Aruba

Küçük Antiller adalar topluluğunda, Venezuela'ya yakın, Kurasao'nun batısında, Hollanda'ya bağlı bir adadır. Venezuela, Aruba ile Kurasao ve Bonaire ile birlikte bu adaları hak iddia etmektedir, bu tanınmamıştır.

Aruba, Karayip denizi, Küçük Antiller adalar topluluğunda, Venezuela'ya yakın, Kurasao'nun batısında, Hollanda'ya bağlı bir adadır.

1499 yılında İspanyollar tarafından bulunmus, 1636 yılında ise Hollanda sömürgesi olmuştur. 1986 yılında, Hollanda'ya bağlı Hollanda Antilleri'nden ayrılıp, doğrudan Hollanda'ya bağlanmıştır.

Yüzölçümü olarak 180 km2dir (Gökçeada'nın üçte ikisi kadar). Yaklaşık 70.000 yaşayanı (çoğunluğu başkent Oranjestad'da olmak üzere) Afrikalı, yerli, Avrupalı, Hintli karışımıdır. Budun dili Papiamento olmasına karşın, resmi dil Flemenkçedir.

20. yüzyılın başlarında Venezuela petrolünü işleyen rafineriler ana gelir kaynağı iken 1980'lerden sonra turizm daha önem kazanmıştır. Görece uzun kumsallarının olması, komşu ada Kurasao'ya göre turizmin çok daha gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Kaynaklar

Vikipedi

Haritası

Aruba koordinatları: 12.521110, -69.968338

Diğer anlamları

Aruba

Almanca Aruba kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. island located in the West Indies in the Caribbean Sea

Aruba

Flemenkçe Aruba kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Aruba, island located in the West Indies

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Aruba ilgili konular

Aruba
Aruba