Archie Andrews (karakter)

Archibald "Archie" Andrews 1941 yılında Bob Montana tarafından yaratılan bir hayali karakterdir. "Archie Comics" tarafından yayımlanan uzun soluklu çizgi roman dizisi ve çizgi bantlar ile bunlardan uyarlanan çizgi film serisinin ana karakterlerinden biridir.Archibald "Archie" Andrews 1941 yılında Bob Montana tarafından yaratılan bir hayali karakterdir. "Archie Comics" tarafından yayımlanan uzun soluklu çizgi roman dizisi ve çizgi bantlar ile bunlardan uyarlanan çizgi film serisinin ana karakterlerinden biridir.

Karakter, ilk defa Pep Comics`in 22 Aralık 1941 tarhinde yayımlanan sayısında ortaya çıkmıştır. İlk yayımlanışından bu tarafa aradan 70 yıla yakın bir süre geçmiş olmasına rağmen Archie hala 17 yaşında ve hala kızıl saçlıdır.

Karakter

7 Aralık doğumgünüdür. Yay burcudur. 180 cm boyundadır. 68 kilodur. http://www.archiecomics.com/whoswho/riverdale/whos-who-riverdale.htm

Archie Riverdale`da yaşar ve Riverdale Lisesi`ne gitmektedir. Evkadını Mary Andrews ve orta düzeyli bir işletmede yönetici Fred Andrews`in tek oğludur.

Archie, tipik ve ortalama bir Amerikan küçük kasaba gençidir. Archie, Amerikan futbolu, basketbol, beyzbol ve hokey, atletizm dallarında başarılı bir sporcudur. Archie, birtakım projelerinin ve randevularının masraflarını karşılamak için çeşitli ve geçici işlerde de çalışmaktadır.

Archie, biraz zamparadır ve güzel kızlarla çıkmaya çalışır. Archie aynı zamanda kendisi, Betty Cooper ve Veronica Lodge arasındaki ebedi açk üçgeninin merkezindeki kişidir. Bu üçgen zaman zaman araya Cheryl Blossom`ın da katılmasıyla bir aşk dörtgenine dönüşebilmektedir.

Sakar olmasına karşın cömertliği ve adabı ile arkadaşlarının çoğu tarafından yürekten sevilmektedir. En yakın arkadışı Jughead Jones`dur. Archie ve Jughead çocukluklarından beri arkadaştır. Archie, zaman zaman Veronica`nın babası Hiram Lodge ve Riverdale Lisesi Müdürü Waldo Weatherbee ile ilişkilerinde sıkıntı yaşamaktadır.

Archie, "The Archies" isimli müzik grubunun solistidir. Grupta Betty Cooper, Veronica Lodge, Jughead Jones ve Reggie Mantle da yer almaktadır.

Bir çok hikaye Andrews ailesinin kökenlerinin İskoçya`ya uzandığını göstermektedir. Yine hikayeler "Andy Andrews"in ABD`ye göç ettiğini Moose Mason`ın aynı zamanda ABD`ye gelen Rus atalarıyla arkadaşlık kurduğuna değinir. Archie, bazı hikayelerde İskoçların geleneksel giysisi olan kilt giyer ve çok iyi olmasa da zaman zaman gayda çalar.

Archie arabasına tutkundur. Yıllarca, "Betsy" isimli 1916 Ford T modeli bir külüstür araba kullanmıştır. Betsy, 1983 yılında yayımlanan "Life With Archie" dergisinin 238. sayısında Archie`nin Dilton Doiley`den arabasına yarış için roket motoru taktırması ve ardından yapılan deneme sürüşü sonucunda zarar görmüş ve resmen ortadan kalkmıştır. Archie daha sonra yine külüstür bir Ford Mustang sahibi olmuştur.

Love Showdown

"Love Showdown" Archie Comics`in karakterlerine yer veren dört bölümlük bir çizgi roman serisidir. Bu serideki hikaye, Archie tarihinin en popüler öyküsü olarak kabul edilmektedir. Öyküde, Betty ve Veronica arasında seçim yapamayan ve uzun bir kararsızlık dönemi yaşayan Archie`nin hiç beklenmedik bir şekilde Cheryl Blossom`la birlikte olmaya başlaması anlatılmaktadır.

Resmi Web Sitesi

Archie`nin yayımcısı Michael Silberkleit resmi ``Archie`` websitesinin ayda kırk milyon hit aldığını belirtmektedir. http://www.silverbulletcomicbooks.com/features/107048948896830.htm Sitede, Archie karakterlerinin detaylı tanıtımı, çizgi roman örnekleri gibi bölümler yer almakta, ayrıca, 1968 yılında "Topps Chewing Gum"dan (Topps Sakızları) çıkan Archie dövmeleri de dahil olmak üzere birçok ürün satılmaktadır.

Radyoda Archie

Montana`nın karakterleri 1940`lı yılların başında radyoda boy göstermeye başladı. 31 Mayıs 1943 tarihinde "Blue Network"te yayınlanan "Archie Andrews" 1944 yılında "Mutual"a geçti. Ardından NBC`de 1945 yılından 5 Eylül 1953`e kadar yayınlandı. Archie karakteri Charles Mullen, Jack Grimes, Burt Boyar ve Bob Hastings tarafından seslendirildi.

LinklerKaynakça

  • İngilizce Vikipedi`deki Archie Andrews sayfası


hayali-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Archie Andrews (karakter)
Archie Andrews (karakter)