için arama sonuçları

Holodomor

Holodomor (Голодомор) ya da Ukrayna Kırımı, 1932–1933 arasında, o dönem Sovyetler Birliği'nde, şimdiki Ukrayna ve Rusya'nın Kuban bölgesinde suni olarak yaratılan kıtlık sebebiyle yaklaşık olarak 8 milyon insanın yok olduğu olaylara verilen addır. Sovyet...

Holokrin bezler

Holokrin bezler; salgılama sırasında tüm hücre içeriğinin ya da hücrenin tamamının kullanıldığı bezlerdir. İki çeşidi vardır:

Holozoik

Holozoik formlar besinlerini katı parçacıklar halinde alan, sindirip emilimlerini sağlayan canlılardır. Hayvanların çoğu bu gruba dahildir. Holozoik olarak beslenen hayvanlar, aldıkları besin yapısına göre :

Holstenniendorf

Holstenniendorf, Almanya`nın Schleswig-Holstein eyaletinde Steinburg iline bağlı bölge.

Holt (Schleswig)

Holt (Schleswig), Almanya`nın Schleswig-Holstein eyaletinde Schleswig-Flensburg iline bağlı bölge.

Holtorf

Holtorf, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyâletinde, Bonn kentine bağlı bölge. 1183/1187 tarihlerinde Holzdorp adıyla ilk kez kayıtlara geçmiştir.

Holtsee

Holtsee, Almanya`nın Schleswig-Holstein eyaletinde Rendsburg-Eckernförde iline bağlı bölge.

Holy Loch

Kısa Tarihi:

Holzbunge

Holzbunge, Almanya`nın Schleswig-Holstein eyaletinde Rendsburg-Eckernförde iline bağlı bölge.

Holzdorf (Schwansen)

Holzdorf (Schwansen), Almanya`nın Schleswig-Holstein eyaletinde Rendsburg-Eckernförde iline bağlı bölge.

Holzlar

Holzlar, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyâletinde, Bonn kentine bağlı bölge. Beuel idari merkezine bağlı olup Ren nehrinin batısında, Siebengebirge bölgesinin güneyinde yer alır.

Homeomorfizma

Topolojinin incelediği temel konulardan biri homeomorfizmadır ve içerik olarak iki uzayın (dar anlamda iki şeklin) parça koparmadan sürekli olarak birbirine dönüşümünü inceler. Mesela bir üçgeni bir çembere; bir çay bardağını, çay tabağına ya da kulplu ba...

Homeostazi

Vücut sıvılarının ve hormonlarının dengede olma durumu.

Homer Simpson

Homer Jay Simpson, animasyon televizyon dizisi Simpsonlar'ın kurgusal ana karakteri ve diziye adını veren ailenin üyesi. Dan Castellaneta tarafından seslendirilen Homer, televizyonda ilk defa 19 Nisan 1987'de The Tracey Ullman Show'da yayınlanan Simpsonla...

Homework (albüm)

Homework şu anlamlara gelebilir:

Homo neandertalensis

Neandertal ya da Neandertal insanı, günümüzden yaklaşık 200 bin ila 28 bin yıl önce yaşamış insan türü. İkili adlandırmada Homo neanderthalensisdir.

Homodesmosom

aynı işlevi yürüten hücrelerin ortak hareket etmelerini ve birbirlerine yapışmalarını sağlayan, hücre zarının yan yüzeyinde meydana gelen sitoplazmik uzantılardandır. Desmosomlar hücre organeli değildir.

Homodesmosomlar

aynı işlevi yürüten hücrelerin ortak hareket etmelerini ve birbirlerine yapışmalarını sağlayan, hücre zarının yan yüzeyinde meydana gelen sitoplazmik uzantılardandır. Desmosomlar hücre organeli değildir.

Homogenic

Homogenic, İzlandalı şarkıcı/şarkı yazarı/müzisyen Björk'ün Eylül 1997'de "One Little India" etiketi ile çıkan albümüdür. Albümüm yapımcılığını Björk'ün kendisi, Howie B, Guy Sigsworth ve Mark Bell üstlenmiştir.

Homolog organ

Homolog organ, embriyonik gelişim kökenleri benzer ancak aynı görevi yapmak zorunda olmayan organlar.

Homoseksuel

Eşcinsellik, aynı cins veya cinsiyetteki insanlar arasındaki romantik, cinsel çekim ya da cinsel davranıştır. Eşcinsellik, bir yönelim olarak “kişiyi ağırlıklı olarak ya da tümüyle kendisiyle aynı cinsiyette olan kişilere karşı romantik ya da cinsel çekim...

Homosiyanin

Hemosiyanin, demir yerine bakır ihtiva eden, eklembacaklılarda ve birçok yumuşakçada bulunan mavi renkli kan pigmentidir.

Homosovieticus

1917 Ekim Devrimi ile birlikte SSCB toplumunda görülen yeni insan tipidir. Ayrıca "Yeni Sovyet İnsanı" olarak da bilinir. Tarihte birçok eleştiriye maruz kalan, birçok olumsuz değerlendirmelerle ve yanlış tanımalamalarla anılan Homosovieticus, t...

Homunculus Bulutsusu

Homunculus Bulutsusu dev yıldız Eta Carinae`nin etrafını saran bulutsu. Homunculus`un (Latince ``küçük adam``) Eta Carinae`nin 1841`de büyük bir patlamayla salındığı düşünülmektedir. Bu patlamanın ardından Eta Carinae, Sirius`tan sonra en parlak yıldız ol...

Homunculus Nebulası

Homunculus Bulutsusu dev yıldız Eta Carinae'nin etrafını saran bulutsudur. Homunculus'un (Latince küçük adam) Eta Carinae'nin 1841'deki büyük patlamasıyla salındığı düşünülmektedir.

Honaz

Honaz: Denizli ilinin bir ilçesidir. İlçeye ismini vermiş olan Honaz Dağı (2,571 m) Ege Bölgesi'nin en yüksek dağıdır ve Honaz ilçesi bu dağın kuzey yamacına oturur.

Honaz, Denizli

Honaz: Denizli ilinin bir ilçesidir. İlçeye ismini vermiş olan Honaz Dağı (2,571 m) Ege Bölgesi'nin en yüksek dağıdır ve Honaz ilçesi bu dağın kuzey yamacına oturur.

Honda CBR250

Honda CBR250, Japon otomobil ve motosiklet üreticisi Honda'nın 1986-1996 yılları arasında ürettiği bir modeldir. Araç hafif, 4 silindirli ve 4 zamanlı, 18.500 devire ulaşabilen motora sahiptir ve 6 viteslidir.

Honda F1

Honda F1, Japon otomobil üreticisi Honda'nın Formula 1 takımıdır. Eskiden BAR Honda olan ismi, Honda takımının hisselerin tamamını almasıyla Honda F1 Racing Team oldu.