Sözü geçen bir başkasıdır.büyük ve enlice bir kasnağın iki yanına deri geçirilerek yapılan için Arama Sonuçları (1000)

Pisi

PiSi (açılımı Packages Installed Successfully as Intended), 2011.2 sürümüne kadar Pardus'un güncel olarak da Pisi Linux ve SolusOS'un paket yöneticisidir. Bağımlılıkları takip ederek paket inşa etme, kurma, kaldırma, yükseltme ve benzeri işlevleri yerine getirir.

Luke Skywalker

Luke Skywalker, Yıldız Savaşları filminde yer alan Mark Hamill tarafından canlandırılmış kurgu bir karakteri. Jedi Şövalyesi Anakin Skywalker ile Naboo Senatörü Padme Amidala'nın oğlu, Leia Organa Solo'nun ikiz kardeşi, Mara Jade Skywalker'ın eşi ve Ben Skywalker'ın babasıdır.

Cennetin Krallığı

Cennetin Krallığı (orijinal adı: Kingdom of Heaven) Ridley Scott'ın çektiği 2005 tarihli, Haçlı Seferleri üzerine bir filmdir. Filmin başrollerini Orlando Bloom, Liam Neeson, Jeremy Irons, Edward Norton ve Eva Green oynamaktadır.

Kuytul, Turhal

Kuytul, Tokat ilinin Turhal ilçesine bağlı bir köydür.

Sömbeki

Sömbeki (Yunanca: Σύμη (Simi); Osmanlı Türkçesi: Sömbeki, Sönbeki) Ege Denizi ile Akdeniz’in buluştuğu bölgede küçük fakat tarihî bir adadır. Coğrafi olarak Oniki Adalar zincirinin bir parçasıdır.

Lozan Barış Antlaşması Maddeleri

Lozan Barış Antlaşmasının tüm maddeleri

Katliam (film)

''Katliam'', (İngilizce özgün adı: The Texas Chainsaw Massacre Part 2, telaffuz: , Türkçesi ''Teksas Elektrikli Testere Katliamı Bölüm 2'') 1986 tarihli ABD yapımı geniş bütçeli korku filmi. Serinin ikinci filmi olup ilk filmin devamı niteliğindedir. Bir Cannon Films yapımı olan filmin yönetmeni, ilk filmin de yönetmeni olan Tobe Hooper'dır. Senaristliğini L.M. Kit Carson üstlenmiştir. Özel efektler ise Tom Savini tarafından yapılmıştır. Oskarlı aktör Dennis Hopper fil

Pervâne Muineddin

Pervâne Muineddin Süleyman, (''Pervâne Mu‘in al-Din Suleyman'') bir zaman için olsa da ( özellikle 1261 - 1277 yılları arasında) Selçuk Rûm Sultanatı, Moğollu İlhanlılar ve Baybars komutası altındaki Memlûklar arasında Anadolu'yu karıştıran siyaset'in içindeki Acem kökenli baş bir oyuncu ve bir Moğol işbirlikçidir. Pervâne Muineddin'nin, babası olan ''Muhadhdhab al-Din'', Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykavus'a (Arapça: عز الدين كيكاوس بن كيخسرو, ''Izz al-Dīn Kaykā'ũs bin Kaykhusraw'') 1243 yıl

Sahip Ata Fahrettin Ali

Sahip Ata Fahrettin Ali, (Arapça: صَهِپ اتَ فَكهر ال ضِن الِ ''Sâhip Ata Fakhr al-Din Ali''), Anadolu Selçuk yapıtlarına (mimarlarına) çok sayıda bağışta bulunan, yardımsever bir ve son Selçuklu büyük veziridir. Sahip Ata Fahrettin Ali, daha çok ''Sâhib Ata'' veya ''Sâhip Ata'' diye tanınırdı.

Yusuf Ziya (Koçzade)

Koçzade Yusuf Ziya Bey (1882, Bitlis - 14 Nisan 1925, Bitlis), Birinci Meclis üyelerinden Kürt asıllı Türk siyaset adamı.

PiSi Paket Yöneticisi

PiSi (açılımı ''Packages Installed Successfully as Intended''),

Prenses Therese

Bavyera Kraliçesi Sakson-Hildburghausen-Altenburg Prensesi

İncir Tarihi

''İncir Tarihi'', Faruk Duman'ın 2010 yılında yayımlanan romanı.

Yediçınar Yaylası

Yediçınar Yaylası, bir Kemal Tahir romanıdır. Bu kitap ile Köyün Kamburu ve Büyük Mal, Çorum bölgesi insanlarının belli dönemler içinde anlatıldığı bir üçlemeyi oluşturur. Yazarın bundan başka bir de Esir Şehir Üçlemesi bulunmaktadır.

Yunanistan'a İkinci Pers Saldırısı

Yunanistan'a İkinci Pers Saldırısı, MÖ 480 - 479 yıllarında Akamenid İmparatorluğu (Pers İmparatorluğu) Kralı I. Serhas'ın Yunanistan'ı istila için giriştiği ikinci Pers seferdir. Yunan-Pers Savaşları'nın ikinci bölümü olarak kabul edilir. İstila, I. Darius'un MÖ 492 – 490 yıllarında giriştiği ve Maraton Muharebesi'ndeki Pers yenilgisiyle sona eren ilk istila gişiminin bir yenilenmesiydi. Hazırlıkları I. Darius tarafından başlatılan bu sefer, ölümü üzerine tahta geçen oğlu I. Serhas tarafıdan de

Emirşah, Anamur

Emirşah, Mersin ilinin Anamur ilçesine bağlı bir köydür.

Gözlükule Höyüğü

''Arkeolojik Höyük''

Bir Geyşanın Anıları (film)

Bir Geyşanın Anıları (Memoirs of a Geisha) Amerikalı yazar Arthur Golden'ın en çok satanlar sıralamasında yer alan romanından uyarlanan 2005 yılı Hollywood yapımı, bir Geyşa'nın hayatı hakkında sinema filmi.Film, 6 dalda Oscar'a aday olmuş bunlardan 3 tanesini kazanmıştır

Bir Bulut Olsam

Bir Bulut Olsam, yapımını Tims Productions'ın, yapımcılığını Timur Savcı'nın üstlendiği, yönetmenliğini Ulaş İnaç'ın yaptığı ve 23 Şubat 2009 ile 24 Aralık 2009 tarihleri arasında Kanal D ekranlarında yayınlanan televizyon dizisidir. Dizinin senaryosu Meral Okay tarafından yazıldı ve başrollerinde Engin Akyürek, Melisa Sözen, Engin Altan Düzyatan, Aslıhan Gürbüz ve Meral Okay yer almaktadır. Dizi 25 Mayıs 2009 tarihinde yayınlanan 13. bölümü ile ilk sezonu tamamladı.ikinci sezon, 1 Eylül 2009 t

Dünya Bir Oyun Sahnesi

Dünya Bir Oyun Sahnesi, Kenan Işık'ın sunduğu ve Atv'de 2009 yılından itibaren yayınlanan televizyon programıdır.

Özel Bir Gün

Özel Bir Gün, (''Una Giornata Particolare'') yönetmenliğini Ettore Scola' nın yaptığı 1977 tarihli bir İtalya filmidir. Başrolde Sophia Loren ve Marcello Mastroianni'nin yer aldığı film, Hitler'in Roma'da Mussolini' yi ziyarete geldiği gün herkesin aksine kutlamalara gitmeyip evde kalan bir ev kadını ile gey komşusu arasında geçenleri anlatmaktadır.

İki Dil Bir Bavul

İngilizce: ''On The Way to School''

Bir Teselli Ver (film)

''Bir Teselli Ver'', Ömer Lütfi Akad'ın 1971'de çektiği 35mm sinema filmidir. Filmin başrol oyuncusu Orhan Gencebay'dır. Akad bu filminde gecekondulaşmaya değinmiştir.

Bursa Nüfus Ve Sosyal Hayat

1990 sayımına göre toplam nüfûsu 1.603.137 olup, 1.

Fikir Ve Sanat Eserleri Kanunu

BİRİNCİ BÖLÜM Fikir ve Sanat Eserleri A) Tarif: Madde 1 - Bu Kanuna göre eser; sahibinin hususiyetini taşıyan ve aşağıdaki hükümler uyarınca ilim ve edebiyat, musiki, güzel sanatlar veya sinema eserleri sayılan her nevi fikir ve sanat mahsulüdür. B) Fikir ve sanat eserlerinin çeşitleri: 1 - İlim ve edebiyat eserleri: Madde 2 - İlim ve edebiyat eserleri şunlardır: 1.

Bir çenekliler

Bir çenekliler (Liliopsida), monokotiller (ya da monokotiledon), çoğunlukla tek yıllık, palmiyeler haricindeki otsu bitkileri kapsayan çiçekli bitkiler sınıfıdır. Tohumlarında bir çenek bulunduğu için "bir çenekliler" olarak isimlendirilen, bir çenekliler; 50.000 ve 60.000 arası (IUCN sistemine göre) 59,300 bitki türünü kapsarlar.

Bir Evlenme Teklifi

''Bir Evlenme Teklifi'', Anton Çehov'un yazdığı seyirlik bir oyundur.

Bir Zamanlar Ermeniler Vardı

Bir Zamanlar Ermeniler Vardı!.., 2008 yılında Türkiye'de basılan Türkçe kitap.

Geçen Yıl Marienbad'da

Geçen Yıl Marienbad'da 1961 Fransa İtalya ortak yapımı gerçeküstü deneysel filmdir. Özgün adı L'Année Dernière à Marienbad olan film İngiltere'de Last Year in Marienbad, ABD'de de Last Year at Marienbad adlarıyla gösterime sunulmuştur.

13. Cuma Yeni Bir Başlangıç

Friday the 13th A New Beginning (Türkçesi: 13. Cuma Yeni Bir Başlangıç) Correy Feldman'ın başrölünde oynadığı Danny Steinmann tarafından çekilmiş korku gerilim türündeki bir slasher filmidir. 13.

Grande Jatte Adası'nda Bir Pazar Öğleden Sonrası

''Grande Jatte Adası'nda Bir Pazar Öğleden Sonrası'' () Fransız ressam Georges Seurat'ın 1886 yılında tamamladığı tablosu. Bu eser, ondokuzuncu yüzyıl sonları ve yirminci yüzyıl başlarında Fransız art izlenimci ressamlar tarafından yaygın olarak kullanılan noktacılık tekniğinin en iyi orneklerinden biri kabul edilir.

2002 Billboard Hot 100 Bir Numaralı şarkıları Listesi (ABD)

''Billboard'' Hot 100, Amerika Birleşik Devletlerinde en iyi performans gösteren single çalışmalarını sıralayan bir listedir. ''Billboard'' dergisi tarafından yayımlanan ve Nielsen SoundScan tarafından derlenen bu liste, haftalık fiziksel ve dijital satış rakamlarının yanı sıra, müzik yayınlarını da esas almaktadır.

2007'de Bir Numara Olmuş şarkılar Listesi (Kanada)

Canadian Hot 100, Kanadada en iyi performans gösteren single çalışmalarının sıralandığı bir listedir. ''Billboard'' dergisi tarafından yayımlanan ve Nielsen SoundScan tarafından derlenen bu liste, haftalık CD single ve dijital satış rakamlarının yanı sıra, şarkının radyolarda çalınma sıklığını da esas alır.

Bir Teselli Ver (şarkı)

Bir Teselli Ver", İlk olarak 1968/1969 yılında 45'lik olarak yayınlanan ve aynı zamanda Orhan Gencebay'ın 1972'de çıkardığı albüme ismini veren şarkıdır. 45'lik İstanbul plakçılıktan çıkmıştır. Harika Plakçılık'tan çıkan albümde 10 şarkı bulunmaktadır. Aynı zamanda bu isimde sanatçının 1971 yapımı bir filmi de bulunmaktadır.

Bir Zamanlar Ermeniler Vardı!..

Bir Zamanlar Ermeniler Vardı!.., 2008 yılında Türkiye'de basılan Türkçe kitap.

Tokat Tarihi Eserler Ve Turistik Yerler

Verimli ovalar ve önemli yollar üzerinde olan Tokat ili târihî ve turistik eserleri bakımından zengin bir ilimizdir. Başlıca târihî eserleri şunlardır: Garipler Câmii: Tokat’ın en eski câmisi olan bu eser Danişmendoğulları zamânında Danişmend Ahmed Gâzi tarafından 1167’de yaptırılmıştır. Alaca Mescid: İlk defâ 1301’de yaptırılan mescit yıkılınca 1505’te yeniden yaptırılmıştır.

İstanbul Tarihi Eserler Ve Turistik Bilgiler

İstanbul’un hemen her köşesi tarihi ve turistik özelliklere sahiptir. Hepsini saymak, adeta mümkün değil gibidir. En önemlilerinden bazıları şunlardır:

Ankara Tarihi Eserler Ve Turistik Bilgiler

Ankara ili tarihi eserleri ve tabii güzellikleri bakımından oldukça zengindir. Çok eski devirlerden zamanımıza kadar gelen çeşitli devirlere ait tarihi zenginliklerin başlıcaları şunlardır

Eskişehir Tarihi Eserler Ve Turistik Bilgiler

Eskişehir, târihî eserler ve tabiî güzellikler bakımından zengindir. Şifâlı kaplıca ve içmeleri ve modern konaklama te’sislerine sâhiptir.Sivrihisar Kalesi: Bizanslılar tarafından yaptırılmıştır.

Avrupa Birliği Ve Bilgi Toplumu

BİRİNCİ BÖLÜM1. AVRUPA BİRLİĞİ1.1.

Çekmece Nükleer Araştırma Ve Eğitim Merkezi

Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi nükleer alanda araştırma, geliştirme, uygulama ve eğitim çalışmaları yapmak amacıyla çalışan araştırma merkezi. Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna bağlı olan ÇNAEM 1962’de Küçükçekmece Gölünün kıyısında 3200 dönümlük arazi üzerinde kurulmuştur. Günümüzde bilimsel ve teknolojik çalışmalar içerisinde mühim bir yere sahib bulunan nükleer bilimler ve nükleer teknoloji, kompleks hızlı gelişme gösteren, pahalı yatırımlar ve en mühimi de çeşitli bilim d

İran Ve Irak

Tarih boyunca pek çok imparatorluklar ve medeniyetler gelip geçti. ABD geçen yüzyılın ilk yarısı boyunca önce Kuzey ve Orta Amerika’da, ardından Güney Amerika’da kendi imparatorluğunu inşa etti.

Yapısal Dilbilim Ve Ferdinand De Saussure

Yapısal dilbilim 1857-1913 yılları arasında yaşamış olan Ferdinand de Saussure ile yirminci yüzyılın başlarında ortaya çıktı. Ölümünden sonra, 1916 yılında, ders notlarının Genel Dilbilim Dersleri adı altında yayımlanması ile dilbilimde yeni bır çığır açıldı. O zamana kadar dilbilimciler için dil, birtakım dil olgularının toplamı idi ve bunlar ayrı ayrı bir öze sahipmiş gibi tek tek ele alınırdı. Dil çalışmaları, zaman içerisinde bir dilin geçirdiği değişiklikleri incelemek ve bunların kuralları

Frenk Mukallitliği Ve Şapka

``Frenk Mukallitliği ve Şapka``, 1924 yılında yazılan bir kitaptır.

Elektronik Devresi Ve Elemanları

Elektrik akımı gözle görülmez. İletkenden birim zamanda geçen elektron miktarıdır. Bu akım çeşitli etkilerle belli eder. Bir elektrik devresine gerilim uygulandığında, alıcıdan akım geçmektedir. Geçen akımı sınırlayan etken ise malzemenin direncidir. Bir elektrik devresinde akımın geçmesi için gerekli olan kuvvete gerilim denir. Elektronik devrelerle gerilim direnç aracılıyla büyür ve küçülür.

Gelişim Ve Kavramlar

Gelişim kapsamındaki konular iyi anlayabilmek için belirli kavramları ve bu kavramların anlamlarını bilmek gerekir.Gelişim alanında sıklıkla kullanılan temel kavramlar ve açıklamaları aşağıda verilmiştir. Bireyin gelişimini etkileyen etmenler kalıtım ve çevre olarak iki grupta toplanmaktadır. Gelişimde kalıtımın mı yoksa çevrenin mi daha ağırlıklı bir role sahip olduğu konusunda kesinlik kazanmış bir görüş yoktur.

Harry Potter Serisindeki Gazeteler Ve Dergiler

Harry Potter serisindeki gazeteler ve dergiler J. K. Rowling`in 7 kitaplık Harry Potter serisindeki hayali gazete ve dergilerdir. Bu dergi ve gazeteler şunlardır:

Harry Potter Ve Sırlar Odası (film)

Harry Potter ve Sırlar Odası (Özgün adı: Harry Potter and the Chamber of Secrets), Harry Potter serisinin ikinci filmidir. Oldukça zor bir sene atlatan Harry Potter Hogwarts'daki 2. yılına büyük bir sevinçle başlar.

Olaylar Ve Yorumlar

OYUN ALANI VE GEREÇLERİ1. OYUN SAHASIOyun sahası, oyun alanı ve serbest bölgeden oluşur. Bu saha dikdörtgen ve simetrik olmalıdır.

Ali Baba Ve Kırk Haramiler (film, 1944)

''Ali Baba ve Kırk Haramiler'' 1944 ABD yapımı fantastik macera filmidir. Özgün adı ''Ali Baba and the Forty Thieves'' dir. Özgün senaryosunu Edmund L. Hartmann'ın yazdığı filmi Arthur Lubin yönetmiştir. Başlıca rollerinde Maria Montez, Jon Hall, Turhan Bey, Andy Devine, Kurt Katch ve Frank Puglia oynamışlardır. Film Orta Doğu edebiyatının ünlü eseri, Orta Çağ'da yazılmış Binbir Gece Masalları ve özellikle de bunun içinde yer alan "Ali Baba ve Kırk Haramiler" hikâyesine dayanmaktadır. Filmde ge

Dr. Jekyll Ve Bay Hyde (film, 1941)

Dr. Jekyll ve Bay Hyde 1941 ABD yapımı fantastik korku filmdir.

Laura Ve Yedi Ay'ın Mührü

Laura ve Yedi Ay'ın Mührü (''Laura und das Siegel der Sieben Monde'') Alman yazar Peter Freund'un kaleme aldığı Laura Leander Serisi'nin ikinci kitabıdır.

Rusya'nın Posta Tarihi Ve Posta Pulları

posta pulları ve posta hizmetleri tarihinin bir araştırmasıdır.'' Geleneksel olarak pul meraklıları ayrıca bu kategoride Sovyetler Birliği'ni de hesaba katar.

Straits Settlements'in Posta Tarihi Ve Posta Pulları

Malay Yarımadası'nın Straits Settlements'nin posta tarihi diğer Malaya alanlarından farklıdır.Mektuplaşma geçen gemiler kullanılarak özel olarak elle yapılıyordu. Bilinen en erken posta damgası yaklaşık 1806 çivarına tarihlenir.

Pergel Ve çizgilik çizimleri

Pergel ve çizgilik çizimi, belli uzunlukta doğrular, belli büyüklükte açılar ve diğer geometrik şekilleri çizmek için sadece ideal bir çizgilik (işaretsiz cetvel, veya cetvel tahtası) ve pergel kullanılmasıdır.

Gürcistan Ve Kafkasların Moğollar Tarafından Istilası

Gürcistan ve Kafkasların Moğollar tarafından istilası, Orta Çağda Gürcü Krallığı ve Kafkaslardaki ona bağlı vasal devletlerin 13. yüzyılda Moğol İmparatorluğu orduları tarafından istila edilmesidir. İlk muharebeler 1220 yılında Moğol öncü birlikleriyle yaşanır. 1236 yılında ise Moğol Ordusu bütün kuvvetiyle bölgeyi istila eder ve 1243 yılında Gürcistan Moğol egemenliğine boyun eğer. Devlet her yıl çok ağır bir vergi vermek zorunda kalacak ve bitip tükenmeyen Moğol seferleri için asker sağlamak d

Güzel Ve Çirkin (film, 1991)

''Güzel ve Çirkin'', 1991 yılı Walt Disney Feature Animation yapımı bir animasyon filmidir. Özgün adı ''Beauty and the Beast'' olan filmin dağıtımını Walt Disney Pictures yapmıştır. Film, Fransız romancı Jeanne-Marie Le Prince de Beaumont'un, güzel, genç bir kız ile canavara dönüşmüş bir prensi konu alan masalına dayanır. Ayrıca, filmdeki çeşitli öğeler, 1946 yapımı Güzel ile Hayvan filminden ilham alınarak kullanılmıştır.

Genç Büyücüler Ve Son Direniş

Genç Büyücüler Ve Son Direniş (Özgün adı: ''Young Wizards And The Last Stand''), Genç Büyücüler serisinin son filmidir.

Yahudilikte Borç Ve Faiz

Yahudilikte borç ve faiz kombinasyonu konusu karmaşık ve detaylıdır. Faiz kelimesinin İbranicesi ''neşeh''tir (נשך), anlamı ''lokma''dır; borç verenin elde ettiği kazanca ise ''marbit''/''tarbit'' (מרבית/תרבית) denir.''Jewish Encyclopedia'' ''Neşeh'', faizin düşürülüp verilen borcun önceden kesilen faizine denir; ''marbit''/''tarbit'' ise, verilen borcun üstüne eklenen faizdir. ''Marbit''/''tarbit'', modern anlamda uygulanan şekildir ve modern İbranice'de (Kuran'daki Arapça kelime olan ''R

Yapısal Fonlar Ve Uyum Fonu

Yapısal Fonlar ve Uyum Fonu, Avrupa Birliği tarafından üye ülkelere dağıtılan iki bağlantılı ödenektir. Uyum fonu, birlik üyesi ülkelerin daha az gelişmiş bölgelerini desteklemek; yapısal fonlar ise ulaşım sektörü başta olmak üzere üye ülkelerin birlik altyapısına uyum sağlamalarına olanak sağlamak amacıyla verilmektedir. Günümüzde yürürlükte olan program 1 Ocak 2007 tarihinde başlatılmıştır ve 31 Aralık 2013 tarihine dek sürmesi öngörülmektedir. Bu fonlara ayrılan miktar; Yapısal fonlar için 27

Said Nursi'nin Düşünce Yapısı Ve Eleştirisi

Said Nursî'nin düşünce yapısı ve hakkında yapılan eleştirel değerlendirmeler.

Et Ve Süt Kurumu

Et ve Balık Kurumu, (kısa adı: E.B.K.), merkezi Ankara'da bulunan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı resmi bir kurumdur.

Kur'an'da Adı Geçen Peygamberler

Kur'an'da adı geçen peygamberlerin ilki Âdem, sonuncusu ise Muhammed'dir. Bu ikisi arasında sayısı bazı hadis kaynaklarına göre 125 bin olan başka peygamberlerden de bahsedilir. Ancak bu Peygamberlerden 25 tanesi Kur'an'da yer almaktadır. "Ey Muhammed! And olsun, senden önce de birçok peygamber gönderdik. Sana onların kimini anlattık, kimini de anlatmadık." (Mümin suresi: 78)

Kuyu Ve Sarkaç

''Kuyu ve Sarkaç''Öykünün Türkçe isminin ve alıntıların alındığı çeviri: Poe, Edgar Allan. Bütün Hikâyeleri, çeviren: Dost Körpe, İthaki Yayınları, 2002. s. 445 - 457 (İng. ''The Pit and the Pendulum''), Edgar Allan Poe tarafından 1842'de yazılan ve aynı yıl ''The Gift: A Christmas and New Year's Present for 1843'''de yayımlanan kısa öykü. Öykü, bir tutukluya İspanyol Engizisyonu tarafından yapılan işkenceleri anlatır ancak yazar öyküde tarihsel gerçeklere bağlı kalmamıştı

Askerî Casusluk Ve şantaj Davası

Askeri casusluk ve şantaj davası

Lea

Lea, (veya Leah, , ''yorgun'') İbrani atalarından Yakup'un iki eşinden ilki olup Tekvine göre On İki İsrail Kabilesinden altısının ve ayrıca bir de kızın annesidir. Lea, Lavan'ın kızı ve Yakup'un en çok sevip de evlenmek istediği Rahel'in ablasıdır. Lavan, Yakup'un annesi Rebeka'nn kardeşidir; dolayısıyla Lea, Yakup'un kuzenidir.

Radar

Radar, uzaktaki hedefleri mikrodalga yansıtma metodu ile tespit eden cihazdır. Radarın çalışma prensibi ses dalgası yansıma prensibine çok benzer. Sesi yansıtan bir nesneye doğru bağırmanız halinde (örneğin bir kayalık vadide veya mağarada) bir yankı işitirsiniz.Eğer sesin havada yayılma hızını biliyorsanız nesnenin mesafesini ve genel yönünü hesaplayabilirsiniz. Dönüş yankısı için geçecek süre, ses hızı biliniyorsa kabaca hesaplanabilir.

Abdest

Abdest, Müslümanların, namaz gibi belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma ve temizliktir. Kur'ana göre her namazın yanında bedensel temizlenme amacıyla belli organları yıkamak (gasil) ve meshetmek (mesih مسح)şeklinde anlatılır.

Cudi Dağı

Cudi Dağı, Güneydoğu Anadolu`da, Şırnak ve Silopi ilçe merkezleri arasında yer alan 2.089 m`lik yüksekliğe sahip dağ.

Haliç

Haliç, İstanbul'un İstanbul ve Beyoğlu semtlerini ayıran koy, yani İstanbul'un iç limanıdır. Bizanslılar zamanında Khrysokeras (Altınboynuz) adı verilen bu koya, Osmanlı devrinde Halic-i Konstantiniye de denirdi.

Peygamber

Peygamber bir dinde Tanrı’nın mesajlarını ve buyruklarını insanlara ileten elçi. Peygamber sözcüğü Türkçe'ye Farsça'dan gelmiştir. Kökeni olan peyam, haber anlamına gelmektedir. Dolayısıyla Peygamber, "Haber Getiren" gibi bir anlam taşımaktadır. Tanrı inancına sahip ve dine inanan insanlar, Peygamberlerin Yaratıcı olan Allah'tan bir mesajla, haberle geldiğine inanırlar. Benzer bir anlama gelen Arapça'daki "Nebi" (نبي) sözcüğü, yine haber demek olan "nebe" kökeninden türe

İslamiyet

Arapça "selem" kökünden alınmış olan İslam (Arapçası الإسلام,), sözlükte, "itaat etmek, boyun eğmek, teslim olmak, kötülüklerden salim bulunmak, selamete ulaşmak" vb. anlamlara gelen bir mastardır. İslam Hz. Muhammed (s.a.v)'e Allah tarafından vahiyle bildirilen son ve kâmil dinin adıdır. Bu dine uyanlara Müslüman denir.

Antalya

Antalya Akdeniz sahilinde turizm bakımından çok gelişmiş bir il. Türkiye'nin muz ve portakal bahçesi olarak isimlendirilen Antalya; Akdeniz kıyısında, İçel (Mersin) Konya, Isparta, Burdur ve Muğla illeri ile çevrilidir. İl toprakları 36°06' ve 37°27' kuzey enlemleri ile 29°14' ve 32°27' doğu boylamları arasında yer alır. Üç tarafı yüksek dağlarla çevrilidir.

Eskişehir

Eskişehir, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan aynı adlı ilin merkezidir. Ortasından Porsuk Çayı geçen şehir, içerisinde Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nin bulunması nedeniyle bir öğrenci kenti görünümündedir. 2008 yılının verilerine göre şehir merkezinin toplam nüfusu 599,796'dır. Bu nüfusun 297,865'i erkek 301,931'i kadındır.

Vergi

Halk hizmetlerinde harcanmak üzere hükümet tarafından ya doğrudan doğruya ya da bazı maddelerin fiyatlarının üstüne eklemeler yapmak suretiyle herkesten toplanan para. Devletin veya devletten aldığı yetkiye dayanan kamu tüzel kişilerinin, geniş anlamdaki faaliyetlerinin gerektirdiği harcamaları karşılamak ve amme hizmetlerinin gereklerini yerine getirmek gâyesiyle, ekonomik birimlerden (bunlar gerçek veya tüzel kişiler olabilir) kânunda öngörülen esaslara uymak kaydıyla ve hukûkî zorlama altında

İletişim

İletişim, iletilen bilginin hem gönderici hem de alıcı tarafından anlaşıldığı ortamda bilginin bir göndericiden bir alıcıya aktarılma sürecidir. Organizmaların çeşitli yöntemlerle bilgi alışverişi yapmalarına olanak tanıyan bir süreçtir. İletişim tüm tarafların üzerinden bilgi alışverişi yapılacak ortak bir dili anlamalarına ihtiyaç duyar.