Artistik Jimnastik

Kısaca: Artistik jimnastik, jimnastik sporunun bir dalıdır. Yaz Olimpiyatları'nda yer alan spordur. ...devamı ☟

Artistik jimnastik
Artistik JimnastikArtistik jimnastik jimnastik sporunun bir dalıdır. Yaz Olimpiyatları`nda yer alan spordur.

Bu branşta her ülke kendi yarışma kurallarını belirlemektedir. Genel jimnastik, müzik eşliğinde serbest spor giysileri ve taşınabilir her türlü aracın kullanılabileceği, içerisinde dans, çeşitli jimnastik hareketleri olan, hatta belli bir temayı işleyen ve estetik görünümü ağır basan bir grup jimnastiğidir. Gruplar yalnız bay, yalnız bayan olabileceği gibi, karma da olabilir. Her alette serbest ve zorunlu hareketler vardır. Zorunlu hareketler önceden belirlenmiş hareketlerdir. Serbest hareketler, jimnastikçilerin kendilerinin düzenledikleri hareketlerdir ve yarışmacıların en başarılı yönlerini gösterebilmek amacını taşırlar.

Erkekler

Yer Hareketleri

Halı ya da özel plastik bir madde ile kaplanmış 12 x12 m`lik bir alanda yapılır. Hareket serisi en az 50, enç çok 70 sn`dir. Hareketler bütün zemine yayılmak zorundadır ve uyum içinde olmalıdır.

Atlama Beygiri

1,35 m yükseklikte, 1,60 m uzunlukta bir alettir. Atlayışta yükseliş sağlamak amacıyla sıçrama tahtası kullanılır.Koşu pistinin boyu 20 m`yi geçmez. Erkekler Uzun beygirden, Bayanlar Yan beygirden atlar.

Paralel

Yerden 1.75 m yükseklikte, genişliği isteğe göre ayarlanabilen, birbirine paralel esnek iki çubuktan (bar) oluşur.

Kulplu Beygir

Atlama beygirine benzer. Ancak bunun üzerinde iki kulp vardır. Kulplar 41-44 cm mesafededir. Kulpların üstünün yerden yüksekliği 1.22 m`dir.

Halka

Yukarıdan sarkan tellere asılı yerden 2.55 m yükseklikte ve 13 cm çapında serbestçe sallanan iki halkadan oluşur. Jimnastikte en fazla kuvvet gerektiren branştır.

Barfiks

Çelikten yapılmış olup, yerden 2.55 m yükseklikte direkler üzerinde yerleştirilmiş, 2.40 m uzunluğunda bir bardan oluşur.

Bayanlar

Atlama Beygiri

Yerden yüksekliği 1.10 m`dir. Erkeklerin aksine yan olarak kullanılır. Yarışma 1 A Zorunlu Seridir ve bir atlayış yapılır. Yarışma 1 B Serbest seridir ve iki atlayış yapılır.

Paralel

2.40 m uzunlukta birbirlerine paralel barlardan oluşur. Bunlardan alt bar 155 -160 cm, üst bar 225-235 cm, bar açıklığı ise 90- 140 cm arasındadır. Paralel serisi, en az 10 değer bölümü, en az üç bar değişikliği, en az bir yön değişikliği içerir.

Denge

Yerden yüksekliği 1.10 m, uzunluğu 5 m genişliği 10 cm`dir. Seri süresi 1.10`dan az, 1.30 sn`den fazla olamaz.

Yer

12 x12 m`lik yer minderinde yapılır. Seri süresi 1.10`dan az 1.30 sn`den çok olamaz

Ayrıca bakınız

spor-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Artistik jimnastik Resimleri