yer almaktadır.

Kıbrıs Tarihi Kronolojisi

Kıbrıs (Yunanca: Κύπρος, Kipros), Güneybatı Asya'da bulunur ve Akdeniz'in üçüncü büyük adasıdır. Kuzeyinde 65 km mesafe ile Türkiye, doğusunda 112 km mesafe ile Suriye, 267 km ile İsrail, 162 km ile Lübnan; güneyinde 418 km ile Mısır; kuzeybatısında ise 965 km ile Yunanistan yer almaktadır.

Yehuda'nın Tarihi

Yehuda Krallığı (İbranice: מַלְכוּת יְהוּדָה, Malkhut Yehuda) Yahudi tarihinde iki dönemde var olmuştur. Birinci dönemde, Tevrat'a göre İsrail Krallığı'nın kralı Şaul'un ölümüyle Yehuda topraklarında bir krallık oluştu ve bu krallığın başında Yehuda kabilesinin lideri Davud geçti.

Tunus'taki Yahudilerin Tarihi

Tunus'taki Yahudilerin tarihi Roma dönemine kadar dayanır. 1948'de önce Tunus'taki Yahudi nüfusu 110.000'lere kadar ulaştı. 1950'lerde nüfusun yarısı İsrail'e diğer yarısı Fransa'ya göç etti. 2011 itibariyle Tunus şehrinde 700 ve Cerbe Adası'nda 1000 Yahudi yaşamaktadır.

Ürdün'deki Yahudilerin Tarihi

Ürdün'deki Yahudilerin tarihi, bugünkü Ürdün coğrafyasının büyük bir bölümü bir zamanlar İsrail Diyarı'ndaki Yahudilerin tarihi ile çakıştığı için antik döneme kadar uzanır.

İran'daki Yahudilerin Tarihi

İran'daki Yahudilerin tarihinin başlangıcı Antik çağın son zamanlarına rastlar. Dini kitaplar olan Yeşaya, Daniel, Ezra ve Nehemya kitaplarında Yahudilerin Pars İmparatorluğu'ndaki yaşamı ve deneyimleri aktarılmıştır. Ezra kitabında, Pars Krallarının Yahudilerin Kudüs'e dönmesine ve Tapınağın tekrar inşa edilmesine izin verdiği yazılıdır; "İsrail Tanrısı'nın buyruğu ve Pers kralları Koreş'in, Darius'un, Artahşasta'nın buyrukları uyarınca tapınağın yapımını bitirdiler." Yahudi tarihi için önemli