Arbroath 36-0 Bon Accord

Kısaca: Arbroath 36-0 Bon Accord, 12 Eylül 1885'te, Arbroath ile Bon Accord arasında oynanan İskoçya Kupası maçıdır. Maçta elde edilen 36-0'lık skor, bir profesyonel futbol maçında alınan en farklı galibiyet konumundadır. ...devamı ☟

Arbroath 36-0 Bon Accord, 12 Eylül 1885'te, Arbroath ile Bon Accord arasında oynanan İskoçya Kupası maçıdır.

Maç

ta elde edilen 36-0'lık skor, bir profesyonel futbol maçında alınan en farklı galibiyet konumundadır. Maç Güç bakımından aralarında büyük farklar olan iki takımın mücadelesinde Arbroath'ın kolay bir galibiyet elde etmesi bekleniyordu.

Maç

ın ilk yarısını 15-0'lık üstünlükle kapatan Arbroath, ikinci yarıda bulduğu 21 golle maçtan 36-0'lık galibiyetle ayrıldı. Scottish Athletic Journal adlı gazetedeki habere göre top, maçta 41 gol kaydedilse de bunların beşi iptal edilmişti. Hakem Dave Stormont, sonraları yaptığı açıklamada maçın normalde 43-0 bitebileceğini; fakat yedi golü ofsayt şüphesiyle iptal ettiğini belirtti. Bazı iddialara göre Arbroath kalecisi Jim Milne maç boyunca topa temas dahi etmemiş ve maçın bazı kısımlarında seyircilerin şemsiyesini kullanarak yağmurdan korunmaya çalışmıştı.

Maç

ta 13 gol birden kaydeden 18 yaşındaki John Petrie, profesyonel bir futbol maçında en fazla gol atan oyuncu unvanını kazanırken, günümüzde de bu rekorun sahini konumundadır. 11 Nisan 2001'de Avustralya ile Amerikan Samoası arasında oynanan ve Avustralya'nın 31-0 kazandığı 2002 FIFA Dünya Kupası elemeleri maçında aynı şekilde 13 gol kaydeden Archie Thompson, Petrie'nin rekorunu egale etti.

Ayrıntılar

|valign="top" width="50%"| |} Maç sonrası == İskoçya Kupası'nın bir sonraki turunda Arbroath, aynı şehrin takımı Forfar Athletic'i 9-1'lik skorla yendi. Üçüncü turdaki rakibi Dundee East End'i ise 7-1 ile geçse de dördüncü turda karşılaştığı Hibernian'a 5-3 yenilerek kupa dışında kaldı. Bu sonuçlarla Arbroath, kupanın 1885-86 sezonunu 55 golle tamamlamış oldu. Ayrıca bakınız * Avustralya 31-0 Amerikan Samoası Dış bağlantılar * Arbroath FC resmi sitesi

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.