* Arda - Bulgaristan'da doğan bir nehir. Meriç Nehri'nin koludur.* Arda - Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde dünya ve çevresindeki yakın göğe (yıldızlı göğe) verilen isim, geniş anlamda "dünya".

ARDA (türkçe) anlamı
1. sonra gelen
2. halef
hükümdar asası
ARDA (türkçe) anlamı
3. (Türkçe) Erkek ismi 1. Eskiden bazı ça­vuşların elde tuttukları uzun değnek. 2. İşaret için dikilen değnek. -3. Çık­rıkçı kalemi. 4. Sonra gelen.
ARDA (türkçe) ingilizcesi
1. [ARDA] v. burn
2. glow
3. blaze
4. be on fire
5. combust
6. be filled with a strong emotion
7. v. burn
8. flame
9. blaze
10. (Latin America) sting
11. cause pain
12. v. burn
13. fire
14. kindle
15. inflame
16. glisten
17. glitter
18. glow
19. tingle

Arda hakkında detaylı bilgi

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Arda maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Orta Dünya - Arda'nın Yaratılması

Silmarillion'un ilk kitabı Ainulindalë'ye göre, her şey sadece karanlık ve büyük bir boşuktan ibaretken, bu uçsuz bucaksız boşluğun içinde yaşayan ve Tek Varlık Eru veya Elflerce daha sonra verilen adıyla Ilúvatar olarak bilinen tanrısal bir Varlık varmış. Ilúvatar'ın ilk ve ...

Arda Denke

Arda Denkel (1949-2000) Türk felsefeci.1949’da Ankara’da doğan Arda Denkel 1968’de Saint Benoit Lisesi’ni bitirdi. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden 1972’de mezun oldu.

Orhan Arda

1911 yılında İskeçe'de doğan Orhan Arda Anıtkabirin iki mimarından biridir. Bugün İstanbul Teknik Üniversitesi olan Yüksek Mühendis Okulu'nu 1936'da bitirdi. 1938'de aynı okulun İnşaat şubesine asistan olarak girdi.

Arda Turan

Arda Turan (doğum 30 Ocak 1987 İstanbul, Türkiye) Türk orta saha oyuncusudur. Altyapısından yetiştiği Galatasaray'da futbol oynamaktadır.

Ahmet Orhan Arda

Ahmet Orhan Arda, (1911 - 4 Temmuz 2003) Türk mimar. Selanik'de 19 Mayıs 1911 yılında doğdu. ilk ve orta öğrenimini İstanbul'da yaptı. 1936'da (İTÜ)Yüksek Mühendis Mektebi'nden mezun oldu. 1938'de mezun olduğu yüksek okulun İnşaat Şubesi'ne asistan olarak göreve ...

Arda'nın Birinci çağı

J. R. R. Tolkien'in eserlerine konu ettiği hayalî Orta Dünya evreninin tarihi, gerçek Dünya tarihinin kadim kökeni olarak kurgulanmıştır.

Arda Denkel

Prof. Dr. Arda Denkel (1949, Ankara - 2000, İstanbul), Türk felsefecidir.

Arda, Alucra

Arda, Giresun ilinin Alucra ilçesine bağlı bir köydür.

Arda Öziri

Arda Öziri (d. 14 Eylül 1978, İzmir), Türk dizi ve sinema oyuncusudur. Dokuz Eylül Ünviversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk bölümünü bitirmiştir.

Arda (Orta Dünya)

Arda, J. R. R. Tolkien'in -gerçek dünya tarihinin kadim geçmişi olarak kurgulanan- kurgusal Orta Dünya evreninde dünyaya verilen isim.

Arda (nehir)

Arda veya Arda Nehri güney Bulgaristan'da Rodop dağlarından doğar ve Yunanistan - Türkiye sınırında, Yunanistan topraklarında Meriç nehrine karışır. Yaklaşık 300 km uzunluğundadır.

Arda Kural

Oyuncu

Arda Tarihi

J. R. R. Tolkien'in hayalî Orta Dünya evreninde, hayalî kainat Eä'nın tarihi Ainur'un Arda'ya inmesi ile başlar.

Arda'da Ikincil Yerler

J. R. R. Tolkien’in -kurguladığı Orta Dünya evreninde yaşanan hayalî olayları anlattığı- efsanevî öykülerinde birçok yer ismi geçmektedir.