Mercan resifi için Arama Sonuçları (18)

Mercan Resifi

Mercan resifleri canlı organizmaların ürettiği aragonit yapılardır. Az miktar besin içeren deniz sularında bulunur.

Büyük Mercan Resifi

Büyük Set Resifi, birbirinden ayrı 2,900 resif ve 900 adadan oluşan, 2,600 km genişliğe yayılmış 344,400 km² alanı ile dünyanın en büyük resif sistemidir. Resif kuzey doğu Avustralya'nın Queensland sahili açıklarında bulunan Mercan Denizi'ndedir.

Büyük Set Resifi

Büyük Set Resifi, birbirinden ayrı 2,900 resif ve 900 adadan oluşan, 2,600 km genişliğe yayılmış 344,400 km² alanı ile dünyanın en büyük resif sistemidir. Resif kuzey doğu Avustralya'nın Queensland sahili açıklarında bulunan Mercan Denizi'ndedir.

Coğrafya

M. Ö. 3. yüzyılda Eratosthenes tarafından kullanılan Coğrafya, Eski Yunanca'da yer anlamına gelen Geo ile tarif etmek, betimlemek anlamına gelen Graphie sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. Prof. Dr. Cemalettin ŞAHİN'e göre; Coğrafya, insanın içinde yaşadığı çevrenin doğal özelliklerini, insan-doğal çevre etkileşimini ve bu etkileşim sonucu insanın ortaya koyduğu beşeri ve ekonomik etkinlikleri

Endeavour

Endeavour Büyük Britanya'ya ait küçük bir 18. yüzyıl gemisiydi. Geminin ünü James Cook'un Avustralya'yı keşfettiği ilk seyahatinde komuta ettiği araç olmasından kaynaklanmaktadır. Cook'un yolculuğu 25 Ağustos 1768'de Plymouth'dan başlamış ve Madeira Adaları, Afrika'nın batı sahili, Rio de Janeiro ve Cape Horn yoluyla Güney Pasifik'e doğru devam etmiştir. Burada Tahiti'de üç ay kadar kalan Cook ve Endeavour mürettebatı daha sonra Yeni Zelanda'ya yelken açmıştır. Avustralya'ya ulaşan ilk Batılı ge

Atlantis (film, 1991)

Atlantis, Luc Besson'un yönettiği ve 1991 yılı yapımı olan, belgesel nitelikli bir su altı yaşamı filmidir.

Kıyı Topografyası

Kıyı Topografyası, kıyıların şekillenmesi ve kıyı tiplerinin meydana gelişi üzerinde rol oynayan etkenleri inceler. Bu etkenleri şu şekilde özetlemek mümkündür:1. Yapı ve litoloji: Kıyıyı oluşturan tabakaların durumu veya yapı ile bu tabakaların litolojik özellikleri kıyı şekli üzerinde etkiler oluşturur.

Vatoz Balığıgiller

Vatoz balığıgiller (Rajidae) Vatoz (Rajiformes) takımına ait bir balık ailesidir. 200'den fazla türü, 27 cins altında tanımlanmıştır.

Akvaristlik

Akvaristlik veya Akvaryum hobisi, ( İngilizce: Fishkeeping ) evde veya işyerinde bulunan bir akvaryumda ya da bahçede bulunan bir havuzda balık yetiştiriciliği veya akvaryum düzenlemeye odaklı günümüzde popüler bir hobidir. Akvarist, Akvaristlik hobisini yapan kişidir.

Derin Etek (coğrafi)

Derin etek, okyanuslardaki bir ova...

Balkanlar Coğrafyası

Balkanlar coğrafyası, Balkan bölgesinin çeşitlilik oluşturan coğrafi yapısıdır. Bu yapı içinde deniz etkisindeki alanlar, dağlık bölgeler, koruma alanları, düzlükler yer alır.

Ko Pha Ngan

Ko Pha Ngan (veya Koh Phangan) Tayland Körfezi güney kısmında bulunan ve Surat Thani vilayetine bağlı olan bir adadır. Bangkok’a uzaklığı yaklaşık 744 km’dir. Samui takımadaları grubunda bulunan Ko Pha Ngan'ın komşuları Ko Samui ve Ko Tao adalarıdır. Ayrıca Ang Thong Deniz Milli Parkına da yakın bir mesafededir.

Koro Denizi

Koro Denizi, Büyük Okyanus tabanının güney kesiminde denizaltı çöküntüsü.

Amerikan Samoası Ulusal Parkı

Amerikan Samoası Ulusal Parkı Birleşik Devletler'e bağlı Amerikan Federal Topraklar statülü Amerikan Samoası'nda Tutuıla, Ofu-Olosega ve Ta‘ū adlı üç ayrı adada konumlu (2600 hektarı karada ve 1000 hektarı suda) toplam 3.600 hektar yüzölçümünü kapsayan, ABD Ulusal Park Hizmetleri tarafından idare edilen bir ulusal park'dir.

Lakşadvip Adaları

Lakşadvip, (Sanskrit dilinde ''Lakşa-dvipa'': "Talih Adası"), eskiden Lakkadiv, Minikoy ve Amindivi Adaları, Hindistan'da Hindistan Anakarası kıyılarından 200-300 km açıkta, Umman Denizinde yer alan 20 ada ve mercan resifinden oluşan birlik bölgesi. Yönetim merkezi Lakkadiv Adalarındaki Kavaratti'dir.

Okyanusya'daki Dünya Mirasları

==Genel bilgiler====Okyanusya'daki Dünya Mirası===== Avustralya===# Büyük Set Resifi (1981) # Kakadu Milli Parkı (1981) # Willandra Gölleri (1981) # Lord Howe Adası (1982) # Tasmanya'nın Vahşi Bölgeleri (1982) # Avustralya'daki Godwana Ormanları (1986) # Uluru-Kata Tjuta Milli Parkı (1987) # Queensland'deki Tropik Bölgeler (1988) # Köpekbalığı Koyu, Batı Avustralya (1991) # Fraser Adası (1992) # Avustralya Memeli Fosil Bölgeleri; Riversleigh/Naracoorte (1994) # Heard Adası ve McDonald Adaları (1

Mikro Uluslar Listesi

Mikro uluslar, (bazen ''model ülke'' veya ''yeni ülke projesi'' diye söylenir) herhangi tanınmış egemen bir devlet tarafından ya da herhangi bir uluslararası kuruluş tarafından tanınmamış fakat o bölgede hak iddia edip kendi kendiliğine bağımsızlığını ilan eden ülkelere denir. Küçük bağımsız devletler tanınan mikro-devletler ile karıştırılmamalıdır, ne de egemen devlet statüsü için meşru talep eden fakat tanınmayan devletler ile karıştırılmamalıdır.

The Great Barrier Reef

Büyük Set Resifi, birbirinden ayrı 2,900 resif ve 900 adadan oluşan, 2,600 km genişliğe yayılmış 344,400 km² alanı ile dünyanın en büyük resif sistemidir. Resif kuzey doğu Avustralya'nın Queensland sahili açıklarında bulunan Mercan Denizi'ndedir.