Arnavutluk Alpleri

Arnavutluk Alpleri (Arnavutça: ''Bjeshkët e Namuna'' veya ''Alpet Shqiptare''; Sırpça: Проклетије, ''Prokletije'') Arnavutluk kuzeyinden doğuda Kosova ve Doğu Karadağ kesimlerinden uzanan sıra dağlardır. Bu dağ grubunun en yüksek noktası Arnavutluk’ta yer alır ve 2694 metre yüksekliğe sahiptir. Balkanlar’ın büyük dağ sıralarından birisidir.

Arnavutluk Alpleri (Arnavutça: Bjeshkët e Namuna veya Alpet Shqiptare; Sırpça: Проклетије, Prokletije) Arnavutluk kuzeyinden doğuda Kosova ve Doğu Karadağ kesimlerinden uzanan sıra dağlardır. Bu dağ grubunun en yüksek noktası Arnavutluk’ta yer alır ve 2694 metre yüksekliğe sahiptir. Balkanlar’ın büyük dağ sıralarından birisidir. Coğrafya Arnavutluk Alpleri, Dinar Alpleri’nin en güneydeki parçasıdır. İşkodra Gölü yakınlarında, Karadağ-Arnavutluk sınır hattı civarından yayılır ve kuzeydoğu yönünde Kosova’da devam eder. Bu nokta 42°45' Doğu ve 42°15' Kuzey koordinatlarıdır ve Balkanlar’ın Akdeniz alanını oluşturur.
Dosya:Tamara_01.JPG|Arnavutluk’ta Tamara Vadisi Dosya:Liqeni_I_Madhe_Peje_Kosovo_from_Fatos_Katallozi.jpg|Kosova kesimindeki bir göl sahası (İpek tarafı) Dosya:Lynx lynx poing.jpg|Dağ alanında yaşayan hayvanlardan vaşak

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.