Korece için Arama Sonuçları (250)

Korece

Korece, Kore yarım adasında ve komşu Yanbian özerk bölgesinde (Çin) yaygın olarak kullanılan bir dildir ve hem Kuzey Kore hem de Güney Kore'nin resmi dilidir.

Korece Vikipedi

Korece Vikipedi (Korece: 한국어 위키백과) Vikipedi'nin Korece sürümüdür. Ekim 2002'de başlatıldı.

Felsefe

Felsefe, varlık, anlam ve öz sorunlarının eleştirel bir yaklaşımla araştırılmasına ve varılan sonuçların sistemli bir biçimde ortaya konmasına yönelik düşünsel etkinlik. Yokluğa karşıt olarak var olan şey. Oluşa karşıt bir şey olarak, değişmeden aynı kalan gerçeklik. Boşluğa karşıt bir şey olarak, mekanda bir yer işgal eden kalıcı gerçeklik.

Türkçe

Türkçe, diğer Türk dilleriyle birlikte Altay dil ailesinin bir kolunu oluşturur. Bu ailenin diğer üyeleri Moğolca, Mançu-Tunguzca ve Korecedir. Japoncanın Altay dil ailesinin bir üyesi olup olmadığı konusu tartışılmaktadır.

Japonca

Bugün tek biçimli bir dil olan modern Japonca eski klasik yazı diliyle modern konuşma dilinin uzlaşması sonucunda ortaya çıktı. Çince telaffuzunun Japonca'nınkine benzemesi yüzünden, önceleri yazı dilinde Çin harfleri kullanıldı ve yazı dili konuşma dilinden farklı bir evrim geçirdi; Çin üslubunun etkisinde kalan bu yazı, daha sonra hece işaretleri (kana) biçiminde sadeleştirildi. Bugün Japonca, düşey sütunlar halinde sağdan sola doğru yazılır ve bu yazı Çin harfleriyle kana'nın bir karış

Etimoloji

Alm. Wortableitungslhre; Etymologie (f), Fr. Etymologie (f), İng. Etymology. Bir kelimenin nereden geldiğini veya oluş şeklini ve birçok kelimenin ortak kökünü bulma işi. Bu işle uğraşan gramer dalı filolojinin bir bölümü olup, kelimelerin mânâlarının köklerini mümkün olduğu kadar eskiye giderek araştırır.

Tunguzca

Tunguzca veya Tunguz dilleri, ("Mançu-Tunguz Dilleri" olarak da bilinir) Sibirya, Moğolistan ve Mançurya'da konuşulan, Altay Dil Ailesi'ne mensup dil topluluğudur.

Santimetre

Santimetre SI'nın verilerine göre, metrenin yüzde biri değerindeki bir uzunluk ölçüsü birimidir. Metrik sistem içinde yer alır. Santimetre-gram-saniye (cgs) birim sistemindeki temel birimi oluşturur. Alan hesaplamalarında santimetrekare, hacim hesaplamalarında ise santimetreküp adını alır.

Guan Yin

Guan Yin (觀音; Pinyin: guān yīn) Uzakdoğuda Budistler tarafından kutsal kabul edilen Merhamet Bodhisattvası. Kaynağı Hindistan'daki Sanskrit Avalokiteśvara inancından almaktadır. Batıda ise Merhamet Tanrıçası olarak bilinir. Guan Yin, ''Dünyanın seslerini dinleyen'' anlamında Çince ''Guan Shih Yin'' kelimesinin kısaltılmış şeklidir.

Hapkido

HAPKİDO`NUN TANIMIKorece Hap; vücut ve ruhun birleşmesi, Ki; iç enerji ve Do; eğitim yolu, sanatı sözcüklerinin birleşiminden oluşur. Hapkido; insan bedeninin içindeki enerji ve ruhun birleşmesi olayıdır.HAPKİDONUN İÇERİĞİHapkido geniş bir yelpazede; kol ve ayak eklem kilitlemeleri, fırlatma, Her türlü ayak teknikleri, el teknikleri ile akrobatik jimnastik, eğme, bükme ve sinir noktalarına baskı tekniklerinin yanında ateşsiz her türlü silahı ustaca kullanmayı, günlük hayatta kullanılan eşyaları

Siri

Siri (Telafuz /ˈsɪri/) Apple'ın İOS'u için tasarlanmış bir kişisel akıllı asistan ve navigasyon programıdır. Uygulama kullanıcıların sorularını cevaplamak için doğal bir dille oluşturulmuş arayüzünü kullanır, öneriler sunar ve bir dizi istekleri daha gerçekleştirmek için web hizmetlerini kullanır.

Facebook

Facebook, insanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal paylaşım sitesidir. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 devresi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu.

Trax

TRAX, S.M. Entertainment tarafından 2004 yılında kurulmuş Güney Koreli rock grubu. "TRAX", "kaydedilen parçalar" anlamına gelmesinin yanı sıra grup üyelerinin sahne adlarının baş harfleridir: Typhoon of the Rose Attack on X-Mas. Esasında nu metal ve alternatif rock grubu olan TRAX, 2006'da baterist Rose'un gruptan ayrılmasıyla tarzını pop rock çevirmiştir.

Beşikten Mezara

Beşikten Mezara, Andrzej Bartkowiak'ın yönettiği 2003 ABD yapımı aksiyon filmidir. Filmin başrollerinde dövüş sanatçısı Jet Li ve rapçi DMX yer alır.

Kuzey Kore

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Asya’nın doğusunda, Kore Yarımadasının 38° enleminin kuzeyinde kalan bir devlet. Güneyinde Kore Cumhuriyeti, batısında Sarıdeniz, doğusunda Japon Denizi, kuzeyinde Çin ve Rusya Federasyonu vardır.

Soru Işareti

Soru işareti, bir noktalama işaretidir.

Teksas

Teksas, Amerika Birleşik Devletleri 'nin güneyinde yer alan bir eyalet. Başkenti Austin'dir. Yüzölçümü 695.622km²'dir. Batısında New Mexico, kuzeyinde Oklahoma, kuzeydoğusunda Arkansas, doğusunda Louisiana ve güneydoğusunda Meksika körfezi, güneyinde Meksika vardır. Meksika'yla olan sınırı tamamen "Rio Grande" nehri ile çizilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde yüzölçümü bakımından Alaska'dan sonra 2. gelir.

Vokatif

Vokatif, Türkçede olmayan ismin hâllerinden biridir. Kişiye, hayvana ya da eşyaya hitap için bazı dillerde kullanılmaktadır. Vokatif bir ifade hitabın altını çizen bir söz yöneltme şeklini içerir. Mesela "Bilmiyorum, Ahmet" cümlesinde ''Ahmet'' vocatif bir ifade olup "Bilmiyorum Ahmet" cümlesideki ''Ahmet'' gibi "bilmek" fiiline bağlı düz tümleç olmayıp tersine kime hitap edildiğini belli eder.

Kuzey Kore - Nüfus Bilgileri

Nüfus: 21,968,228 (Temmuz 2001 verileri)Nüfus artış oranı: %1.22 (2001 verileri)Mülteci oranı: 0 mülteci/1,000 nüfus (2001 tahmini)Bebek ölüm oranı: 23.55 ölüm/1,000 doğan bebek (2001 tahmini)Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 71.02 yılerkeklerde: 68.04 yılkadınlarda: 74.15 yıl (2001 verileri)Ortalama çocuk sayısı: 2.26 çocuk/1 kadın (2001 tahmini)Ulus: KoreliDin: Geleneksel

Dil Aileleri

Dünyadaki dil ailelerinin dağılımı şu coğrafi bölgelere bağlı olarak ele alınabilir, Avrupa, Güney Asya, Kuzey Asya, Asya, Güneydoğu Asya, Güneybatı Asy&l Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika.

Güney Kore - Nüfus Bilgileri

Nüfus: 47,904,370 (Temmuz 2001 verileri)Nüfus artış oranı: %0.89 (2001 verileri)Mülteci oranı: 0 mülteci/1,000 nüfus (2001 tahmini)Bebek ölüm oranı: 7.71 ölüm/1,000 doğan bebek (2001 tahmini)Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 74.

Altay Dilleri

Altay dilleri, Avrupa'dan, Orta Doğu'ya ve Orta Asya'dan Uzak Doğu'ya kadar uzanan büyük bir coğrafyada konuşulan dilleri kapsayan bir dil ailesidir. Altay kolunda

M. Cihat Özönder

1947 yılında Ankara`da doğdu. 1971 yılında H.Ü.

Altay Dil Ailesi

Altay dilleri, Avrupa'dan, Orta Doğu'ya ve Orta Asya'dan Uzak Doğu'ya kadar uzanan büyük bir coğrafyada konuşulan dilleri kapsayan bir dil ailesidir. Altay kolunda

Kore Dili Ve Edebiyatı

Kore Dili ve Edebiyatı Kore dili ve edebiyatını öğretmek amacıyla eğitim veren bir akademik birimdir. Türkiyede bu alanda eğitim veren iki üniversite bulunmaktadır:

Fullmetal Alchemist

Fullmetal Alchemist (鋼の錬金術師 , Hagane no Renkinjutsuşi, Metal Simyacı), -genelde hayranları tarafından FMA veya Hagaren şeklinde kısaltılır- Hiromu Arakawa tarafından yaratılan ve Enix’in (şimdi Square Enix) Aylık Shonen Gangan dergisinde seri halinde yayınlanan mangasıdır. Ayrıca anime serisine de dönüştürülmüştür ve bir de devam filmi çekilmiştir.

Karanlık Sırlar (film)

Türkiye`de gösterim adıyla Karanlık Sırlar veya ``A Tale of Two Sisters`` (장화, 홍련 ``Janghwa, Hongryeon``) 2003 Güney Kore yapımı psikolojik korku filmidir. Kore korku filmleri arasında en çok izlenme rekorunun yanısıra Amerikan salonlarında gösterilen ilk Kore korku filmidir.

Kata

Kata; (sözcük anlamı olarak form) tek ya da eşli olarak yapılan detaylı olarak düzenlenmiş hareketler dizisi anlamına gelen Japonca bir sözcüktür. Kata denince akla her ne kadar Savaş Sanatları gelse de; sözcük Geleneksel Japon Tiyatrosu Kabukiden, Geleneksel Çay Seramonisine kadar birçok Japon Kültürü ögesinde kullanım alanı bulmuştur.

Kore Cumhuriyeti Ulusal Marşı

Aegukga(ì• êµ­ê°€ / 愛國歌) (``Millî Marş``) Kore Cumhuriyeti`nin ulusal marşıdır.

Kuan Yin

Guan Yin (觀音; Pinyin: guān yīn) Uzakdoğuda Budistler tarafından kutsal kabul edilen Merhamet Bodhisattvası. Kaynağı Hindistan'daki Sanskrit Avalokiteśvara inancından almaktadır.

LG Grup

LG Grup (İngilizce: LG Group, Slogan (İngilizce): "Life's Good"), Güney Koreli büyük bir şirketler topluluğu olup, elektronik, Cep telefonu ve petrokimyanın da dahil olduğu birçok alanda faaliyet göstermektedir. LG, Koo ailesi tarafından yönetilen bir aile şirketidir.

My Sassy Girl

``My Sassy Girl (Yeopgijeogin geunyeo) ``. 2001 Güney Kore yapımı bir romantik komedi.

Naruto (anime Ve Manga)

Naruto (ナルト, Naruto), Japon manga sanatçısı Masashi Kishimoto tarafından oluşturulmuş ve sonradan animeye de uyarlanmış bir manga serisidir. Diğer insanlar tarafından kabul görmek isteyen Naruto Uzumaki'nin maceralarını anlatır.

Türkiye Türkçesi

Türkçe, Türk dili ya da Türkiye Türkçesi, batıda Balkanlar’dan başlayıp doğuda Hazar Denizi sahasına kadar konuşulan Altay dillerinden biridir.

Ulusal Chengchi Üniversitesi

Ulusal Chengchi Üniversitesi (國立政治大學; Guólì Zhèngzhì Dàxué; Devlet Politika Üniversitesi) Tayvan'da bir devlet üniversitesidir. Taipei'de Muzha semtinde bulunmaktadır.

Ural Altay Dil Ailesi

Ural Altay Dil Ailesi, eskiden birtakım dilbilimcilerinin varlığını savunduğu, fakat üzerinde genel olarak anlaşmaya varılmamış olan kuramsal bir dil öbeğidir. Günümüzde Altay Ailesi ve Ural Ailesi olarak ele alınan bu dil aileleri

Boş Ev (film)

Boş Ev (Bin Jip), 2004 yapımı bir Kim Ki Duk filmidir. Kim Ki Duk'un önemli filmlerinden biridir.

Cho Hun-hyeon

Cho Hunhyun (doğum 10 Mart, 1953) Koreli 9-dan profesyonel bir Go oyuncusudur.

Clifford A. Pickover

Clifford A. Pickover bilim, matematik ve bilimkurgu alanlarında yazan bir yazar, yayımcı ve köşe yazarıdır.

Galyalı Asteriks'in Maceraları

Galyalı Asteriks'in Maceraları (Fransızca: Astérix le Gaulois), metnini René Goscinny'nin, resimlemesini de Albert Uderzo'nun yaptığı Fransız bir çizgiroman dizisidir. Uderzo, Goscinny'nin 1977'deki ölümünden beri seriyi tek başına sürdürmektedir.

Google Translate

Google Translate (Google Çeviri), İnternet sayfalarını ve metinleri ücretsiz tercüme eden bir araçtır. Google tarafından sağlanır.

Hankuk Kiwon

Hankuk Kiwon ((한국기원) kimi kaynaklarda Hangook Kiwon veya Hanguk Kiweon), Türkçesiyle Kore Go Derneği (kimi kaynaklarda Kore Baduk Derneği) Güney Kore'nin profesyonel go sistemini idare eden ana örgütsel yapıdır. Japonya'da Minoru Kitani ile birlikte çalışmış bir oyuncu olan Cho Namchul tarafından Kasım 1945'te kurulmuştur.

Moon Geun Young

Moon Geun young(d. 6 Mayıs 1987, Gwangju) Koreli aktris.

SS501

SS501 (Double-S 501 olarak söylenir) Güney Koreli 5 erkekten oluşan bir müzik grupüdür. DSP Entertaintment (Daesung enternaintment) altındadırlar.

TVXQ

taraflı

Amerie

Asıl adı Amerie Mi Marie Rogers olan ABD`li R&B şarkıcısı, söz yazarı, dansçı, aktris ve model Amerie, Fitchburg, Massachusetts`de Afrikalı bir baba ve Koreli bir anneden dünyaya gelmiştir. Babasının Amerikan Ordusu`nda görevi nedeniyle Amerie küçük yaşlardan itibaren Alaska, Teksas, Almanya ve Güney Kore`nin de içinde bulunduğu birçok değişik yere seyahat etmiş ve yaşamıştır. Amerie sonunda "ait olduğum yer" dediği Washington D.C.`ye

Orhan Pamuk'un Diğer Dillerde Yayımlanmış Eserleri

Aşağıda Orhan Pamuk`un Türkçe dışındaki dillerde yayımlanmış eserlerinin listesi bulunmaktadır.

Bütün ülkelerin Işçileri, Birleşin!

Bütün ülkelerin işçileri, birleşin! (veya zaman zaman Bütün ülkelerin proleterleri, birleşin!), özgün Almanca hâli Proletarier aller Länder, vereinigt euch!

Lee Young-ae

'''Lee Young-ae''' (Hangul: 이영애, Hanja: 李英愛, I Yeong-ae, I Yŏngae, d. 31 Ocak 1971, Seoul), bir çok ülkede özellikle Doğu ve Güneydoğu Asya ülkelerinde geniş bir hayran kitlesi bulunan Güney Koreli aktristir. Son zamanlarda, hayran kitlesi Güney Asya ve Orta Doğu'ya bilhassa İran'a[http://chinese.chosun.com/big5/site/data/html_dir/2007/05/24/20070524000011.html][http://perform-arts.blogspot.com/2007_12_09_archive.html] kadar uzanmıştır. 2007'de, ö

Asya ülkeleri Listesi

Asya, yüzölçümü ve nüfus bakımından dünyanın en büyük kıtasıdır. Yaklaşık 44.391.000 km2'lik alanı ile dünya topraklarının neredeyse %30'unu kapsamaktadır.

Dil Oyunları

Dil Oyunu (gizli dil de denir), bir dili değiştirerek, kulağa yabancı gelecek ve anlaşılmayacak şekilde kullanma sistemidir. Dil oyunları genellikle konuşmalarını diğerlerinin anlamasını istemeyenler tarafından kullanılır. Örnek olarak tüm dünyada kullanılan Kuş Dili verilebilir.

Ağaçhatmi

Ağaçhatmi (Hibiscus syriacus), ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından, çiçek açan, ve Asya'nın büyük bir kısmında yetişen ve boyu 2–4 m.'ye erişen vazo şeklinde çalı türü bir bitkidir. Çok dayanıklı olan bu bitki kesilip vazoya konduğunda diğer bitkilerden daha uzun süre dayanabilir.

Dongmyeongseongwang

Goguryeo Kralı Dongmyeongseongwang (MÖ 58 - 19 / MÖ 37 - 19), doğduğu isimle Jumong olarak bilinmekle birlikte, Kore'nin Üç Krallık Dönemi'nin kuzeydeki Goguryeo'nun kurucusudur. Gwanggaeto Dikilitaş'ında Chumowang (Kral Chumo) olarak anılmaktadır.

Dört Göksel Kral

Dört Göksel Kral, Budizm'de her biri dört ana yönden birini gözeten dört koruyucu ilahtır. Değişik dillerdeki isimleri şöyle adlandırılır:

Efsane (film)

The Myth Yönetmenliğini Stanley Tong'un yaptığı, başrolde Jackie Chan'in oynadığı 2005 yılı Hong Kong yapımı Aksiyon-Dram filmidir.

Goong S

Zoraki Prens (Goong S), 2007 yılında Güney Kore'nin MBC kanalında yayınlanmış 20 bölümlük bir dizi. Goong serisi ile bir bağlantısı bulunmamakla beraber bu iki serinin de yapımcısı aynıdır.

Jang Geum

'''Jang Geum''' (Hangul: 장금, Hanja: 長今, Jang-geum, Changgeum, d. 16. yüzyılın başları), Kore tarihinin ilk bayan Kraliyet Hekimi'dir. Her ne kadar ayrıntıları belirsiz ve yüzeysel olsa da ''Joseon Hanedanlığı'nın Vakayinamesi'' 'nde yedi kez bahsedilmektedir. Bununla beraber, Kral Jungjong'un Jang Geum'nın tıbbi bilgisinden memnun kaldığı ve ona, kraliyet ailesinin üyelerinin bakımını verecek kadar güvendiği bilinmektedir. Bundan sonra, Jang Geum, sarayın üçüncü en yü

Ju Si-gyeong

Ju Si-gyeong (22 Aralık 1876 - 27 Temmuz 1914), modern Kore dilbilimi kurucularındandır. Hwanghae Eyaleti'nin Bongsan İlçesi'nde doğmuştur. Kendisi ve öğrencileri Kore Dili'nin imla ve gramerini temel alarak standartlaşmasına yardım etmiştir.

Komi (go)

Komi, goda oyuna sonradan başlayan beyaz taşlara sahip oyuncuya verilen ek puana verilen addır.

Lee Young Ae

Lee Young Ae (Hangul: 이영애, Hanja: 李英愛, I Yeong-ae, I Yŏngae, d. 31 Ocak 1971, Seoul), birçok ülkede özellikle Doğu ve Güneydoğu Asya ülkelerinde geniş bir hayran kitlesi bulunan Güney Koreli aktristir. Son zamanlarda, hayran kitlesi Güney Asya ve Orta Doğu'ya bilhassa İran'a [http://chinese.chosun.com/big5/site/data/html_dir/2007/05/24/20070524000011.html][http://perform-arts.blogspot.com/2007_12_09_archive.html] kadar uzanmıştır. 2007'de, özel bir İran televizyonunun röportaj isteğini yerine ge

National Geographic Magazine

The National Geographic Magazine (NGM) 1888 yılından beri yayımlanmakta olan ABD dergisidir. National Geographic Cemiyeti (National Geographic Society)'nin resmi yayın organıdır. Bugün derginin adı sadece National Geographictir.

Park Tae Hwan

Asya Rekoru 2008 Pekin Olimpiyatları Final; Gümüş Madalya

Shinan İlçesi, Güney Kore

Sinan, Güney Kore'de Jeollanam-do eyaletine bağlıdır. 111 mesken ve 719 ıssız adadan oluşmaktadır. Adaların tamamı Güney Kore'deki adaların %25'lik dilimini kapsamaktadır. Aralarındaki en büyük adalar Anjwado (45.2㎢), Aphaedo (44.3㎢), Bigeumdo (43.1㎢), Dochodo (40.3㎢), Imjado (43.2㎢), Amtaedo (38.7㎢), Jeungdo (37.2㎢), Jangsando (24.3㎢), Haeuido (16.1㎢), ve Heuksando (19.7㎢)'dur.

Something Nice Back Home

Something Nice Back Home, Amerikan televizyon dizisi Lost'un dördüncü sezonunda yayınlanan onuncu, toplamda ise yetmiş dokuzuncu bölümüdür. 1 Mayıs 2008 tarihinde Amerika ve Kanada'da yayınlanmıştır. 10.73 milyon Amerikalı tarafından izlenmiştir.

Teledünya

Teledünya, "Dünyanın Televizyonu" sloganıyla TurksatKablo altyapısı üzerinden yayına başlayan bir dijital platform. Bu platformda, 26'sı HD, 134'ü ise SD olmak üzere 160 televizyon kanalı ve 12 tane de radyo yer almaktadır. Teledünya, çanak anten gerektirmemektedir. Kablo tv altyapısı gerektirmektedir. Kablo tv yayını Türkiyede 22 ilde vardır.

Tetrafobi

Tetrafobi, (''Tetraphobia'') 4 rakamından korkma durumudur. Özellikle Uzak Doğu halklarında yoğunlukla görülen bu fobiye; Çin, Japonya, Kore ve Tayvan'da karşılaşılmaktadır.

Vajrayana

Vajrayana Budizmi, farklı kaynaklarda Tantrik Budizm, Tantrayāna, Mantrayana, Mantranaya, Gizli Mantra, Ezoterik Budizm ve Elmas Taşıt (Çince: 金剛乘, jīngāngshèng, Japonca: 金剛乗, kongōjō, 密教 Mikkyō ) adlarıyla da tanınır. Vajrayana Mahayana Budizminin bir uzantısıdır; felsefesinden çok benimsediği uygulamalarla ayrılır.

Wando İlçesi, Güney Kore

Wando, Güney Kore'de Güney Jeolla eyaletine bağlıdır. Adını merkezde bulunan en büyük ada olan Wando'dan almıştır. Wando'nun modern zamanlarda yetiştirdiği ünlü, şampiyon golfçü Choi Kyung-ju'dur.

Yansiklopedi

Yansiklopedi, Vikipedi'nin eğlence amaçlı olarak kurulmuş parodisidir. Orijinali İngilizce olarak Uncyclopedia adıyla kurulmuştur.

Yeongam İlçesi, Güney Kore

Yeongam, Güney Jeolla Eyaleti'ne bağlıdır. 2010 yılında liman tarafının yanında ilk kez Kore Grand Prix'i düzenlenecektir. Bu yarış pisti, Kore Uluslararası Pisti adını alacaktır. Pist, ünlü yarış pisti tasarımcısı Hermann Tilke tarafından dizayn edilmiştir. Pist, sürekli ve parçalı olarak tamamlanacaktır. İnşaası 2007'de başlayan pist, 2009'da bitirilecektir. Eğer bu paylaşım tamamlanırsa yarışlar 2016'ya kadar devam edip sonraki 5 yıllık opsiyonda en az 2021 yılına kadar sürecektir.

Yeonggwang İlçesi, Güney Kore

Yeonggwang, Güney Jeolla Eyaleti'ne bağlıdır.

Park Jung-yang

Park Jung-yang(Hangıl: 박중양, Hanja:朴重陽, d. 3 Mayıs 1872, Yangju, Kore - ö. 23 Nisan 1959 Daegu Güney Kore), Koreli bir politikacı, bürokrat ve liberal filozoflar idi. adı oldu Haeak(해악, 海岳), Ilsö(일소, 一笑). takma ad oldu değnek Park(박작대기, 박짝대기).

Park Yoochun

Park Yoochun (d. 4 haziran 1986), sahne adı olarak kullandığı Micky Yoochun olarakta tanınır. Kendisi şarkıcı, yazar, besteci ve oyuncudur. Güney Korenin en ünlü grubu TVXQ’nun bir üyesiydi. Bu grup Kore’de DBSK (Dong Bang Shin Ki), Japonya’da Tohoshinki, diğer ülkelerde ise TVXQ olarak bilinir. TVXQ grubundan şirketleri SM Entertainment’e açtığı dava sonucunda ayrı düşmüş ve yoluna 2010 Ekim ayından itibaren JYJ üyesi olarak devam etmiştir. Kendisi hala JYJ grubunun üyesi olarak faliyet sürdürm

Parmak Alfabesi

Parmak alfabesi (), yazı sistemi kullanılarak harflerin veya sayı sistemi kullanılarak sayıların el ve parmaklarile temsili şekilde kullanılmasıdır. Bu alfabe işitme engellilerin eğitimi ve iletişimi amacıyla işaret dili olarak, tüm Dünya'da yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Dünya üzerinde kullanılan bir işaret dili olan parmak alfabesinde zamanla ülkelere göre bazı küçük değişiklikler oluşmuştur. Tarihte parmak alfabesi, şifrelerde ve kolay hafızada tutma teknikleri ile dini eğitimler de dah

Proje Yönetimi Bilgi Tabanı

Proje Yönetimi Bilgi Tabanı (''İng.'' A Guide to the Project Management Body of Knowledege; kısaca PMBOK Guide) merkezi ABD'nde bulunan Proje Yönetimi Enstitüsü (''İng.'' Project Management Institute; kısaca PMI) tarafından yayınlanan, proje yönetimi konusunda kılavuz niteliği taşıyan bir kitaptır. Kılavuzluk özelliği nedeniyle, kitap yöntembilimsel bir kaynak olmaktan ziyade, standart bir başvuru kaynağı işlevi görmektedir. Kitabın içeriğine hakimiyet, mevcut proje yöneticileri için olduğu kada

Fillerde Bilişsellik

Filler dünya üzerinde en zeki hayvan türlerinden biridir. Yaklaşık 5 kg'ın üzerinde olan ağırlığıyla fillerin beyinleri karada yaşayan diğer hayvanlardan büyüktür. En büyük balinaların vücut kütlesi tipik bir filin kütlesinin yirmi katı olmasına rağmen balinaların beyinleri fillerinkinin yalnızca iki katıdır.

Fono Yayınları

Fono Yayınları,1953 yılında Şükrü Meriç tarafından MEB 'e bağlı olarak kurulan bir açıköğretim okulu ve yayınevidir.Bu yayınevi , ağırlıklı dil konusunda kitaplar çıkartıyor ve dil dersleri veriyor ve bu kuruluş dil konusunda açıköğretim ders veren tek kuruluştur.Fono Yayınları'nın Bakü,Stuttgart,Ankara,İzmir,NY,İstanbul'da dil okulları vardır.Yayınevi;konuşma kılavuzlarının yanında,hikaye kitapları,sözlük ve eğitim CD'leri yapmaktadır.Ayrıca, İstanbul 'da bu kuruluşun Fono Koleji adlı bir özel

The Vineyard Man

''The Vineyard Man'', 2006 yılında yayınlanmış bir Güney Kore dizisidir. Dizi, Man Kim Rang'ın aynı adlı kitabından uyarlamadır. Dizinin başrol oyuncuları, Goong dizisi ile tanınan Yoon Eun Hye ve Oh Man Suk'dur.

Çevrimiçi Kur'an Projesi

Çevrimiçi Kur'an Projesi (ÇKP), dünya çapında kullanılan mealleriyle birlikte, çevrimiçi, çok dilli aramalara imkân veren bir Kur'an metni sağlamayı amaçlayan bir proje olup, 2007'nin sonlarında kurulmuştur. Dünya genelinde Müslüman ve Gayrimüslimler tarafından kullanıldığı için site birçok dile çevrilmiştir. Çevrimiçi Kur'an Projesi, bir Kur'an metnini bütün diyakritik kuralları (tecvid) ile birlikte sunan ilk sitedir.

Dewey: Dünyanın Kalbine Dokunan Kütüphane Kedisi

''Dewey: Dünyanın Kalbine Dokunan Kütüphane Kedisi'' Vicki Myron ve Bret Witter ile birlikte yazılan, Eylül 2008'de yayımlanan best seller bir kitaptır.

Dillerin Internet üzerindeki Kullanılımı

Dillerin internet üzerindeki kullanılımı, kullandıkları dile göre internet kullanıcı sayısı ve web sitesi sayısı hakkında birçok bilgi sağlamaktadır.

Jay Park

Jay Park (d. Park Jaebeom (Hangıl: 박재범; Hanja: 朴載範); 25 Nisan 1987, Seattle, Vaşington), ABD'li şarkıcı, dansçı, repçi, müzik yapımcısı, sokak dansçısı, söz yazarı, besteci ve oyuncu. Güney Koreli erkek müzik grubu 2PM'in eski lideri ve Seattle merkezli bir sokak dansı ekibi olan Art of Movement'ın (AOM) üyesi.

Gom Player

GOM Player, Güney Kore merkezli Gretech Corporation firması tarafından 2003 yılında yazılmış, Microsoft Windows işletim sistemleri üzerinde çalışan bir video oynatıcı programdır. Görüntülemek istediğiniz video dosyasının formatına göre ilgili codec bilgilerini internetten yükler ve kullanıcıları codec programları aramaktan ve yüklemekten kurtarır.

Google Çeviri

Google Çeviri (İngilizce: Google Translate), İnternet sayfalarını, metinleri veya yüklemiş olduğunuz belgeleri ücretsiz çeviren bir araçtır. Google tarafından sağlanır. İlk olarak 28 Nisan 2006 tarihinde, Arapça ile İngilizce arası çeviri yaparak hizmete girmiştir.

2002 Asya Oyunları

14. Asya Oyunları, 29 Eylül ve 14 Ekim 2002 tarihleri arasında Busan'da düzenlenmiştir. Oyunlara 44 ülkeden toplam 7,556 sporcu katılmıştır. 38 spor dalı bulunan oyunlara ayrıca 18,000 gazeteci akreditasyon gerçekleştirmiştir. Asya Olimpik Konseyi'nin o dönemdeki bütün üye ülkeleri katılmış ve bu kadar yüksek düzeyde katılım sağlanan ilk turnuva olmuştur.

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... Ve İlkbahar

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... ve İlkbahar (Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring) 2003 yapımı, bir Kim Ki-duk filmidir. Film göl ortasında kurulmuş yüzen bir Budist manastırda geçer. Yaşlı bir Budist keşişin, küçük çırağına hayatın anlamını öğretmesini anlatır. Filmde çırak keşişin hayatının her evresi mevsimler üzerinden anlatılır.

Wonsan

Wonsan, Wonsan Şehri (Hangul: 원산시, Hanja: 원산시, Mc-R: Wŏnsan-si, 2002: Wonsan-si), Kore Yarımadasının kuzeydoğusunda, Japon Denizi (Chosŏn Tonghae, "Kore Doğu Denizi")'nin batı kıyısında yer alan ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore)'nin Kangwon-do ilinin idarî merkezi olan şehir.

Ye-jin Son

Ye-jin Son (; d. 11 Ocak 1982), Güney Koreli kadın oyuncu.

Eklemeli Diller

Eklemeli diller, kelime köklerinin değişmeyip sonlarına veya başlarına ''ekler'' konarak farklı kelimelerin türetebildiği diller.