Arp 220

Arp 220 (ayrıca IC 1127 ve IC 4553 olarak da bilinir), Yılan takımyıldızı bölgesinde yaklaşık olarak 247,22 MIy (75,8 Mpc) uzaklıkta bulunan birleşme sürecindeki bir gökada çiftidir. Truman Henry Safford tarafından 4 Mayıs 1866 tarihinde keşfedildi. Halton Arp tarafından görüntülenmiş ve Arp 220 olarak "Bitişik düğümlere sahip gökadalar" kategorisi altında Tuhaf Gökadalar Atlası'na dahil edilmiştir.

Arp 220, Dünya'ya en yakın çok parlak kızılötesi gökadadır (ULIRG). Enerji çıkışı, IRAS tarafından tayfın uzak kızılötesi kısmının hakim olduğu alanda keşfedildi. Genellikle prototip ULIRG olarak kabul edilir ve birçok çalışmanın konusu olmuştur. Enerji çıkışının en fazla, muhtemelen iki küçük gökadanın birleşmesiyle tetiklenen büyük bir yıldız oluşumu patlaması sonucu olduğu düşünülmektedir. 1997 ve 2002 yıllarında, ACS ile görünür ışıkta ve NICMOS ile kızılötesi ışıkta yapılan Arp 220'nin HUT gözlemleri, gökadanın orta kısmında 200'den fazla devasa yıldız kümesini ortaya çıkardı. Bu kümelerin en büyük olanı yaklaşık olarak 10 milyon güneşe eşit miktarda malzemeyi içerir.

Chandra ve XMM-Newton uyduları tarafından yapılan X-ışını gözlemleri, Arp 220'nin muhtemelen etkin gökada çekirdeğine (AGN) sahip olduğunu göstermiştir. Gökada birleşmelerinin çoğu zaman yıldız patlamalarını tetiklediğine ve ayrıca AGN'yi güçlendiren süper kütleli kara deliklerin ortaya çıkmasına neden olabileceğine inanılıyor.

Arp 220 gibi parlak kızılötesi nesneler, James Clerk Maxwell Teleskobu'ndaki SCUBA (Submillimetre Common-User Bolometer Array) gibi araçlar kullanılarak, milimetre-altı dalga boylarındaki gökyüzü araştırmaları ile şaşırtıcı şekilde çok sayıda bulunmuştur. Arp 220 ve nispeten diğer yerel ULIRG'ler bu tür nesnelerin eşdeğerleri olarak incelenmektedir. Arp 220'nin çekirdek alanı, gerçek enerji kaynağının parlaklığını yutan ve uzak kızıl-ötesi ışığında yayılan tozla kaplıdır.

Arecibo Gözlemevi'nden gökbilimciler gökadadaki organik molekülleri tespit ettiler. Arp 220, en az iki parlak maser kaynağı, bir OH megamaseri ve bir su maseri içerir. Ekim 2011'de gökbilimciler Arp 220 içerisinde, aynı zamanda bulunan rekor sayıda yedi süpernova gözlemlediler. İki gökadanın birleşmesi yaklaşık 700 milyon yıl önce başlamıştır.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.