--}}

Asamblaj

Asamblaj ('assemblage') terimi ilk defa Jean Dubuffet tarafından 1953'te doğal veya hazır malzemelerin parçalarından oluşturulan sanat eserlerini tanımlamak için kullanılmıştır. Bazı eleştirmenler bu terimin, iki boyutlu olan kolajdan ayrı olarak sadece üç boyutlu nesneler için kullanılması gerektiğini ifade etseler de konuda ulaşılmış bir fikir birliği yoktur.

Asamblaj (`assemblage`) terimi ilk defa Jean Dubuffet tarafından 1953`te doğal veya hazır malzemelerin parçalarından oluşturulan sanat eserlerini tanımlamak için kullanılmıştır. Bazı eleştirmenler bu terimin, iki boyutlu olan kolajdan ayrı olarak sadece üç boyutlu nesneler için kullanılması gerektiğini ifade etseler de konuda ulaşılmış bir fikir birliği yoktur. Genel anlamıyla asamblajın, fotomontajlardan mekan düzenlemelerine kadar geniş bir yelpazede yer alan sanat eserlerini kapsadığı söylenebilir.

Kaynaklar

Chilvers, Ian (1996): The Concise Oxford Dictionary of Art & Artists: Oxford University Press

Diğer anlamları

Asamblaj

Asamblaj ('assemblage') terimi ilk defa Jean Dubuffet tarafından 1953'te doğal veya hazır malzemelerin parçalarından oluşturulan sanat eserlerini tanımlamak için kullanılmıştır. Bazı eleştirmenler bu terimin, iki boyutlu olan [[kolaj]]dan ayrı olarak sadece üç boyutlu nesneler için kullanılması gerektiğini ifade etseler de konuda ulaşılmış bir fikir birliği yoktur. Genel anlamıyla asamblajın, fotomontajlardan mekan düzenlemelerine kadar geniş bir yelpazede yer alan sanat eserlerini kapsadığı söylenebilir.

İlgili konuları ara


Görüşler

 • seksigirl Avatar
  seksigirl - 1 yıl önce

  aşkım evdeyim


  osman Avatar
  osman - 1 yıl önce

  alecek sapıksınız amk


  osman Avatar
  osman - 1 yıl önce

  alecek sapıksınız


  osman Avatar
  osman - 1 yıl önce

  alecek sapıksınız
  abi


Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.